חזרה

הפחתת פסולת מזון

 

  • כולנו מבזבזים יותר מדי מזון. עד כדי 50% מהמזון בעולם מתבזבז @StraussGroup #foodcrisis

 

אנו מבזבזים יותר מדי מזון: על פי ה-Global Food Report 2013, שפורסם לאחרונה על ידי ה-Institution of Mechanical Engineers, מתוך 4 מיליארד טון ייצור מזון מדי שנה, עד כדי 50% מושלכים לפח. בזבוז ופסולת נוצרים בחלקים שונים בשרשרת הערך של אספקת המזון. ראשית, פסולת נוצרת בשדה כשמגדלים אינם קוצרים את היבול ממגוון סיבות הקשורות לרוב בסובסידיות כספיות, או כשהקציר אינו יעיל. שנית, פסולת נוצרת באחסון ובהובלה לאורך שרשרת האספקה, במיוחד כשהמזון המובל חוצה גבולות, ולעיתים קרובות אף יבשות. במדינות מסוימות, בגידולים מסוימים, התופעה עשויה להגיע לעד כדי 50% מסך כל הייצור, שהולך לאיבוד במעבר ובאחסון. בהודו, למשל, על פי דוח המזון הגלובלי לעיל, כ-21 מיליון טון חיטה יורדים לטמיון מדי שנה עקב אחסון והפצה לקויים. שלישית, פסולת מזון נוצרת בשוק. הלוגיסטיקה המורכבת אצל קמעונאים מביאה ליותר מ-1.6 מיליון טון פסולת מדי שנה, של מזון שנמצא במערכות הלוגיסטיות של הקמעונאים או על מדפי המרכולים, ואשר לא נמכר עקב נזק או היעדר ביקוש. רביעית, מזון שנקנה מושלך בבתים. על פי ההערכות, 30%-50% מהמזון שאנו קונים פשוט נזרק, משום שאנו מחליטים שאנו לא רוצים לאכול אותו או משום שתאריך ה"פג תוקף" חלף ואנו לא רוצים להסתכן באכילת מזון שאיננו טרי.

העלות הנגרמת לכם עקב פסולת מזון: כאשר מזון מתבזבז יש עלות כלכלית ועלות סביבתית. ככלל, עלות המזון עולה ככל ששרשרת האספקה היא פחות יעילה. אנו יוצרים עומס כבד – שלא לצורך – על הסביבה על ידי שימוש לא יעיל במשאבים, והתוצאות חוזרות אלינו כבומרנג במונחים של השפעות שינויי אקלים, המזיקות לפריון החקלאי והייצורי. בריאות לקויה בעולם הנובעת מתזונה לקויה עקב חוסר זמינות מזון אף היא מעמיסה על עלויות מערכת הבריאות בארצות רבות. כדי להילחם בהשפעות הללו, עלינו לצמצם את פסולת המזון במקור על ידי ניהול יעיל יותר של החקלאות והלוגיסטיקה הקשורה לה, ולאפשר זרימה מתאימה של מוצרים היכן שהצורך בהם הוא הגדול ביותר. כיצרני מזון, עלינו להבטיח שהמערכות הנתונות לשליטתנו הן יעילות, ועד כמה שאפשר, מכוונות לאפס פסולת.

אנא, תרמו את חלקכם! כמה יוגורטים, סלטים מצוננים, אריזות חומוס השלכתם אצלכם בבית בשבועות האחרונים? או שהם קמלו אצלכם במקרר ועברו את תאריך ה"פג תוקף", או שקניתם יותר מדי ולא היה לכם צורך בעודפים. כשכך קורה, ההשפעה היא גדולה בהרבה מהיוגורט הבודד שהשלכתם לפח. לא רק שמשאבים הושקעו בייצור, בהובלה, בשינוע ובתצוגה בנקודת המכירה, אלא שמשאבים נוספים מתבזבזים כדי לטפל בפסולת שיצרתם. כל זה הופך את המערכת שלנו ליעילה עוד פחות, ובסופו של דבר, מעלה את המחיר לצרכן ופוגע בסביבה עוד יותר. אנא אל תבזבזו מזון. ובמיוחד, אנא אל תבזבזו את המוצרים שלנו, אנו רוצים שבמקום זאת, תיהנו מהם!

 

  • אנא אל תבזבזו את המוצרים שלנו; אנו רוצים שבמקום זאת, תיהנו מהם @StraussGroup #waste #reduce

הנצלת מזון

.

יצירת ערך מפסולת ראויה למאכל

  • ב-2012 הנצלנו 1,700 טון פסולת מזון מצונן ראויה למאכל ועשינו בה שימוש חוזר כמזון לבעלי חיים @StraussGroup #waste #reduce

 

אחת הדרכים בהן אנו מטפלים בבעיית פסולת המזון המצונן בישראל היא באמצעות מערכת שהוספנו ופיתחנו ב-2012 כדי להגיע לרמות יעילות גבוהות יותר. מוצרים מצוננים, אם אינם נצרכים עד לתאריך פקיעת התוקף, מחייבים איסוף מנקודות המכירה וטיפול בדרך בטוחה העומדת בתקנות סביבתיות. ב-2012 המשכנו לעבוד, כפי שעשינו בשנים קודמות, עם מערכת שבה קבלן אוסף את כל פסולת מוצרי המזון המצוננים שלנו שהוחזרו (יוגורטים, סלטים מצוננים, משקאות חלב בבקבוקים וכיו"ב) מהמפעלים שלנו מדי יום ומעבד אותם בעזרת מדחס ייעודי, תוך הפרדת האריזות מהפסולת האכילה. באמצעות תהליך זה הצלחנו להציל כ-50% מהפסולת האכילה, שלאחר מכן עובד בהתאם לתקנות משרד הבריאות ומשרד החקלאות והפך לחומר גלם לתעשיית המזון לבעלי חיות. ב-2012, 1,694 טון מוצרים מצוננים נאספו לשם עיבוד חוזר, וכ-1,500 טון – 85% מהכמות הכוללת, עובדו למזון לבעלי חיים. יתר הכמות הועברה להטמנה.

בסוף 2012 ערכנו פיילוט למערכת משופרת להעלאת רמת איסוף הפסולת האכילה והגענו לרמות מיצוי חסרות תקדים. מערכת משופרת זו יושמה באופן מלא בתחילת 2013, ואנו מצפים שרמת מיחזור המזון לשימוש בתעשיית המזון לבעלי חיים תהיה השנה גבוהה בהרבה.

לתהליך זה מספר תועלות סביבתיות, הן עקב הימנעות מהטמנה והן באמצעות צמצום כמות המשאבים הנוספים, הנדרשים לשם הכנת מזון לבעלי חיים.

עדי כהן

.

שיפור הביטחון התזונתי בישראל באמצעות הנצלת מזון

 

  • ב-2012 תרמנו לנזקקים 2,102,765 יחידות של מוצרי מזון, שלא היו מתאימים למכירה @StraussGroup #waste #reduce

 

אנו עושים מאמץ לייצר כמויות מזון שנותנים מענה לביקוש שלכם, לא פחות ולא יותר. בנוסף לכך שזהו מעשה אחראי, יש בכך הגיון כלכלי. אולם, לא תמיד אנו מצליחים לנבא את הביקוש, ובחלק מהמקרים הדברים אינם הולכים לפי התכנית, כך שלפעמים אנו נותרים עם מוצרים שהם מתאימים לחלוטין לצריכה אנושית ומקיימים את כל התקנות והתקנים לבטיחות במזון, אלא שאנו לא יכולים למכור אותם. במקרים אלה אנו מנתבים את אותם מוצרים לטובת אנשים, שיוכלו להרוויח מתזונה משופרת ומביטחון תזונתי.

בישראל, מאות אלפי טונות של מזון מתבזבזים מדי שנה, כולל מוצרים שהגיעו לתאריך פקיעת התוקף שלהם, מזון שמסיבות שונות אינו מתאים לשיווק (אך כן מתאים לאכילה), או תוצרת חקלאית עודפת או כזאת שלא ניתן לשווקה. למעלה מ-1.8 מיליון אנשים בישראל סובלים מחוסר ביטחון תזונתי וזקוקים נואשות לאותו מזון שמתבזבז מדי יום.

לקט ישראל – בנק המזון הלאומי, וארגון לתת – סיוע הומניטרי ישראלי הן שתי העמותות המובילות המשמשות כבנקים למזון בישראל. ארגון לתת מתמקד באיסוף מוצרי מזון מיצרנים, בעוד לקט ישראל, בנוסף לכך, מצילה עודפי מזון מעסקי הסעדה כולל מסעדות, מלונות וחדרי אוכל בחברות, וכן מתחזקת פעילות איסוף נרחבת ללקט גידולים חקלאיים שלא יגיעו לשוק. שני הארגונים מספקים את המזון שנאסף לעמותות מזון ברחבי המדינה, אשר מפיצות אותו הלאה לנזקקים. ב-2012 ארגון לקט ישראל, למשל, אסף 9,360 טון מזון עודף או לא מתאים למכירה ובנוסף, חילק קרוב ל-800,000 ארוחות שהונצלו מעסקי מזון, לאלפי נזקקים ב-95 ערים בישראל. ב-2012, לתת הצילה מזון בשווי של למעלה מ-10 מיליון דולר ארה"ב. הן לקט והן לתת מקדמות הצלת מזון ומודעות לפסולת מזון בישראל באמצעות שתדלנות, קמפיינים ושותפויות עם תאגידים.

שני הארגונים יוצרים עבורנו הזדמנות לטפל במוצרי מזון שאינם מתאימים למכירה באופן שהוא הן לתועלת החברה בישראל והן לטובת הסביבה. אנו נחושים לגרום לכך שעודפי המזון שאנו מייצרים ינוצלו, עד כמה שניתן, באופן מועיל במקום ללכת להשמדה. אנו תורמים מזון שאיננו ראוי לשיווק מכל הקטגוריות שלנו בישראל, כולל מוצרי חלב קצרי מועד ועל כן אינם ניתנים לשיווק, מוצרי מזון מניסיונות ייצור, ועודפי תוצרת חקלאית שאנו מחויבים לקנות, אך איננו יכולים להשתמש בה. הן ארגון לתת והן לקט ישראל עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בטיחות והובלת מזון שעה שהם מנצילים ומפיצים מחדש את המוצרים שלנו.

ב-2012 תרמנו 2,102,765 פריטי מזון בלתי ניתנים לשיווק ללקט ישראל וללתת, ועל ידי כך הסטנו פסולת מהטמנה וחשוב מכך – סיפקנו תזונה ואוכל טעים לאלפי ישראלים שאין ידם משגת לעתים.

.

אות ההוקרה ל"תאגיד מעורר השראה בתחום המעורבות החברתית"

 

  • שמחנו לקבל את אות ההוקרה ל"תאגיד מעורר השראה בתחום המעורבות החברתית" מטעם @Leket_Israel @StraussGroup #waste #reduce

 

ב-2012 הוענק פרס שנתי מכובד זה על ידי לקט ישראל לקבוצת שטראוס כאות הוקרה על השותפות, המאמצים והפעילות המשותפת שלנו במשך 7 השנים האחרונות לקידום התזונה והביטחון התזונתי בקרב אוכלוסיות חלשות באמצעות תרומות מזון ופעילות התנדבותית. פעילויות אלה מאפשרות ללקט ישראל לספק מזון טרי ל-140,000 אנשים מדי שבוע, תוך מניעת השלכה של כמויות גדולות של תוצרת עודפת ועל ידי כך, הפחתת הפסולת. ב-7 השנים האחרונות שטראוס תרמה ללקט ישראל כ-15 מיליון ₪ במוצרים עבור האוכלוסיות הנזקקות.

 

אות הוקרה