חזרה

ניהול התנדבות במחשבה תחילה

במה מאופיין המתנדב העסקי?

כדי לחבר מתנדב עסקי להתנדבות ממושכת יש להבין את מניעיו ואת האילוצים עימם הוא מתמודד. מניעי המתנדב העסקי דומים למניעי המתנדב הפרטי – כולם רוצים להעניק ל"אחר"  ולהרגיש משמעותיים ובעלי ערך בעשייתם החברתיים.

כשמדובר בהתנדבות עסקית אילוצי הזמן מקבלים משנה תוקף.  המתנדב העסקי, מאופיין בעומס רב של שעות עבודה, מחויבויות, לחץ וקושי למחויבות סדירה של התנדבות. לכן, כדי לממש את פוטנציאל ההתנדבות, נדרשת הבנייה של אפשרויות ההתנדבות ומערך ניהול התנדבות תומך ומותאם.

 

כיצד ליצור רצף?  בניית תוכנית התנדבות

פרופיל המתנדב העסקי ומניעיו מחייבים הבניית תוכנית התנדבות ייחודית המאופיינת ברבגוניות רבה של תדירות ההתנדבות– החל מהתנדבות קבועה ורציפה דרך התנדבות פרויקטאלית/ יחידתית או חד-פעמית ועד התנדבות המאפשרת רוטציה, כגון התנדבות קבוצתית בתדירות קבועה, המתבצעת על ידי מתנדבים מתחלפים.

 

ההתנדבות, המוצעת למספר רב של אנשים, מחייבת גם רבגוניות באופי ההתנדבות ובמיומנות הנדרשת, כך שתתאים למספר רב של אנשים מתפקידים, כישורים וגילאים שונים. מכיוון שלכל אחד ייחודיות משלו, על תכנית ההתנדבות לכלול מענה לפסיפס האנושי.  לדוגמא, מתנדב הרוצה לעסוק בספורט לעומת מתנדב הרוצה לעסוק בחניכה.

 

תוכנית הגיוס האקטיבי

גיוס המתנדבים העסקיים מאופיין באקטיביזם בלתי פוסק. תהליך הגיוס העסקי יתחיל בנראות רבה במסגרת אירוע חברה, או תקשור חוצה ארגון  המזמין את כל עובדי החברה למפגש אצל השותף הקהילתי. המסרים המרכזיים במפגש הראשון יבטאו את המחויבות הארגונית למהלך, את הבנת המשמעות והצורך בהתנדבות ואת ההכרות החווייתית עם הגורם הקהילתי שאצלו תתקיים ההתנדבות.

לצד גיוס אינטנסיבי של קבוצת מתנדבים גדולה בתחילת הפעילות החברתית, מתקיים לאורך זמן תהליך שחיקה והתמעטות, הנובע מלחצי זמן, אי התאמה לציפיות וניהול התנדבות חסר. הרחבת מעגל המתנדבים ושימורם לאורך זמן דורשת מאמץ משותף הן של הארגון העסקי והן של הארגון הקהילתי.  לכן, על יוצרי תכנית ההתנדבות לבנות מהלך גיוס בלתי פוסק, המשנה את אופיו – מאירוע גדול ותקשורתי לגיוס שקט ורצוף, המתאפיין בשיחות מסדרון, מהלכי 'חבר מביא חבר', תקשור הפעילות לכלל עובדי החברה, עידוד מנהלים לקחת חלק בגיוס , חשיפה לפעילות דרך אירועים חד פעמיים בקהילה  וכדומה.

 

תאום ציפיות- הבסיס לעשייה מוצלחת

כמו בכל דבר חדש, גם הצלחת ההתנדבות כרוכה בתאום ציפיות ובמתן מענה הולם הן לציפיות והן לחששות עימם מגיעים המתנדבים. כדי להבטיח את מוכנות המתנדבים, יש לקיים בתחילת ההתנדבות מהלך הכשרה והנחיה, בו יקבלו מידע על קהל היעד, יגדירו מטרות משותפות ומדדים להצלחה. ההכשרה וההנחיה חשובות בתחילת הדרך ולאורך כל תקופת ההתנדבות ומהוות צמתי משוב והתבוננות קדימה על משמעות ההתנדבות עבור קהל היעד.  

בראש ובראשונה יש לקיים תאום ציפיות אישי עם כל מתנדב ולהבין תוך הסכמה משותפת על מטרת ההתנדבות והמדדים להצלחתה. הניסיון מלמד שפעמים רבות כבר בתחילה ניתן לזהות את הפערים. לדוגמא, בעוד המתנדב המתעתד ללמד מתמטיקה רואה בשיפור הישגי לימוד כבסיס להצלחה, עבור הגורם המקצועי בקהילה עצם המפגשים, ההתמדה או תחושת החברות, הם ההצלחה האמיתית.

הגורמים המקצועיים הפועלים בקרב השותף הקהילתי הם מקור הידע המרכזי להנחיית המתנדבים העסקיים ולמתן משוב שוטף על תפקודם. על השותף הקהילתי להבטיח כי תהליכי הכשרה , הנחיה ומשוב יבוצעו למרות לחצי הזמן והעומס הקיימים תמיד בארגונים עסקיים.

 

הוקרה, הכרה ותקשור – ממוטיבציה אישית לארגונית?

מרכיב מרכזי בהתנדבות בעסקים הוא יצירת המוטיבציה הארגונית. על הארגון העסקי והשותף הקהילתי לבחון יחד כיצד יוצרים מוטיבציה ומעודדים התנדבות, באמצעות הוקרה, הכרה ותקשור, הן בארגון העסקי והן בארגון הקהילתי. הדבר יכול להיעשות בדרכים רבות ויצירתיות; מתן חניה מועדפת לעובדים מתנדבים, כוסות שתייה ייחודיות למתנדבים, מפגשי הוקרה בנוכחות המנכ"ל, תקשור פנים ארגוני בצורה בולטת וקבועה, התייחסות כתובה מצד הקהילה על העשייה ועוד. כל אלו ישמשו הן כאמצעי חשיפה לעשיית המתנדבים והוקרתם והן ככלי לרתימת מתנדבים נוספים. 

ההוקרה וההכרה הארגונית מצד מנהלים ישירים וחברים בארגון העסקי הינה רבת משמעות כשמדובר במתנדב העסקי ולכן רתימת מנהלים והבנת תפקידם בעידוד התנדבות הינו בעל ערך רב . מנהלים ישירים יכולים לעשות זאת באמצעות העלאת נושא ההתנדבות בשיחות אישיות או שיחות מסדרון עם המתנדבים ביחידתם, העלאת הנושא בישיבות היחידה או בשיחות הערכה  ועוד.

 

לסיכום, משימת ניהול ההתנדבות בעסקים הינה מורכבת ודורשת אורך רוח וסבלנות אך יחד עם זאת היא מאד מתגמלת. הובלת מהלך ארגוני המאפשר לקהילת עובדים בעלי איכויות מגוונות, להתנדב ולהתנסות בחוויה מעצימה, חדשנית, שאינה קשורה באופן טבעי לארגון העסקי, אך הופכת אותו לארגון ערכי ומשמעותי מחד ולארגון הקהילתי השותף להנות ממבוגרים איכפתיים הרואים עצמם שותפים לעשייה ותורמים מזמנם לכך.  

משימת ניהול ההתנדבות תצליח רק כאשר תבוצע במשותף – ביחד עם השותף הקהילתי, תוך הבנת החשיבות, האחריות, הקושי והיוזמה הנדרשים על מנת לשמר ולטפח את העשייה החברתית. 

 

 

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס