מיזם קטליסט

מיזם קטליסט

מהו קטליסט?

 • קטליסט הינו ארגון בינלאומי שלא למטרת רווח, אשר נוסד בארה"ב בשנת 1962, אשר שם לו למטרה להרחיב את ייצוג הנשים בעולם העבודה והעסקים ובתפקידי ניהול.
 • את החזון "לחולל שינוי במקומות עבודה ובחייהם של בני אדם" חותר הארגון להגשים באמצעות הרחבת מנעד האפשרויות העומדות בפני נשים ובפני העסקים, והוא מונחה על ידי הערכים: חיבור, מעורבות, אחריות, השראה ויצירת השפעה.
 • הארגון הרחיב את פעולתו גם לקנדה, אירופה ויפן.
 • פועל להגשמת חזונו ויעדיו, באמצעות שיתוף פעולה עם העולם העסקי.
 • היום חברים בארגון יותר מ-400 חברות, עסקים, מוסדות אקדמיים לניהול עסקים, וארגונים מכל רחבי העולם, המעסיקים מיליוני נשים. חברי הארגון נהנים ממומחיותו, מהרישות שלו בעולם העסקים העולמי וממקורות הידע הרבים שברשותו.

אופני הפעולה העיקריים של הארגון הינם:

 • מחקרים מגוונים, הנערכים בהתאם למתודולוגיית המחקר הייחודית שפותחה בארגון. המחקרים בוחנים יכולות, כישורים וניסיון של נשים בעסקים, חסמים להתקדמות ואסטרטגיות. החשוב במחקרים הינו מפקד קטליסט ((Catalyst Census – הנערך ברחבי העולם .
 • פרסומים – הארגון מרכז ומפרסם מידע ועדכני לגבי פרקטיקות מוכחות של גיוון והכלה ולגבי יוזמות אסטרטגיות חדשניות לשילוב מוצלח של נשים בהנהלות בכירות, אשר התבצעו בפועל ע"י חברות עסקיות והמהוות מודלים מוצלחים לשינוי.
 • ייעוץ עסקי לחברות בנושאים הקשורים בגיוון ההון האנושי וגיבוש יוזמות אסטרטגיות חדשניות לשילוב נשים בהנהלות.
 • פרס קטליסט השנתי המוענק לחברות שהטמיעו בהצלחה מדיניות של גיוון אנושי. בין החברות הזוכות בשנים האחרונות בפרס ניתן למצוא את מקדונלדס, דלויט, פפסיקו, ניסאן, BP ועוד

מהו מפקד קטליסט?

מפקד קטליסט, הנערך מידי שנה ברחבי העולם, בין היתר בארה"ב, בקנדה, באירופה, בדרום אפריקה באוסטרליה וביפן, בהלימה מלאה למתודולוגית המחקר הייחודית של הארגון, נועד למפות את מצב העסקת נשים בחברות העסקיות ולחקור את הקשר בין איוש משרות ניהול על ידי נשים לבין תוצאות עסקיות של הארגון לאורך זמן.

 • מחקר קטליסט בוחן את התאימות בין מספר הנשים המנהלות וביצועי התאגידים במגוון של ענפי תעשייה (בארצות הברית – חברות מרשימת (Fortune 500, ומתמקד בשלושה מדדים פיננסיים עיקריים: תשואה להון עצמי (return on equity), החזר על מכירות (return on sales) והחזר על השקעה (return on invested capital).
 • ממחקרי קטליסט עולה כי חברות עסקיות ששילבו נשים רבות יותר בהנהלות הבכירות שלהן ובמועצות המנהלים, השיגו תוצאות עסקיות טובות יותר במובהק מאלו שלא עשו כן.
 • נמצא כי קידום הגיוון בהון האנושי (Diversity), מועיל לחברות ברמה העסקית.

המיזם הישראלי – הציב לו למטרה לקדם יותר נשים בעמדות בכירות בעסקים מתוך אמונה שזו הדרך לכלכלה משגשגת ולחברה בריאה.

.

www.catalyst.org

מיזם קטליסט בישראל

מדוע צריך מיזם כמו קטליסט בישראל?

קבוצת שטראוס, אשר בחרה לקדם את נושא הגיוון וההכלה ותומכת בפרויקטים חברתיים למען נשים בכלל ולמען קידום נשים בעסקים בפרט, חברה לשדולת הנשים בישראל ולארגון קטליסט העולמי על מנת לייבא את מתודולוגית המחקר ואופני הפעולה של הארגון גם לישראל.

ישראל בולטת ביכולות החדשנות והתחרותיות שלה, אך עם זאת, עדיין יש בה צורך לעידוד השונות והמגוון האנושי בקרב עסקים, כמו גם בהגברת המודעות לקידום נשים לעמדות ניהול בכירות.

נשים מהוות כמחצית מכח העבודה בישראל, אך רק כ-30% מאיישות תפקידים ניהוליים בכלל המשק. אחוז נמוך זה אף יורד עוד יותר כשמדובר בחברות ציבוריות, במדד ת"א 100, בהן נשים מהוות רק 18% מההנהלה ו- 15% מהדירקטוריון.

לכן הבאנו את קטליסט לישראל.

קבוצת שטראוס יחד עם שדולת הנשים בישראל חברה לארגון קטליסט הבינלאומי במטרה להקים מיזם שיקדם גיוון ואת שילובן של נשים בצמרת עולם העסקים הישראלי. כצעד ראשון בהשקת קטליסט בישראל בשנת 2010, נערך המפקד הישראלי המקביל למפקדי קטליסט בעולם. כל המפקדים שבוצעו בישראל מאז השקת מיזם קטליסט, מציגים את שיעורי הנשים בדירקטוריונים ובעמדות ניהול בכירות בקרב החברות הציבוריות בישראל (מדד ת"א 100). בשלב שני ולאורך זמן יוצג הקשר שבין שיעור הנשים החברות בהנהלות בכירות ודירקטוריונים ובין התוצאות העסקיות של אותן חברות בדומה למחקר העולמי.

מפקד זה נערך בהלימה מלאה למתודולוגית המחקר הייחודית לארגון קטליסט, שערך מפקדים כגון זה ברחבי העולם. המפקד הישראלי בוצע על ידי מכון המחקר פאנלס.

עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס:

"דווקא עכשיו כשמתחולל שיח על שוויון הזדמנויות ועל שוויון בנטל ,שילובן של יותר נשים במשרות בכירות הינו חלק ממסעה של מדינת ישראל למימוש אמתי של משאבי כוח העבודה ולשיפור היכולת התחרותית שלה .משנה לשנה הולכת ורווחת התפישה שניהול כוח עבודה מגוון מהווה גורם מפתח ביכולתנו כמדינה להישג יתרון תחרותי ,להגיע להשגים ולממש יעדים .שילוב יותר נשים בעמדות בכירות במשק הינו אינטרס של כולם .מחקרים כבר הוכיחו שצמצום פערים בין נשים לגברים תורם לתוצר הלאומי הגולמי ולחברה בכללותה . אין ספק ששילוב כוחות בין המגזר העסקי, הממשלתי והחברתי יכול להוביל להסרת חסמים אשר מונעים מנשים להגיע לעמדות הניהול הבכירות. האתגרים אינם בלעדיים למגזר זה או אחר, עסקי או ציבורי. ההחלטה להתחיל למדוד את שיעור הנשים בעמדות הניהול הבכירות בחברות הציבוריות בישראל, כפי שקורה בעולם, נבעה מההכרה כי זהו כלי ניהולי וכוונתנו בדו"ח זה להאיר זרקור על המגזר העסקי בו סוגית העצמת נשים דרך העצמה כלכלית הינה קריטית. הדיון הן על מגזר והן על מגדר הינו חלק מהדיאלוג החשוב הזה. מטרתנו היא לעודד תהליכים ארוכי טווח אשר ביכולתם להסיר חסמים בפני נשים, דרך מתן הזדמנויות ושיתופי פעולה בין המגזרים."

ד"ר גלית דשא, מנכ"לית שדולת הנשים:

"מיזם קטליסט מהווה נדבך נוסף בתהליך המורכב של קידום זכותן של נשים לשוויון בשוק העבודה ולייצוג הולם מספרי ומקצועי של נשים במוקדי קבלת החלטות גם במגזר העסקי .נתוני הייצוג של נשים בעמדות ניהול בכירות ובדירקטוריונים עדיין נמוכים מאד. החברה הישראלית ,השואפת לשוויון זכויות מחויבת לקדם חיבור בין השכלה ,השתכרות וזכות למימוש אישי ותרבותי ולהוביל שוויון לנשים שיתבטא לא רק בהגדרת זכויות אלא בביצוע שלהן בפועל."

.

קבוצת שטראוס גאה לפרסם זו השנה הרביעית, בשיתוף עם שדולת הנשים בישראל, את מפקד קטליסט הישראלי לבחינת שיעור הנשים בעמדות ניהול בכירות ובדירקטוריונים של חברות מדד תל אביב 100. מפקדי קטליסט נערכים במדינות רבות ברחבי העולם בשווקים שונים, ואנו בישראל גאים להיות חלק מהמגמה העולמית החותרת להצגת הנתונים לאורך טווח של שנים והבנתם כדרך נוספת שתתרום ליצירת השינוי המתבקש בשיעור ייצוגן של נשים בעמדות ניהול בכיר ודירקטוריונים.

בשנה הבאה, נציין את השנה החמישית לעריכת מפקד קטליסט בישראל. בשנה זו בכוונתנו לערוך מחקר עומק מיוחד, אשר מטרתו תהא לבחון האם קיימת קורלציה בין חברות במדד ת"א 100 בהן שיעור הנשים בהנהלה הבכירה ובדירקטוריון הינו גבוה יותר, לבין הצגת ביצועים עסקיים טובים יותר.

יחד עם זאת, אנו עדיין בתחילתו של המסע ויש לנו לאן לשאוף, כפי שניתן להתרשם מהנתונים המוצגים בהמשך דו"ח זה. נשים מהוות כ-47% מכוח העבודה בישראל, הן נמצאות במגוון ארגונים ומחזיקות במגוון משרות ויש להן את הכלים להוביל ולנהל, אך עדיין לא רואים את המספרים צומחים בראש הפירמידה.

כשם שאנו בקבוצת שטראוס מאמינים בתרבות ארגונית מכילה ובהצבת יעדים קונקרטיים ובמדידת שיעור הנשים בעמדות הניהול בקבוצה, כך אנו מכירים בכך שמדידת הנתונים ומעקב אחריהם מדי שנה, כפי

שקורה בעולם, הינה כלי ניהולי ממדרגה ראשונה.

עפרה וגלית

מטרת דו"ח זה הינה להאיר זרקור על המגזר העסקי בו סוגית העצמה כלכלית של נשים הינה סוגיה משמעותית ביותר. בדיון בסוגיה זו כלולים מושגים כמו השפעת מגדר ומגזר על הרכב כוח העבודה הניהולי ותפישות המניחות כי גיוון כוח העבודה, הינו גורם מפתח ביכולתנו כמדינה להשיג יתרון תחרותי מול מדינות וחברות אחרות. הוכח מחקרית כי צמצום פערים בין נשים לגברים תורם לתוצר הלאומי הגולמי ולחברה בכללותה. הדבר נכון במיוחד בישראל בה העושר והגיוון האנושי הם המשאב הטבעי העיקרי.

רק שילוב כוחות בין מגזרי יבטיח את הסרתם האיטית, אך הבטוחה, של חסמים המונעים מנשים להגיע לעמדות ניהול בכירות. מטרת דו"ח זה הינה לספק נתונים עדכניים ומהימנים ולאגד סביבו את כלל הגורמים, מכלל המגזרים, לצורך פעולה משותפת לשינוי המצב. עתה, יותר מתמיד, אנו עדים לשיח ער ופעיל בנושא שיוויון הזדמנויות. שילובן של יותר נשים בעמדות ניהול בכיר ובדירקטוריונים הינו צעד הכרחי בדרכה של מדינת ישראל למימוש אמיתי של משאביה הטבעיים – משאבי כוח העבודה – ולמקסום יתרונותיה התחרותיים.

catalyst-peramide-2013-heb

לתחלופה נגישה של מידע זה

להורדת דוח מפקד קטליסט לשנת 2013>

 

 

על דו"ח קטליסט מתוך התקשורת:

באתר דה מרקר>

באתר Yנט>

באתר און לייף>

 

קטליסט 2013