חזרה

מזכ"ל האו"ם ביום המים הבין-לאומי

לכבוד יום המים הבינ"ל החל היום, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, במסר מיוחד:  

השנה, כשהאו"ם נערך לקבוע בספטמבר סדר יום חדש של פיתוח ארוך-טווח מעבר לשנת 2015, יום המים עולמי מדגיש את התפקיד החיוני של מים. אנו מתבססים על מים עבור בריאות הציבור והתקדמות שוויונית, כי הוא חיוני לביטחון תזונתי ואנרגטי, וכן מהווה את הבסיס לתפקודן של התעשיות.

היווצרותו של השינוי האקלימי, הביקוש ההולך וגדל למשאבי מים מוגבלים מצד חקלאות, תעשייה וערים והזיהום הגובר בתחומים רבים מאיצים את משבר המים שניתן לטפל בו רק על ידי תכנון ומדיניות בין-מגזריים והוליסטים — ברמה הבין-לאומית, האזורית והגלובלית.

בין הנושאים הדחופים ביותר נמנות גישה למים ראויים לשתייה ותברואה. למרות התקדמות ביעדי הפיתוח של המילניום (MDG's) שאומצו בשנת 2000, כ -750 מיליון בני אדם –יותר  מאחד מכל עשרה אנשים באוכלוסיית העולם – יישארו ללא גישה לאספקת מים משופרת. נשים וילדים בפרט, מושפעים ממחסור זה, היות ולא רק בריאותם נפגעת, אלא גם שעות רבות מבוזבזות על מאמצים לא-פרודוקטיביים – ולפעמים מסוכנים- של מציאתמים ואגירתם.

הנתונים הסטטיסטיים על תברואה מעודדים אפילו פחות. כ -2.5 מיליארד בני אדם חיים עדיין ללא תברואה משופרת, ומיליארד בני אדם עושים את צרכיהם בשטח הפתוח, מה שהופך את התברואה לתחום בעל ההצלחה הנמוכה ביותר במסגרת יעדי הפיתוח של המילניום. לא נוכל להשיג עולם של כבוד, בריאות ושגשוג לכל עד שנטפל בצורך הדחוף הזה.

העתיד שלנו נמצא גם הוא בסכנה עקב השינוי האקלימי, וזו הסיבה שהמדינות החברות באו"ם עובדות קשה על גיבוש הסכם אקלים משמעותי ואוניברסלי לקראת חודש דצמבר בפריז. בשנים הקרובות, פליטת גזי החממה תצטרך לרדת באופן משמעותי כדי למנוע את ההשפעות הגרועות ביותר של שינוי אקלימי, הכוללות שינוי בדפוסי מזג אוויר והאיום של מחסור במים בחלקים גדולים של העולם.

כדי לענות על האתגרים הרבים הקשורים למים, עלינו לעבוד ברוח של שיתוף פעולה דחוף, להיפתח לרעיונות חדשים וחדשנות, ולהיות מוכנים לחלוק את הפתרונות שכולנו זקוקים להם למען עתיד בר-קיימא. אם נעשה כך, נוכל למגר את העוני, לקדם שגשוג ורווחה גלובליים, להגן על הסביבה ולהתמודד בהצלחה עם האיום של שינוי אקלימי.

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס