חזרה

כנס מכון שטראוס 2014: לאכול לזוז ולישון בתזמון הנכון

מתוך חדשות ומדיה, ישראל ,שטראוס ישראל
04/12/14

מחקרים שהוצגו בכנס של מכון שטראוס מוכיחים כי לשעון יש השפעה גדולה על התזונה

היום, חמישי, נערך כנס של מכון שטראוס, בראשות פרופ' רענן שמיר ששם לו למטרה לקדם מחקרים בנושא תזונה נכונה ואורח חיים בריא. אורח הכבוד של הכנס היה פרופ' ג'יי הופמן, ראש המחלקה למדעי הזונה באוניברסיטת מרכז פלורידה.

פרופ' הופמן  הפתיע את הנוכחים כאשר המליץ להם לשתות כוס שוקו אחרי אימון ספורט.  לדבריו, מרבית תוספות המזון שספורטאים או אנשים הפעילים ספורטיבית צורכים אינן הכרחיות. קחו למשל את החלבון שספורטאים ואנשים רבים צורכים כדי להגדיל מסת שריר, כוס שוקו בטווח של עד שעה מסוף האימון תעשה את אותה עבודה. השילוב של פחמימות וסוכרים אחרי אימון עושים את אותו אפקט כמו תוסף חלבון, כוס השוקו למעשה מחזירה לגוף את מה שאיבד בזמן האימון.

פרופ' הופמן, אמריקאי-ישראלי שעושה מילואים בחיל האוויר הישראלי,  הוא שחקן פוטבול מקצועי שפרש והקדיש את חייו למחקר תזונתי שמשפר ביצועים בספורט. בשנים האחרונות החל ליישם את הידע שצבר על כלל האוכלוסייה ועובד בשיתוף עם צה"ל על שיפור ביצועים של חיילים ביחידות הקרביות. בדבריו התייחס הופמן גם למשקאות אנרגיה שהפופולריות שלהם עלתה משמעותית. לדבריו בארה"ב יש ירידה בצריכה של משקאות ממותקים אבל עליה במשקאות אנרגיה. המשקאות האלה נפוצים במיוחד בקרב ספורטאים. הופמן סבור שהרבה מתוספי התזונה יהיו מיותרים אם נצרוך מזון בצורה מאוזנת ובזמנים הנכונים. אם נעשה זאת נצליח לקבל את הערכים הגליקמיים הנכונים.

פרופרסור אייל שמעוני בכנס שטראוס

הרצאתו של ד"ר אורן פרוי עסקה גם היא בזמנים. למעשה,  ד"ר פרוי,  חוקר במכון לביוכימיה מדעי המזון והתזונה בפקולטה למדעי החקלאות של האוניברסיטה העברית  ביסס את מחקריו על השעון הביולוגי שלנו.  מחקר שערך במסגרת פעילותו באוניברסיטה העברית מצא שאכילה מתוזמנת הכוללת מזונות עתירי שומן תוביל דווקא להפחתה במשקל ולמטבוליזם ייחודי בו השומנים לא נאגרים ברקמת השומן אלא מנוצלים לאנרגיה כאשר אין מזון זמין. 

מחקרים שנעשו לאחרונה הראו שהשעון הביולוגי שולט על מאזן האנרגיה וחילוף החומרים. מזונות עתירי שומן משבשים את השעון הביולוגי וכך נוצרות הפרעות מטבוליות שגורמות להשמנה. 

ד"ר פרוי למעשה הוכיח שעל ידי ויסות השעון הביולוגי ניתן להילחם בהשמנת יתר:

"הראינו כי אכילה מוגבלת בזמן אשר אינה מגבילה את הצריכה הקלורית היומית הממוצעת מספקת אות מתזמן למערכת",

כנס של מכון שטראוס

מכון שטראוס נוסד על ידי חברת שטראוס לפני כ 16 שנים. מטרותיו המרכזיות של המכון הינן לתמוך במחקר בתחום התזונה והבריאות, קיום כנסים מדעיים לעוסקים בתחום ופיתוח כלים לקידום אורח חיים בריא. את פעילות המכון מלווה מועצה מדעית של חוקרים מובילים בתחום התזונה והבריאות, אשר מעורבים באופן פעיל במחקרים אקדמיים בתחום התזונה: נשיא המכון פרופ' רענן שמיר, ראש המחלקה לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי לילדים ע"ש שניידר שמונה גם לעמוד בראש מכון דנונה העולמי; פרופ' פייר זינגר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ וראש המכון לחקר תזונה מרכז רפואי רבין; פרופ' אורן תירוש, ראש בית הספר לתזונה, המכון לביוכימיה ומדעי המזון והתזונה, הפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית; ד"ר גל רז-דובנוב, רופא בכיר במרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא, בית החולים ספרא לילדים, תל השומר; גב' בריג'ט כוכבי , דיאטנית ראשית בית החולים לילדים ספרא תל-השומר ,נציגי המכון מטעם שטראוס הינם: פרופ' איל שמעוני, CTO  קבוצת שטראוס; וגב' עמלי מסיקה ,דיאטנית ראשית קבוצת שטראוס.

זוכה במלגה של מכון שטראוס

בכנס הוצגו מחקרים בולטים בתחום התזונה שמכון שטראוס תומך בהם. אחד המחקרים המעניינים שהוצגו עוסק בהשפעת התזונה של האם על המיקרוביוטיקה במעי של התינוק.

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס