חזרה

על חשיבות הקיימות

 לקראת יום כדור הארץ שיצוין השבוע ברחבי העולם, רונית שחר – מנהלת אחריות סביבתית בקבוצת שטראוס, מסבירה מהי קיימות ומדוע חשוב שחברות מסחריות יאמצו אותה כדרך עבודה.
 

קיימות (Sustainability) במובנה הרחב היא היכולת להמשיך לקיים תהליך או מצב לאורך זמן. באקולוגיה, מערכת בת קיימא היא מערכת שהמגוון הביולוגי שלה ופוריותה נשמרים לאורך זמן. ביצות ויערות בוגרים ובריאים הם דוגמאות למערכות ביולוגיות בנות קיימא.

אפשר לחקור ולנהל קיימות בתוך מערכות ייחוס שונות של זמן ושל מרחב ובהקשרים שונים של הסדר הסביבתי, החברתי והכלכלי. הקשרים אלה כוללים את כושר הנשיאה של כדור הארץ, הקיימות של מגזרים כלכליים, של מערכות אקולוגיות, של מדינות, עיריות, שכונות, גינות ביתיות, חיים פרטיים, סחורות ושירותים, מקצועות, סגנונות חיים, דפוסי התנהגות וכן הלאה.

למעשה, התחום כורך בתוכו את הפעילות הביולוגית והאנושית בכללותה ולפרטיה.

בוועידת הפסגה העולמית בשנת 2005 נקבע כי פיתוח בר קיימא דורש פשרות בין הצרכים של הסביבה, של החברה ושל הכלכלה – "שלושת עמודי התווך של הקיימות". ההגדרה של האו"ם איננה מקובלת על הכול והיא זכתה לפרשנויות שונות – מהי קיימות, מה צריכות להיות מטרותיה, ואיך משיגים אותן – כל אלה נתונים לפרשנות.

 

היסטורית, תמיד היה קשר הדוק בין צמיחה כלכלית ובין הידרדרות סביבתית: כאשר קהילות מתפתחות, הסביבה שוקעת. לפעמים מדמים את הכלכלה שאינה בת קיימא לסרטן ממאיר, משום שהיא מחסלת את שירותי המערכות האקולוגיות של כדור הארץ, והרי אלו הן המערכות שמהוות את בית הגידול שלה עצמה.

בשנים האחרונות הולך ועולה החשש שאם לא ייבלם ניצול המשאבים, תקרוס הציוויליזציה המודרנית כפי שקרסו הציוויליזציות העתיקות שניצלו את משאביהן ניצול יתר.

אז כן, עם הגורמים שמשתמשים במשאבי הטבע נמנות כמובן החברות המסחריות. מתוך הבנה זו, בעשור האחרון, אימצו עסקים מובילים רבים את תפיסת הקיימות כחלק מרכזי באסטרטגיה העסקית שלהן. כך, מעבר למטרה של כל חברה להביא רווחים, הלכה והתחדדה התובנה שחשוב לפתח שיטות עבודה שממעיטות ככל הניתן את הפגיעה הנלווית בסביבה בפרט, ולנהל את עסקיהן באופן שמתחשב בהשפעות הכלכליות והחברתיות שלהן בכלל.

כיום הגישה הרווחת היא שעל מנת לשמר את משאבי העולם למען הדורות הבאים – תפישה העומדת בבסיס המונח קיימות – לחברות עסקיות יש תפקיד חשוב ביותר בתהליך. חלף העידן בו הצרכן היה פותח אריזה של מוצר מזון מסוים, משליכו לפח, וממשיך לדרכו. כיום, מערכת שלמה עובדת על מנת לספק לצרכן מידע מדויק ורחב על הרכיבים התזונתיים שהוא צורך, לספק לו בחירות נבונות ובריאותיות לתזונה ולאפשר לו דרכים להפטר מהפסולת בדרך שתמזער את ההשפעה על הסביבה.

אנחנו תמיד גאים ונהנים להסתכל על השותפים העסקיים הבינ"ל שלנו וללמוד מהם, גם בהקשרים אלה של קיימות.

 

כך למשל, בפפסיקו הוגדרה הקיימות של החברה כמורכבת מקיימות אנושית, קיימות סביבתית, קיימות הידע, ומקורות חומרי גלם אחראים ובני קיימא.

בין מרכיבי הקיימות האנושית נמנים איכות ובריאות המוצרים, שביעות רצון לקוחות, שיווק אחראי וסימון תזונתי. בכל סוגיות הססטינביליות מצינת חברת פפסיקו את מדיניותה לשותפויות ולקשר עם הקהילה.

 

חברת דנונה, שותפה נוספת שלנו, לעומת זאת, מציגה את תפישת הקיימות שלה דרך 6 השלבים בתהליך ייצור המוצר: חומרי הגלם, ייצור תעשייתי, שינוע, מכירות, צריכה וסוף מעגל החיים של המוצר. כאשר בכל שלב ושלב מגדירה חברת דנונה סוגיות מפתח כלכליות, חברתיות וסביבתיות.

בין מרכיבי הקיימות הסביבתית נמנים סוגית המים, אשפה, אריזות, שינויי אקלים וחקלאות. בין מרכיבי קיימות הידע נמנים הפיתוח הארגוני והלמידה, בטיחות ובריאות, זכויות אדם וגיוון והכלה.

 

כחלק מהמדיניות של דנונה למקורות מזון אחראיים ובני קיימא, מיושם קוד אתי לספקים, הסמכות לחקלאים בני קיימא (או מקיימים), ופיתוח אזורי.

ומה איתנו?

קבוצת שטראוס משקיעה משאבים ומאמצים רבים בתחום האחריות התאגידית והקיימות, והנושא אף הוגדר כמרכיב אינטגרלי באסטרטגיה העסקית שלה. ברחבי החברה מיושמים תהליכי עבודה שונים ומגוונים על ידי אנשי מקצוע, שמטרתם לגרום לכך שפעילותנו העסקית תתנהל בדרך מקיימת.

 

בתחום איכות הסביבה, אנו מגדירים בימים אלה יעדים סביבתיים רב-שנתיים חדשים, לאחר שהגשמנו מוקדם מהצפוי את היעדים שהגדרנו בשנת 2009.כחלק מהתהליך, הגדרנו שוב והעמקנו את מחויבותנו לסוגיות סביבתיות נבחרות. לדוגמא, בנושא המים, הדגשנו את החשיבות והמשמעות לכך שאנו, חברת מזון מובילה הפועלת בישראל, תחסוך במים. התחייבנו לביצוע תהליכי חיסכון במים, מיחזור מים וטיפול איכותי בשפכי המפעלים המשמשים, לאחר טיפול משלים, להשקיה חקלאית. כמו כן התחייבנו "לגעת בעובדי החברה" ולנסות להשפיע על הפחתת צריכת המים בבתיהם תוך הפחתת עלויות המים. קראנו לפרויקט זה "סביבתיים וחוסכים".

בנושא אריזות של מוצרינו, לדוגמא, התחייבנו לבחינת היבטים סביבתיים בעת פיתוח אריזה חדשה, להפחתת משקל אריזות מוצרינו, לשינוי סוג חומרי אריזה בהתאם לתשתית המיחזור וההשבה הרלוונטית במדינת ישראל, וכן התחייבנו לבחינה מתמדת של טכנולוגיות מתקדמות.

יעדינו הרב שנתיים, בדומה ליעדי חברות מזון מובילות מתמקדים בהפחתת טביעת הרגל הפחמנית (המושפעת מפליטות גזי חממה), הפחתת צריכת המים, הפחתת כמויות הפסולת המיוצרות ע"י החברה והגברת המיחזור, והפחתת משקל חומרי האריזה הנדרשים לאריזת מוצרינו.

בשונה מהגדרת היעדים בשנת 2009 שהוגדרו "מלמעלה", היעדים הסביבתיים שיאושררו סופית במחצית 2013 יוגדרו תוך שיתוף כל אתרי החברה, ולקיחת מחויבות של האתרים ליעדים הרב שנתיים. היעד עבור שטראוס ישראל ייגזר משכלול יעדי האתרים.

אנו מאמינים כי כחברת מזון מובילה, חובה עלינו להשתמש במשאבי הטבע באופן אחראי, ובצורה שתאפשר גם לדורות הבאים אחרינו ליהנות מאותם משאבים.

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס