חזרה

נשים, מנוע הצמיחה החזק ביותר של הכלכלה העולמית: קוראים לזה Womenomics

לא מעט כלכלנים וגופי מחקר מובילים בעולם (מקינזי, קרדיט סוויס, פיינשל טיימס, קאטליסט ועוד) מאוחדים כיום בדיעה ש"הכלכלה הנשית" ה Womenomics כפי שהגדיר זאת הניוזוויק כבר ב 1998, הינה השוק המתפתח ביותר בעולם כיום ובעל פוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר, אפילו יותר משווקים מתפתחים כמו הודו וסין. כשחושבים על זה, שעד לפני 100 שנים לנשים בכלל לא היתה אפשרות לפרנס את עצמן, מבינים את גודל המהפך שעבר ה"מין האחר" (סימון דה בובאר) – מתלות כלכלית מוחלטת, לכח כלכלי רב עוצמה.

בכנס – DLD WOMEN  שהתקיים בקיץ האחרון במינכן, נכח אוסף מרשים של נשים מובילות מכל העולם. חלקן מכהנות בתפקידים בכירים בחברות גלובליות מובילות (ארנסט אנד יאנג, אייפקס, נאטו, גוגל, פייסבוק, שטראוס ועוד) חלקן מנהלות פרויקטים חברתיים או ממשלתיים וחלקן יזמיות צעירות, בעיקר בתחומי האינטרנט והטכנולוגיה. את כולן מאחדת תחושה אחת חזקה ומרגשת – אנחנו בעידן חדש, עידן של אפשרויות בלתי מוגבלות שמתאפשר בעיקר הודות לטכנולוגיה. באופן אישי, אני מאמינה שהשינוי מתאפשר גם הודות לפלטפורמות המדיה החדשות, החברתיות והקהילתיות, שמנפצות את שליטת גופי המדיה הוותיקים, אשר מכתיבים כבר שנים את סדר היום, ומאפשרים לקולות חדשים – נשיים לצוף.

נשים, מנוע הצמיחה החזק ביותר של הכלכלה העולמית

הסיבות להפיכת הנשים לכח הכלכלי שאי אפשר יותר להתעלם ממנו, מגוונות:

 1. ההשתלטות על הרשת

בשנתיים האחרונות ראינו כניסה מאסיבית של נשים לאינטרנט, תוך שהן עושות שימוש נרחב בכל הכלים, והופכות לרוב בולט בכל הערוצים המשמעותיים ברשת כמו פייסבוק (72%) או גרופאון (80%) ובפלטפורמות הסחר האלקטרוני (60% מהקניות ברשת מתבצעות על ידי נשים).

הרשת היא ללא ספק המהפכה התעשייתית הבאה והמרוויחות הגדולות ממנה הן הנשים. מגבלות של זמן ומקום אינן קיימות ומאפשרות לנשים רבות להקים עסקים משלהן או לעבוד מהבית בכל שעה.

בנוסף, עולה כוחן של הנשים גם בקביעת סדר היום הציבורי. המדיה הדיגטלית המאפשרת לכל אחד ליצור תוכן, להשמיע את קולו ולהשפיע, מאפשרת לקול הנשי להישמע בעוצמה חדשה, והעלות על סדר היום נושאים שנדחקו לקרן זווית במדיה המסורתית כמו משפחה, יחסים, חינוך, בריאות נפשית, גידול ילדים ועוד.

פלטפורמות בלוגים נשיות מובהקות כמו Blogher, Glam וסלונה, צומחות במהירות ומעניקות לנשים תחושת עוצמה, השפעה והכרה בקולן ובכוחן. בבחירות האחרונות בארה"ב ובבריטניה הושקעו משאבים רבים ברתימת ה  Mommyblogs (אמהות בלוגרית) אשר השפעתן על התודעה הציבורית כבר מזמן אינה מוטלת בספק.

2. ההשתלטות על המוסדות להשכלה גבוהה

נשים הן הרוב המשכיל היום בעולם. 60% מתלמידי המוסדות להשכלה גבוהה הן נשים. אפילו באיראן. אבל למרות זאת, ברוב ההנהלות הבכירות בעולם בוחרים באופן תמוה להמשיך ולגייס את כשרונות העתיד רק מתוך 40% הגברים המשכילים. סטטיסטית, זה מקטין את סיכויי ההצלחה.

  3. השתלטות על שוק העבודה

"נשים תמיד עבדו קשה, רק שעכשיו גם משלמים לנו על זה". המשפט הזה נאמר לא פעם בחיוך מריר של מי שהיו רגילות לשאת בעול המשפחה ועכשיו מעמיסות גם את עול הפרנסה על הכתפיים. לפי כל התחזיות, התחום הצומח ביותר בשוק העבודה הוא תחום התמיכה והשירות. בתחום זה, נשים טובות ומוכשרות יותר מגברים ללא ספק, ולו רק בגלל העובדה כי תכונות נשיות מבוהקות (קומוניקטיביות, וורבליות, אמפטיה, הקשבה וכד'), הינן החשובות ביותר בתחום זה. חברות שרואות את העתיד, מבינות היטב כי להצמחת כח נשי מיומן, יכולה להיות השפעה מכרעת על הצלחתן.

בנוסף לכך, רוב מנהלות הרכש כיום בחברות מובילות הן נשים, והן מחליטות אילו סחורות לקנות, ממי ובכמה.

רוב מנהלות הרכש כיום בחברות מובילות הן נשים

נשים הן כוח עולה גם בתחום העסקים הקטנים. בארה"ב ובאירופה אחד מכל שלושה עסקים קטנים נמצא בבעלות אשה. הן מייצרות בארה"ב רווח של  1.3 טריליון דולר, ומספקות עבודה לכ 8 מיליון אנשים. תחום זה, המייצר את אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר בכל כלכלה, בזכות שולי רווח הגבוהים והזדמנויות התעסוקה החדשות  – הולך ונשלט ע"י נשים.

4. ההשתלטות על כח הקניה

60% מרוכשות המכוניות בארה"ב בשנה האחרונה הן נשים. מה שהופך אותן מייד גם לרוב המכריע של רוכשי הדלק, ביטוחי הרכב, הצמיגים, מכשירי הג'י פי אס ועוד ועוד. לאור זאת קשה להבין את למה יצרני הרכב ממשיכים בפניה המסורתית לגברים, באמצעות נשים חצי ערומות השעונות על הרכב בתנוחה מפתה. מישהו כנראה ישן שם במחלקת השיווק.

60% מהקניות ברשת מתבצעות כיום על ידי נשים.  וזה כולל מוצרי אלקטרוניקה, שירותים פיננסיים, תיירות´רכב וכמובן – קוסמטיקה ואופנה.

בכל העולם עולה בהתמדה רמת ההשכלה של נשים ובהתאם לכך עולה רמת ההכנסה. מספר הנשים המשתכרות היטב בדרגי ניהול בכירים עולה בהתמד וכן מספר הנשים בעלות העסקים העצמאיים.

בכל העולם עולה בהתמדה רמת ההשכלה של נשים ובהתאם לכך עולה רמת ההכנסה

 

5. השתלטות על ההון העולמי

לפני נתוני "קרדיט סוויס" נשים מחזיקות כיום שליש מההון בעולם, כ 20 טריליון דולר. הן משקיעות, קונות, מנהלות ויוזמות כמעט בכל תחום עסקי.

איירין נטיבידאד, אשה יפה ונמרצת ומי שעומדת ראש "פסגת הנשים העולמית" Global Summit of Women , טוענת  נחרצות כי הפעילות הכלכלית של נשים הינה תנאי בסיסי להצלחת הכלכלה ברמה הגלובאלית. לכן מונחים כמו איזון ג'נדרי או גיוון diversity אינם ענין חברתי או מוסרי, הם עניין כלכלי לגמרי. וככל שחברות גדולות וממשלות יקדימו להבין זאת, כך תואץ צמיחת הכלכלה העולמית.

אז בפעם הבאה שאשה יוצאת לעשות שופינג, מומלץ להתייחס אליה בכובד ראש. היא יוצאת להניע את הכלכלה העולמית. לא פחות.

אני מזמינה את כולם לבקר גם בבלוג שלי, סלונה, ולקרוא עוד בנושא.

 

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: Food For Thought

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס