דבר הנהלת הקבוצה

דבר הנהלת הקבוצה

מחזיקי עניין יקרים,

 

"שיפור חייהם של אנשים" שזור בדוח קיימות זה כחוט השני שעה שאנו ממשיכים להיות מונעים על ידי אחריותנו לתרום תרומה חיובית לאנשים, לחברה האנושית ולכדור הארץ. זהו דוח הקיימות השנתי השביעי שלנו, והוא מייצג את המחויבות המתמשכת שלנו לפעול באופן המייצר ערך כלכלי, חברתי וסביבתי עבור כל מי שאנו נוגעים בחייו. "שיפור חייהם של אנשים" מתייחס לאופן בו אנחנו יוצרים חלופות מזון, תזונה ומשקאות לצרכנים ומסייעים לאותם צרכנים, המבקשים לנהל אורח חיים בריא. אנחנו מאמינים שצמיחה עסקית ברת קיימא המעוגנת בגישתנו האחראית לעסקים, תסייע לנו לעשות עוד יותר בעתיד כדי לתרום לשיפור חייהם של אנשים.

שנת 2013 הייתה אבן דרך במסע הקיימות שלנו, בה השלמנו את אסטרטגית הקיימות הגלובלית שלנו אשר תכוון אותנו ותגדיר את פעולותינו עד שנת 2020. המטרה הושגה לאחר חודשים רבים וארוכים של ניתוחים, התייעצויות, דיאלוג ודיונים. התהליך היה מאיר עיניים ומרתק, והתוצאה היא מסגרת אינטגרטיבית, שאנחנו בטוחים שתסייע לנו להמשיך ולהעניק ערך בר קיימא. עבור קבוצת שטראוס, המורכבת מחמש חברות שונות אשר לכל אחת מהן אופי עסקי ייחודי, גישה אסטרטגית מקיפה זו תסייע לנו לחצות את הגבולות שבין החברות על מנת לטפל בצרכים הרחבים יותר של בעלי העניין שלנו, ליצור סינרגיות, למנף את העוצמות שלנו, ללמוד האחד מן השני וחשוב מכל – לשפר את היכולת שלנו לייצור ערך לכולם.

ההקשר העסקי שלנו במשך השנה החולפת יצר עבורנו הזדמנויות חדשות ואפשר לנו לשמר את המכירות הגלובליות של הקבוצה ברמה של למעלה מ-8,143 מיליון ש"ח, עם רווח תפעולי העולה על 769 מיליון ש"ח שעה שאנו  ממשיכים לפעול ב-24 מדינות שונות עם צוות גלובלי המונה למעלה מ-13,500 עובדים. ב-2013 השכלנו להצמיח את העסקים שלנו לרוחב כל תחומי המוצרים, דבר המצביע על תגובה חיובית מצד הצרכנים שלנו, בעיקר צרכני הקפה שלנו בברזיל עם השותפים שלנו בחברת Três Corações, ועל ידי הרחבת היצע המטבלים והממרחים המצוננים במותג סברה בארה"ב. אנחנו נרגשים לנוכח העובדה שהצרכנים שלנו בצפון אמריקה אוהבים את טעם החומוס, כשסברה ממשיכה להוביל את השוק עם נתח שוק של 64%.

במשך השנה ביססנו את מעמדנו בשוק הקפה הרוסי באמצעות רכישת יתרת המניות של פעילות הקפה הקלוי והטחון של Le Café, וחנכנו את מרכז המו"פ שלנו, "מרכז המצוינות" בסברה בארה"ב, שהוא הראשון מסוגו בתעשייה למטבלים וממרחים מצוננים. מקס ברנר המשיכה להתרחב עם פתיחת סניפים נוספים ביבשות שונות, תוך הקניית חוויות שוקולד חדשות באמצעות למעלה מ-50 סניפים הפזורים בשש מדינות. בישראל, שטראוס מים השיקה את בר המים החדשני Bubble Bar של תמי 4, המאפשר מזיגת מים מוגזים לצד מים חמים וקרים ומהווה פריצת דרך בתחום ברי המים לחוויית שתייה בריאה, מהנה וחיובית מבחינה סביבתית. שטראוס ישראל המשיכה לחדש עם השקת יותר מ-228 מוצרים וגרסאות מוצר חדשות, בכל הקטגוריות.

כמו בשנים קודמות, ב-2013 המשכנו להתמודד עם האתגרים הכרוכים במתן ערך בנסיבות כלכליות תובעניות, וביניהן מחירי אנרגיה גבוהים, עליה במחירי חומרי גלם ובעלויות אריזה, חוסר יציבות פוליטית, חברתית וכלכלית במזרח אירופה, שם אנו נהנים מנוכחות מרשימה בשוק, רגולציה מחמירה בתחומי בטיחות המזון והגנת הסביבה, ותדירות גוברת של אירועי מזג אוויר קיצוני אשר גרמו לשיבושים בזמינות יבולים ולאסונות שהשפיעו על קהילות רבות ברחבי העולם. השכלנו להתמודד עם האתגרים הללו תוך שאנו מחויבים לאחריות, ושואפים לשפר את אפשרויות הבחירה המביאות ערך מוסף לקבוצת שטראוס, לצרכנים ולמחזיקי העניין שלנו.

במסגרת הבחירות הללו לקחנו על עצמנו להתמקד בשלושה תחומים, בהם אנו מקווים להגיע למעמד מוביל בענף שעה שאנחנו מתקדמים לעבר שנת 2020: קידום אורח חיים בריא בקרב הצרכנים שלנו, שיפור הבריאות ואיכות החיים של העובדים שלנו, והשגת גיוון גדול יותר בספקים שלנו במסגרת פעילות שרשרת האספקה שלנו בעולם. אנו מאמינים שנוכל לעשות הבדל בר קיימא דרך שאיפות מרכזיות אלו תוך המשך שיפור ביצועי הקיימות שלנו בתחומים נוספים. בנוסף, השנה היינו ל"מאמצים מוקדמים" של מסגרת דיווח הקיימות  G4של ארגון הדיווח                     The Global Reporting Initiative, על מנת להתאים את הדיווח שלנו לפרקטיקה הגלובלית העדכנית והמובילה בשקיפות ואחריות.

אנחנו מעריכים את מאמציהם הבלתי נלאים של העובדים שלנו בכל העולם, אשר עוזרים לקבוצת שטראוס ביצירת ערך בר קיימא, ואנו מודים לצרכנים שלנו, לשותפים העסקיים שלנו, לספקים שלנו ולכל יתר מחזיקי העניין על שנה נוספת של אמון, דו-שיח ושותפות.

אנחנו מקווים שתמצאו עניין בדוח זו וכמו תמיד, נקבל בברכה את המשוב שלכם.

עפרה שטראוס                                       גדי לסין                                                 מיכאל אבנר

יו"ר                                                       נשיא ומנכ"ל                               סמנכ"ל בכיר ויועץ משפטי