שומרים על הסביבה

שומרים על הסביבה

המחויבות שלנו לשמירה על הסביבה מאפשרת לנו להתייעל באמצעות הפחתת השימוש במשאבים, ולתרום למאמצי התעשייה לשפר את ההשפעות הסביבתיות של תאגידים. באסטרטגיית הקיימות שלנו לשנת 2020 אימצנו ארבעה יעדים סביבתיים לצמצום ההשפעות שלנו בתחומי האנרגיה, המים, גזי החממה והפסולת. בשנת 2015, השקענו יותר מ- 51 מיליון ש"ח בשיפור הביצועים שלנו בתחום הסביבה ולאחר שורה של פעילויות שיפור ממוקדות, הצלחנו להשיג ואף לעבור את יעדינו בתחום המים וגזי חממה, וכמעט השגנו את היעד להפחתת האנרגיה. לכן, במהלך 2016 נציב יעדים מאתגרים יותר ל- 2020 אשר ישקפו את הסטנדרטים המעודכנים ואת רצוננו להציג שיפור מתמיד בתחום זה.

 

מוזילים את המוצר ומשיקים חדשנות ידידותית לסביבה – בקבוק החלב של יטבתהבקבוק יטבתה מפלסטיק בר מיחזור

ב- 2015 השקנו את חלב יטבתה בבקבוק פלסטיק, כתחליף לאריזות הקרטון. המהלך מאפשר לנו להתייעל בתהליך הייצור והשינוע, להקטין את השפעתנו על הסביבה, ולגלם את החיסכון הכספי בהורדת מחיר החלב לצרכן ב.17.5%-בקבוקי הפלסטיק מגיעים למפעל כמבחנות קטנות ואנו מנפחים אותם באמצעות מכונה ייעודית – כך אנו מפחיתים באופן משמעותי את כמות המשאיות שמובילות בקבוקים מהספק במרכז הארץ ליטבתה בדרום (מ-310 משאיות בשנה לכ-30 משאיות בשנה), ולכן גם מפחיתים את זיהום האוויר. המהלך בוצע בהשקעה כוללת של כ- 30 מיליון ש"ח, עבור רכישת מכונה לניפוח בקבוקים. ב-2016 אנו צופים לנפח מעל 30 מיליון בקבוקים.

כדי לעדכן את הצרכנים וליידע אותם לגבי היתרונות של בקבוק הפלסטיק, יצאנו בקמפיין בערוצי התקשורת, בכתבות ברשת ובמיני-אתר ייעודי.

חוסכים מים במפעל הקפה בגרמניה

בסוף 2015 הטמענו שינויים בצנרת המים במפעל הקפה שלנו בגרמניה, להפחתת צריכת המים. מדובר בהתקנת צנרת במעגל סגור, המבטיחה שהמים לא יוזרמו לביוב אלא ימשיכו הלאה לשימוש חוזר במפעל. אנו מעריכים ששינוי זה בצנרת יאפשר חיסכון של כ-18,000 מטר מעוקב מים בשנה.

מִחזור בשטראוס מים

במהלך 2015 הקמנו תשתית המאפשרת ללקוחות שטראוס מים לסייע במחזור החלפים המתכלים של בר המים של שטראוס מים. הלקוח מוזמן להביא את הסנן ואת הנורה המשומשים לנקודות מחזור נגישות ברחבי ישראל. תוכנית המחזור היא תוצאת שיתוף פעולה בין שטראוס מים לבין תאגיד המחזור מ.א.י. והיא כוללת תשתית לוגיסטית ושיתוף פעולה עם רשתות השיווק הגדולות.

התייעלות אנרגטית במפעלים בישראל

ב-2014 התחלנו בשיתוף פעולה עם חברת פנורמיק פאוור, אחת מהחברות הרבות שקבוצת שטראוס תומכת בהן דרך פרויקט אלפא שטראוס. החברה מספקת לנו מערכת שמודדת את צריכת האנרגיה בזמן אמת, ברמת מעגל ההספק או המנוע הבודד ובכך מאפשרת לנו זיהוי מיידי של תקלות וחריגות הגורמות לחוסר יעילות בתהליכים ולצריכת אנרגיה גבוהה.

ב-2014-2015 הטמענו מערכת זו במפעלים שלנו בנצרת, אחיהוד וכרמיאל וכן במרכז הלוגיסטי בשוהם. במפעלי הייצור הכנו תכנית עבודה להטמעת שינויים וטיפולים כדי לשפר את ההתייעלות האנרגטית של מכונות ותהליכים שזיהינו כצרכני אנרגיה גדולים. באתר הלוגיסטי שוהם ביצענו מספר שינויים אשר הובילו להפחתה של 30% בצריכת האנרגיה (לעומת הצפי המוערך על ידי מתכנן האתר החדש).

שומרים על הסביבה בברזיל

  • בכל אתרינו בברזיל העוסקים בקלייה ובייצור קפה, אנו ממשיכים להקפיד על הפחתת שימוש במשאבים על מנת לשמור על איכות הסביבה. בשנת 2015 הטמענו כמה שינויים אשר הניבו תוצאות סביבתיות חיוביות:
    במפעל הקפה באאוזביו (Eusebio) התחלנו למחזר פסולת קפה לטובת ייצור דשן חקלאי אורגני עבור חברת דשנים מקומית. לשם כך רכשנו שתי מכונות ייחודיות היוצרות כדוריות מאפר הקפה, תוצר לוואי של תהליך ייצור הקפה. את הכדוריות אוספת חברת הדשנים מהמפעל שלנו ומשתמשת בהן כדשן אורגני. ב-2015 הפחית מחזור הפסולת את כמות הפסולת להטמנה ב-69%.
  • בשני המפעלים שלנו בברזיל – אאוזביו ומוסורו ((Mossoro, פעלנו להתייעלות בצריכת חשמל, מים וגז טבעי. בכל אחד מהמדדים הצלחנו להפחית בין 5% ל-23% מצריכת המשאבים.