חזרה

שימוש באחריות סביבתית תאגידית לצרכים שיווקיים

לרגל יום כדור הארץ העולמי ה-43, טום סזאקי – מייסד ומנכ"ל טרהסייקל, מותח קו בין שימוש לגיטימי בעשייה סביבתית לצרכים תדמיתיים לבין "התיירקות".
 

השאלה של שימוש בנושאים סביבתיים ככלי שיווקי, היא שאלה מאתגרת במיוחד – בישראל בעיקר, כאן נפוצה תפיסה ארכאית מאד לגבי איכות הסביבה, כאילו היא בהכרח הולכת יד ביד עם פילנתרופיה וערכיות מוסרית ופרסומית, לא פעם מתרוממות הגבות לעומת ארגונים ותאגידים שעושים שימוש שיווקי-פרסומי באסטרטגיה הסביבתית שלהם. אך האמנם? האם יש פסול בלעשות שימוש בעשייה סביבתית תאגידית כדרך למנף את רווחיותו ותדמיתו של התאגיד, כל עוד האמור הוא על עשייה סביבתית אמיתית ולא מה שמכונה "התיירקות" (Green-Washing)?

המעגל בעיקרו, פשוט למדי: שיווק סביבתי יעזור לצרכנים להפוך מעורבים ומגויסים יותר, יסייע בגידול רווחיות עבור התאגידים ויתרום בתורו גם לגידול בידע ובמודעות. במובן זה, זהו בהחלט Win-Win, כשהרווח הגדול מכל הוא שמירתו של אינטרס בקרב התאגידים לקדם עוד ועוד עשייה סביבתית אמיתית – צמצום זיהום וצריכת משאבים, התייעלות תפעולית ותקצוב עלויות סביבתיות. אך קו הגבול דק בהחלט. מחד, שיווק סביבתי הוא כלי משמעותי וחשוב בניסיוננו לקדם אחריות סביבתית תאגידית – ללא הרווח הפרסומי, קשה להניח שנוכל לגייס תאגידי ענק להגדיל ולעשות בתחום האחריות התאגידית שלהם.

מאידך, המדרון חלקלק. טוב יהיה למפרסמים ומשווקים שיבחנו היטב את הקמפיין שהם משתמשים בו כשהם נוגעים בנושא רגיש כמו עשייה סביבתית תאגידית – בעולם ציני ומיודע, קשה להערים על הצרכנים וניתן בקלות להידרדר להתיירקות. ובמיוחד, חשוב לשמור על שקיפות – לא להיכנע לחשש מחשיפת טפח שיוביל לחשיפת טפחיים. במובן זה, חשוב להיות "סגורים" על מה בדיוק נעשה בחברה, אילו תהליכים חשופים לביקורת סביבתית, מה עוד יש לעשות והיכן עומדים היעדים והתקציבים.

הרצון להיות מתוגמל על מעשיך הוא לגיטימי ומובן – לא רק תאגידי ענק מבקשים זאת. גם בתי הספר שאוספים אתנו פסולת במסגרת תכניות האיסוף שלנו מבקשים להיות מתוגמלים על מעשיהם – אם בתרומה בחזרה לארגונים לבחירתם ואם פשוט על-ידי הכרה במאמציהם או קבלת חיזוק בדמות צמצום כמות הפסולת שנשלחת על-ידם להטמנה.

בישראל, למשל, חוזרים בתי-ספר ומספרים לנו כיצד תכנית איסוף שקיות החטיפים שלנו – שפעילה בארץ עם חטיבת המלוחים של שטראוס – מהווה דרך עבור התלמידים להטמיע עוד תכנים סביבתיים שממילא מועברים בבית הספר, וכיצד בעצם האיסוף וההפרדה הספציפית של הפסולת יש תגמול עצום לתלמידים שמרגישים בפועל כיצד ניתן ליצור את השינוי. זאת, כמובן, לצד התרומה הכספית המלווה כל פריט פסולת שנאסף ושהולכת בחזרה לבית הספר עצמו. מחקרים מראים שוב ושוב כי לולא מוטיבציה חיצונית ניכרת, אחוז נמוך יחסית של הצרכנים יבחר במוצרים סביבתיים על-פני כאלה אחרים בשל התכונה הסביבתית שלהם, למרות הבעת הנכונות והרצון לעשות כן. משמעות הדבר היא, כי שיווק סביבתי – בהיותו מכאניזם לעיצוב דעות ותפיסות, בין היתר, ובכך גם כלי מתגמל – עשוי להיות אמצעי לקידום בחירות סביבתיות יותר, בהתנהגות הצרכנית שלנו בפרט, ובהתנהגותנו בכלל.

 

כמקים ומנהל כללי של חברת טרהסייקל – ששמה לה למטרה להקים תכניות איסוף ומחזור ארציות לזרמי פסולת קשים לטיפול, במימון היצרנים עצמם – אני מוצא שוב ושוב כיצד מסר שיווקי בדבר מאמצים סביבתיים של המותג, כשהוא מקיף וכולל (וכמובן – מייצג עשייה משמעותית ואמיתית), מניב לחברות שעובדות עמנו רווח מאסיבי וניכר.

רווח כזה – אם בגידול נתח שוק ואם בבנייתו של מוניטין חיובי – הוא בדיוק הסיבה עבור תאגידים נוספים להשקיע גם הם מימון בתכניות סביבתיות מורכבות יותר, עמוקות יותר ובעלות ערך. שהרי חשוב להבין – חברות שעובדות עמנו, כגון, חטיבת המלוחים של שטראוס בישראל, שמממנת איסוף ומחזור שקיות חטיפים, בוחרות באופן מודע וברור, להשקיע תקציב נכבד בתכנית סביבתית מקיפה שכוללת איסוף ומחזור ארצי של פסולת המוצרים ו/או האריזות שלהם.

 

זוהי בראש ובראשונה מטרתה של התכנית שלנו – תמיכה שיווקית היא תמריץ הכרחי לכך שהחברות שמשלמת לנו, ימשיכו לעשות זאת! וככל שהן תמשכנה, כך נמשיך לאסוף עוד ועוד פסולת, בקצב הולך וגובר ובכמויות הולכות וגדלות (תכניות האיסוף שלנו נוטות לגדול בצורה אקספוננציאלית מידי שנה).

בשורה התחתונה, אל לנו להתחסד – תגמול הוא גורם מוטיבציוני הכרחי, וודאי כשהאמור הוא בהוצאה כספית או בהשקעת מאמצים. אם נשכיל לראות בשיווק הסביבתי תגמול – לתאגידים שמגדילים את הנראות שלהם באמצעותו או לצרכנים שלומדים לראות ב"סביבתיות" של המוצרים אלמנט מושך ומפתה – נוכל גם לנצל אותו בכדי להגיע למטרה אחת ויחידה: מינוף עשיה סביבתית תאגידית לכדי ממדים הולכים וגדלים עם השפעה סביבתית של ממש.

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: מזון למחשבה

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס