חזרה

נשים, גברים ומנהיגות

קצת אחרי חצות. כבר לילה שלישי שאני והפוסט הזה מנסים להתיידד זה עם זה. האם העובדה שזו השעה שבה אני עובדת בשקט ובמרץ, רק אחרי שהילדים במיטותיהם, היא חלק מהנושא עליו אני כותבת? ערימת המאמרים שלצדי ובמחשב לא מקילה את העבודה. יש בה ממצאים סותרים שמוצגים בביטחון מלא. יש בה דעות סותרות, שאני יכולה להסכים עם שתיהן. יש בה ממצאים ואמירות שמרגיזים אותי, יש בה כאלה שבטח ירגיזו אתכם….

פעמים רבות אני נצבת תמהה מול ילדיי. בן ובת. הוא אוהב כדורגל. היא רוקדת בחוג מחול. היא יכולה לצייר שעות ולעשות "מפגשים" לבובות שלה. הוא מעדיף משחקי דימיון של גיבורי על. האם הם בחרו בכך? נולדו לכך? גדלו לכך? האם מבלי דעת כיוונתי אותם לשם? האם הם למדו זאת מסביבתם? מה מזה הם ייקחו עימם לחיים, לבגרותם, לבחירתם המקצועית, לדרך שבה הם משפיעים על אנשים אחרים ומובילים אותם?

בבואי להתמודד עם נושא מנהיגות נשית וגברית בארגונים מצאתי שלושה מיתוסים שעימם אנסה לנהל כאן דיאלוג: הראשון- אין כלל בעיה. אנחנו פועלים בעולם מודרני בו אנשים נשפטים על סמך יכולותיהם בלבד. השני- הכול אישי, מדוע בכלל להכליל גברים ונשים? והשלישי- אין כלל הבדלי מנהיגות בין גברים ונשים.

מיתוס 1 – "אין כלל בעיה"

ונתחיל מהראשון, שהרי חוסר התמודדות עמו שומט את הקרקע מתחת להמשך הפוסט…

רבים ורבות, טובים וטובות טוענים שאין כלל בעיה בארגונים ביחס למגדר. אני שואלת את עצמי אם אי פעם חשתי מופלית במקום העבודה בגלל המגדר שלי, ולא יכולה להעלות בדעתי דוגמא. והרי אנו עובדים עם אנשים חכמים, מודרניים, ורבליים, מודעים. כיצד ייתכן שבשנת 2013 עדיין קיימות הטיות שמדירות נשים מעמדות ניהול?

 

ראשית, מבט על צמרת המנהיגות של הארגונים מראה אחוז נשים יורד ככל שעולים בדרגות הניהול (5% בעמדות ניהול בכירות ו 50% בעמדות כניסה לארגונים). נשים רחוקות מלהיות מיוצגות בעמדות מנכ"ל והנהלה כפי שהן מיוצגות באוכלוסייה.

דוגמא להטיה הקיימת היא מחקר שפורסם לאחרונה ב Scientific American – ובו מדענים (נשים וגברים) דרגו טפסי מועמדים למשרת מנהל מעבדה וחוקר. ההבדל היחיד בין תיאורי המועמדים היה שם המועמד- שם גברי או נשי. הגברים דורגו על ידי המדענים כבעלי יכולות גבוהות יותר וכבעלי פוטנציאל תעסוקה גבוה יותר. יותר מדענים הביעו נכונות להיות מנטור של גבר מאשר של אישה. השכר שהוצע לנשים היה נמוך ב 15% מזה שהוצע לגברים.

כלומר, אין ספק שאנו מגיעים לאזורי המנהיגות הנשית והגברית מתוך הטיה. מודעות יותר או פחות. וזו מייצרת מנגנוני הדרה לנשים מעמדות ניהול בכלל ובכירות בפרט.

 

 

מיתוס 2 – הכול אישי

בסופו של דבר כל מנהיג ומנהל הוא אדם – שבוחר את בחירותיו. בעל יכולות אינדיבידואליות. אז מדוע להכליל? מדוע לשפוט אותו על סמך המגדר שלו?

אין סוף לגיוון בעולם המנהיגות הנשית והגברית. כל אדם מביא את קולו ויכולותיו הייחודיים.

אין ספק שלא קיימות שתי מגירות נפרדות ובלתי ניתנות לחצייה ליכולות גבריות וליכולות נשיות. אך רוב הנשים ורוב הגברים ממוקמים באופן ממוצע במקומות שונים ביחס למאפיינים שונים- בדפוסי תקשורת, בדרכי השפעה, ביכולות דומיננטיות. דמיינו לעצמכם שני גרפים בעלי התפלגות נורמלית- אחד גברי ואחד נשי, שנמצאים על ציר אחד, אך במיקום מעט שונה בו. יש ביניהם חפיפה מסוימת, אך לא זהות. "רוב" אינו מייצג את כלל המקרים, אלא רק מאפשר לנו ללמוד מגמה. כדי להניע הבדל עלינו לבחון קבוצות של אנשים ולא לטפל בכל אדם באופן אינדיבידואלי.

מיתוס 3 – אין הבדלי מנהיגות בין גברים ונשים.

האם מנהיגות גברית ונשית הן שונות? קטליסט כינו את הסטריאוטיפים המיוחסים למנהיגות נשית וגברית- take care ו- take charge. האם אין נשים סביב ש- take charge? האם אין גברים ש- take care?

יחד עם זאת, יש רבים שמראים הבדלים במוח בין גברים ונשים. אחד המחקרים מדבר על 100 ביליון נוירונים במוח שמתקשרים זה עם זה באופן שונה בין נשים וגברים. קיים הבדל בכרומוזומים בין גברים ונשים. קיימים הבדלים הורמונליים בין גברים ונשים. האם לאלה אין השפעה על היבטים אחרים?

בחינת דפוסי המשחק של ילדים וילדות מראים סגנון שונה לגמרי בין בנים לבנות. בנים ובנות משחקים במשחקים מסוגים שונים, למטרות שונות. הם קובעים באופן שונה מי ניצח ומייחסים לו תפקיד שונה.

גם אם לא עוסקים במקורות ההבדלים הללו- מולדים, סטריאוטיפיים, מתוך החיברות, אנו גדלים איתם. האם ייתכן שהם לא משפיעים על סגנון ההשפעה והמנהיגות של גברים ונשים?

 

 

 

מחקר של Hay Group שעסק ביכולות הקריטיות להצלחה בסביבה מטריציונית זיהה 4 כאלה: אמפתיה, ניהול קונפליקטים, השפעה ומודעות עצמית לפי הערכות של 360 מעלות (דיווח עצמי, עמיתים, מנהלים, עובדים). נשים היו גבוהות מגברים בכל היכולות הללו באופן משמעותי ומובהק מאוד.

דוגמא אחרת היא מסדרת דוחות של מקינזי שנקראת Women Matter. מקינזי זיהו תשע יכולות מנהיגותיות שמשפרות ביצועים ארגוניים והשוו בין מנהיגים נשים וגברים ביחס ליכולות אלה.

נשים מנהיגות יצאו גבוהות מגברים מנהיגים בחמש מתוך תשע יכולות, שלוש מהן נחשבות לקריטיות בהתמודדות מול אתגרים עתידיים: פיתוח אנשים, ניהול ציפיות ותגמול על הישגים והשראה (השתיים הנוספות היו מודל לחיקוי ובניית צוות וסביבת עבודה שמעודדת שיתוף).

גברים מנהיגים יצאו גבוהים מנשים מנהיגות ביכולות קבלת החלטות אינדיבידואליסטית (לקיחת אחריות על החלטות באופן אישי והיעזרות באחרים ליישומן) ובבקרה ופעולה מתקנת במידת הצורך.

באופן כללי, כשמסתכלים על שני מחקרים אלה ועל רבים אחרים ממעוף הציפור, ניתן לראות כי נשים נוטות ליותר מנהיגות מעצבת- הנעת עובדיהן, הבעת אופטימיות והתלהבות ביחס למטרות עתידיות, מציבות חזון מלהיב של העתיד, מפתחות את הכפופים אליהן, מתייחסות אליהן באופן אישי ומתגמלות על התנהגות ראויה. לעומת זאת גברים עושים יותר שימוש במנהיגות מתגמלת ונמנעת, ששמה דגש על חיבור בין הצלחות וטעויות להכרה, הוקרה ותגמול, שמנהלת מערכות יחסים על בסיס מה שכל אחד מהצדדים מקבל מהן ושבוחרת לא להתערב עד שהמצב מחמיר.

מנהיגות מעצבת, מתגמלת ונמנעת אפקטיביות במצבי מנהיגות ואתגר שונים.

 

אז מה ניתן להסיק מכל זה עלינו כארגון, עלינו כמנהיגים?

כפרטים, עלינו ללמוד להיות רגישים לריבוי השפות ולמשמעותן. עלינו להבין שמנגנוני הדרה לא מודעים לא פוסחים עלינו.

כארגון עלינו להביא לידי ביטוי, לטפח ולהכיל סגנונות מנהיגות מגוונים. גיוון זה משפר את יכולת ההתמודדות שלנו עם האתגרים העסקיים והארגוניים שלפנינו.

כארגון עלינו להבין אילו דפוסים מודעים יותר ופחות עלולים להדיר נשים. למשל, מחקר הראה שנשים וגברים מתייחסים אחרת להגדרת תפקיד שהם מועמדים אליו. גברים יפנו למשרה שהם עומדים ברוב הדרישות שלה. נשים לא יגישו מועמדות אם הן אינן עומדות באופן מלא לגמרי בכל אחת מהדרישות. האם הגדרות תפקיד למועמדים כתובות מתוך הנחת עבודה שהמועמד אמור לעמוד בכל סעיף וסעיף או רק ברובם? או למשל העובדה גברים חשים בטוחים כאשר הם בטוחים בידע שלהם ואז הם נוטים לשים הצהרות ברורות, בהירות, חזקות. נשים חשות בטוחות כאשר הן בטוחות במקומן בקהילה ואז הן נוטות לשאול שאלות. מסיבות אלה ואחרות נשים וגברים ייתפסו באופן שונה בכניסה לארגון, בכניסה לניהול צוות חדש, בתהליך קבלת החלטות.

כארגון עלינו להבין את השונות בין גברים ונשים ולהכיר בה ולעצב את הארגון טוב יותר לאורה.

19 סימני שאלה נכתבו כאן בעמודים האחרונים. ועם חלקם כנראה נמשיך הלאה. אבל מה שבטוח – ארגון טוב יותר עבור נשים הוא ארגון טוב יותר עבור כלל אנשיו, נשים וגברים כאחד.

כבר כמעט שתיים בלילה. הסדין והפיג'מה הרטובים הוחלפו. הילדים מכוסים. ליל מנוחה.

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס