גיוון והכלה

גיוון והכלה

חזוננו בנושא גיוון והכלה

אנחנו חיים בעולם מגוון המכיל אינסוף מינים, דעות, עדות, טעמים, צבעים, תרבויות ואנשים המספקים אינסוף נקודות מבט על העולם. כל אדם מייצג גוון וקול ייחודי, ובדרכו הופך את העולם הזה לעשיר ונפלא יותר.

עקרון הגיוון וההכלה מתאר את היכולת שלנו כארגון להכיל מגוון רחב ככל האפשר של בני אדם המגיעים מאוכלוסיות ומתרבויות שונות. דרך גמישות מחשבה, פתיחות ויצירת הזדמנויות לכמה שיותר אנשים לנוע "פנימה" אל תוך הארגון, אנו שואפים להגיע לשיתוף מלא של כל אדם בעשייה, מתוך כבוד והערכה ותוך שמירה על זכותו למיצוי עצמי, להזדמנות שווה ולהתקדמות. גיוון והכלה מאפשרים לקבוצות וקהילות שונות להתקרב לזרם המרכזי של החברה, ליהנות מהמשאבים, לתרום את חלקם, לקחת חלק בתהליכי קבלת ההחלטות ולהיות שותפים לאחריות ולתוצאות.

מהתוצאות של גיוון והכלה כולם נהנים. אוכלוסיות שסבלו מקיפוח נהנות מהזדמנויות חדשות וצמיחה כלכלית. אנחנו, כמעסיק, נהנים מסביבת עבודה מעניינת יותר, עשירה יותר, פתוחה יותר וחדשנית יותר. הקהילה נהנית מאנשים פתוחים וסבלניים יותר. הצרכן מקבל, בסופו של דבר, מגוון עשיר יותר של מוצרים ופתרונות הנובעים מחשיבה יצירתית של מגוון אנשים. נכון, זו אינה הדרך הקלה, זו דרך שדורשת אורך רוח וסבלנות אך אנחנו מאמינים שזו הדרך האחראית, האכפתית, הנועזת והמלהיבה ביותר כדי ליצור צוות מנצח. לכן, אין לנו כל ספק, שזו גם הדרך הנכונה בשבילנו.

במדינה כמו ישראל, בה השונות עומדת תמיד על סדר היום, גיוון והכלה הם הכרח קיומי, הם חלק מהאחריות שלנו כגורם משפיע על החברה והקהילה. מדיניות הגיוון וההכלה שלנו מתורגמת כיום ליצירת הזדמנויות שוות לכל המגזרים והאוכלוסיות, אולם עיקר מרכז הכובד מופנה לקידומן של נשים בעבודה. נשים הן ה"מיעוט" המופלה הגדול ביותר בכל העולם ובחרנו לפעול בשלב ראשון כדי לסייע לשלב נשים באופן שווה בחברה.

הטמעת תפיסת הגיוון וההכלה בשטראוס

מעצם היותנו חברת מזון גלובלית, אנו חברה מגוונת: אנו מגוונים בשותפויות שאנו מנהלים; במוצרים ובקטגוריות שלנו; בצרכנים ובשווקים שלנו; ובעובדים ובמנהלים שלנו. הלוגו שלנו מסמל גיוון ושונות. מתוך ההבנה ששונות מעשירה את הכרתנו בחשיבותו של רעיון הגיוון, החלטנו להתמקד בו ולפתח אותו במגוון תחומי פעילותנו, מאחר והוא תורם ליצירת תשתית חברתית טובה יותר בשטראוס וקהילה טובה יותר בשווקים בהם אנו פועלים, תוך רתימת שותפים נוספים שיסייעו לנו בהרחבת מעגל השונות בשטראוס ובהכלת שונות זו.

החלטנו להטמיע את הנושא הן בהיבטים פנים ארגוניים – באופן בו מגויס ומנוהל ההון האנושי בקבוצה – והן בהיבטים חוץ ארגוניים – בדרך בה אנו תומכים בקהילות שסביבנו ואשר אנו מהווים חלק מהותי מהן. פעולת מלקחיים זו, פנימית וחיצונית, מבוססת על צורת הסתכלות כוללת על השפעותינו כחברה עסקית על הכלכלה, על החברה ועל בני האדם. כמו כן, היא מבוססת על ההבנה כי אימוץ צורת התבוננות מגוונת יותר ומכילה, תהפוך אותנו לחברה מצליחה וטובה יותר.

גיוון והכלהבתוך חברת שטראוס ומחוץ לה

שונות היא כל מימד או היבט על פיהם אנשים הינם שונים זה מזה,החל ממגדר, גיל, אתניות, אוריינטציה מינית, גזע ויכולות פיזיות וכלה בטווח רחב של מאפיינים אישיים, נקודות מבט ונתוני רקע. השילובים הייחודיים ביניהם הם ההופכים כל פרט למיוחד במינו.

שונות אינה מקבלת משמעות ללא הכלה, ללא שיתוף מלא של כל פרט, על שונותו וייחודו, מתוך כבוד והערכה ומימוש זכותו למיצוי עצמי, להזדמנות שווה ולהתקדמות.

אנו מאמינים שככל שנהיה חברה עסקית המכילה מגוון רחב יותר של אנשים מתרבויות ואמונות שונות, עם תפיסות ויכולות מגוונות ועם תמהיל מאוזן של גברים ונשים, כך נהיה חברה הוגנת, אנושית ומצליחה יותר. גיוון והכלה מהווים גורם מפתח ביכולת שלנו לממש את היעדים החזוניים שלנו ולהגיע להישגים ארגוניים ועסקיים.

אימוץ תפיסות של גיוון והכלה מקרבים אותנו ללקוחותינו, ולכן גם מאפשרים לנו להתאים מוצרים ושירותים שאנו מציעים להם. כחברה העוסקת בתחומי המזון, הקפה והמים, אנו מגיעים לצרכנים מגוונים בכל העולם. לפיכך, צרכנים אלה צריכים להיות מיוצגים בתוך שטראוס, כחלק אינטגרלי ממנה.

כחברה עסקית, אנו מכירים גם באחריותנו ביחס לחברה ולקהילה. גיוון והכלה הם אמנם תנאי חיוני להצלחתנו העסקית, אך הם גם הדבר הצודק והנכון לעשות. אוכלוסיות מגוונות צריכות לבוא לידי ייצוג וביטוי בעולם בכלל ובעולם הארגוני בפרט. יצירת סביבת עבודה מגוונת ומתן הזדמנות תעסוקתית שווה לאוכלוסיות שונות בשטראוס, הינם הדרכים שבאמצעותן אנו יכולים להשפיע על החברה ולעשותה מגוונת יותר, מייצגת יותר, מפלה פחות ומאפשרת יותר.

אנו מכירים בכוחם של גיוון והכלה להניע יזמות ויצירתיות. קולות מגוונים, שניתנת להם ההזדמנות להתבטא, יכולים לפתוח זוויות ראייה חדשות וכיווני חשיבה לא צפויים ובלתי שגרתיים. אין ספק, כי קל ונוח יותר להישאר עם הדומים לנו, לפתח הסכמות ולהנציח את הקולות המוכרים, ברם, רעיונות חדשים נולדים באזורי סיעורי המוחות ואי הנוחות שגיוון והכלה מזמנים לנו.

יתרה מכך, גיוון והכלה תורמים ליכולת של כל עובד ועובד, בכל אזור בעולם, להביא לידי ביטוי את מכלול יכולותיו וכישוריו בעבודה. מעבר לתרומה הישירה של הללו לארגון, מחקרים רבים מראים כי קיים קשר ישיר והדוק בין מחויבות העובדים לבין פרודוקטיביות הארגון והצלחתו. בעולם שבו קיים מחסור הולך וגדל של כשרון ארגוני לשלב, למצות ולשמר הון אנושי מגוון, יכולתנו כחברה להכיל גיוון ושונות מהווה גורם מפתח בהצלחתנו

השאיפה והמטרה להיות חברה מגוונת ומכילה יותר הינן למעשה תהליך, תרבות ואורח חיים. עלינו להיות מוכנים לבחון את עצמנו, לפתוח את עצמנו ולהשתנות כפרטים, כחברה וכארגון. עלינו לפתח חיישנים, להיות סובלניים יותר, להודות בהטיות שאנו נושאים ולהיות מוכנים להתאים את עצמנו.

גיוון והכלה בשטראוס ישראל – מאפיינים ועשייה

אנו בשטראוס מאמינים כי העסקת אוכלוסיות מגוונות הינה הכרחית למשק ולחברה הישראלית ומשמשת כנקודת פתיחה בשוויון אזרחי ובאחריות תאגידית. אי השוויון מהווה איום על כולנו.

לכל מדינה יש את הייחוד שלה, בהתאם לאוכלוסיות המגוונות המאפיינות אותה ובהתאם למאפייניהן החברתיים-כלכליים-תרבותיים. בישראל, המאופיינת באוכלוסיות סקטוריאליות, שוק העבודה עדיין רחוק מלהיות שוויוני: דומה כי בשורת ה-Diversity, דהיינו, קבלת עובדים בעלי מאפיינים מגוונים למקום העבודה, רק התחילה לחלחל למשק הישראלי. קיימים בישראל מספר סוגים של אוכלוסיות מופלות, כגון אתיופים, בעלי מוגבלויות, חרדים, בני מיעוטים ונשים. הנתונים בשטח עדיין לא מעודדים – אך קיימות התעוררות והבנה לכך שהגיוון בתעסוקה נכון לחברה ולמשק בישראל.

נתונים:

50% מאוכלוסיית ישראל כיום הינה מגזרית:

שיעור המועסקים מקרב האוכלוסיות המוגדרות כחלשות בישראל, מחד, מול תמונת המצב של שוק העבודה בעתיד, מאידך, מעלים תמונה מדאיגה, לפיה שיעור האוכלוסיות הסקטוריאליות בקרב האוכלוסיה הכללית יילך וייעלה, ביחס לשיעור עליה קטן יותר של השתתפותם בכוח העבודה.

מיהם השחקנים הפועלים בתחום בישראל?

גופים רבים – עסקיים, ממשלתיים וציבוריים -פועלים במרחב הציבורי בישראל לקידום שיח מקצועי בנושא גיוון והכלה. בין היתר, ניתן למנות את הגופים הבאים:

  • במגזר הממשלתי: תנופה בתעסוקה (תב"ת), מיסודן של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל. מטרותיה של תב"ת הינן: הבטחת השמה בעבודה של אוכלוסיות היעד שלה (חרדים, ערבים, עולים, מוגבלים, צעירים חסרי עורף); הגדלת שיעור ההשתתפות של גברים ונשים בשוק העבודה; שינוי עמדות של אוכלוסיות היעד שלה ביחס לעבודה; שיפור איכות התעסוקה של אוכלוסיות חלשות; והבטחת יציבות תעסוקתית בת-קיימא לאוכלוסיות היעד שלה.
  • במגזר העסקי: חברות השמה וכוח אדם, דוגמת "מנפאואר", אשר שמה לה למטרה להטמיע בקרב המגזר העסקי הצורך את שירותיה את העסקת עובדים מגזריים, כפעולה שגרתית שאינה דורשת מאמץ מיוחד.
  • במגזר החברתי: הפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה שהוקם ב-2009. מדובר בקואליציית ארגונים חברתיים ועסקיים, הפועלת לקידום תעסוקה מגוונת במגזר העסקי. הפורום מתמקד בכדאיות העסקית ובנחיצות החברתית של העסקת אוכלוסיות מגוונות. מטרתו לחולל שינוי במודעות העסקים לחשיבות וליתרונות ההעסקה המגוונת, להוביל מהלכים עם הממשלה להסרת חסמים להעסקה מגוונת ולפתח שפה מקצועית בנושא.

אחת היוזמות הבולטות הינה זו של הועדה לבחינת מדיניות התעסוקה בישראל, שהוקמה ע"י משרד התמ"ת בשנת 2008. הועדה הגישה דו"ח, שעיקרי המלצותיו הינן עידוד תעסוקת נשים, שילוב אוכלוסיות מעוטות השתתפות כמו חרדים, ערבים (עם דגש על נשים) ואנשים בעלי מוגבלויות, וזאת בין היתר, באמצעות הגברת מודעותו של המגזר העסקי לחשיבות הנושא לשגשוגה של הכלכלה ושל החברה בישראל.

מהנעשה בקבוצת שטראוס לקידום נושא הגיוון וההכלה בכלל והמגדר בפרט

בנוסף על היוזמות המבורכות שצויינו לעיל, אנו סבורים כי גיוון והכלה מתחילים מבפנים, וכי מודעות אישית וארגונית הינה צעד הכרחי בדרך להגדלת הגיוון וההכלה בארגון.

בקבוצת שטראוס הושקה תכנית מקיפה להטמעת נושא הגיוון וההכלה בארגון, בדגש על שוויון הזדמנויות לנשים. במסגרת התוכנית, יצרנו פלטפורמות ותשתיות ארגוניות, כגון: יעדים קצרי טווח וארוכי טווח, כמו גם פרמטרים מדידים להערכת ההתקדמות משנה לשנה; צוותי היגוי ועבודה חוצי קבוצה; שפה אסטרטגית, תקשורתית ומיתוגית ותשתיות המאפשרות הדרכה והוקרה.

בנוסף, אנו משקיעים בהרחבת מעגלי המודעות והבנת התרומה הערכית והעסקית של גיוון והכלה בקרב אוכלוסיות משפיעות. מנהלים בכל הקבוצה עוברים הדרכות סביב נושא הגיוון וההכלה, תוך התאמה לעולמם ולהתמודדויות אותן הם פוגשים.

תוכניות הגיוון וההכלה המקומיות נמצאות באג'נדה השנתית של הקבוצה. הן חלק אינטגרלי מהדיאלוג השנתי הקבוע עם החברות המרכיבות את קבוצת שטראוס. שטראוס פועלת כקבוצה ומנהלת מעקב בחברות השונות אחר נתוני נשים וגברים בעמדות ניהוליות, לצורך למידת הנושא בקבוצה ולשם קידום נשים לעמדות ניהוליות בכלל ועמדות בכירות בפרט. סביב נושא העצמת הנשים, הגדירה לעצמה קבוצת שטראוס יעד חזוני של 50% נשים ו 50% גברים בעמדות ניהול לרוחב הקבוצה בשנת 2015. בשנת 2009 היה היחס בין גברים לנשים בעמדות ניהול בשטראוס 32% לעומת 78%. בעקבות תהליך שינוי הדרגתי שעברה הקבוצה, עם הטמעת מדיניות הגיוון וההכלה, כבר בשנת 2010 עלה יחס זה בין גברים לנשים בעמדות הנהלה ועמד על 33% מול 77%. כך שהחזון שלנו אינו בגדר חלום אוטופי בלתי ניתן להשגה, אלא מציאות שהולכת ומתהווה לנגד עינינו.

מחוץ לחברה, אנו חלק מפסיפס גדל והולך של שותפים, הפועלים לשיפור איכות חייהם של בני האדם. קבוצת שטראוס הינה חלק מהמאמץ האדיר לשיפור, כאשר מגוון היוזמות לקידום והעצמת נשים בתעסוקה מצטרפות לכדי השפעה מצטברת, השפעה שחשוב לנו כקבוצת מזון מובילה בישראל ובעולם, לרתום אליה חברות נוספות.

להלן רשימה חלקית ממגוון הפעילויות אשר מובילה קבוצת שטראוס להעצמת נשים בתעסוקה:

  • חברות בארגון Clinton Global Initiative, אשר הוקם ע"י הנשיא האמריקאי לשעבר ביל קלינטון, ובמסגרתו לוקחים על עצמם חברות ומנהיגים עסקיים מחויבויות ארוכות טווח למתן מענה לבעיות חברתיות גלובליות.
  • מיזם קטליסט לקידום נשים למשרות ניהוליות בכירות: קטליסט נוסד בשנת 62' בארה"ב במטרה לקדם מקומות עבודה המעניקים הזדמנויות לנשים. הארגון, בעל נוכחות בינלאומית רחבה, מפעיל מפקד הבודק את שיעור השתתפותן של נשים בעמדות ניהול בכירות, דירקטוריונים והנהלות. קבוצת שטראוס חברה לשדולת הנשים בשנת 2010 ויחד השיקו את מפקד קטליסט בישראל, במטרה להעלות את מודעות המגזר העסקי ולקדם גיוון בהנהלות בכירות של חברות ציבוריות בישראל.
  • ליווי וייעוץ ניהולי בכיר לפרויקט "יסמין" של המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי, העוסק בקידום נשים ערביות ויהודיות בעלות עסקים קטנים.
  • מלגות הילדה שטראוס לקידום נשים: מדי שנה, במסגרת אירועי יום האישה הבינלאומי, החלים בחודש מרץ, מעניקה קבוצת שטראוס מלגות לימודים לקידום נשים בישראל. הנשים הינן פעילות בארגונים חברתיים המקדמים נשים לשוויון הזדמנויות. בשנת 2011 הוענקו המלגות לנשים מהמגזר הבדואי, החרדי והאתיופי, למטרת לימודים גבוהים.
  • קידום נשים בתעסוקה דרך תמיכה בעמותות, ארגונים ופרוייקטים קהילתיים, המקדמים שוויון הזדמנויות בתעסוקה עבור נשים (בעצמי, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, יוזמות קרן אברהם, עמותת ידיד וכיוצ"ב).

אלו הן רק חלק מהיוזמות ארוכות הטווח שלקחנו על עצמנו כקבוצה גלובלית לקידום נושא הגיוון וההכלה בכלל ולהעצמת נשים בתעסוקה בפרט. אנו מכירים בכך כי הדרך לשיפור הגיוון וההכלה ומעמדן של נשים בעולם, ובפרט בתחום התעסוקה, הינה ארוכה ומאתגרת. תמורות חברתיות וכלכליות גלובליות, לצד מחאות חברתיות ופוליטיות, מוכיחות לנו בכל פעם מחדש כי בחרנו לפעול ולהשפיע לטווח ארוך על נושא בעל משמעות עמוקה לפיתוח בר קיימא של עולם שוויוני, הוגן וצודק יותר.