חזרה

לקחת את המושכות – התמודדות עם מיתוסים

 

בשנה שעברה היה לי הכבוד לצרף את ישראל לרשימה הולכת וגדלה של מדינות המכירות בחשיבותו של קידום נשים למנהיגות עסקית. דו"ח שהתפרסם בשנת 2011 נשים מובילות עסקי, מתאר בפירוט  ייצוג של נשים בתפקידי מנהיגות בכירים בחברות הנכללות במדד ת"א 100. מיפקד זה, המבוסס על ההנחה "מה שנמדד-מתבצע", זיהה אתגרים רבים, והצביע על מספר פתרונות לקידום נשים מוכשרות. המיפקד הנוכחי של מדד ת"א 100 ב-2012 אינו שונה. אבל אילו לקחים נוספים ניתן להפיק מחקרים אחרונים של קאטליסט?

 ייצוג של נשים בתפקידי מנהיגות בכירים בחברות

 קטליסט הקדישה את החלק הארי של 2011 לניתוץ מיתוסים על נשים במקום העבודה. כדי לעודד שינוי מערכתי בתאגידים וכן להתוות נתיב בו נשים וגברים מוערכים באותה מידה, אנחנו צריכים להיפטר ממיתוסים על נשים ועל היכולות שלהם.

מיתוס עקשני אחד אותו אני שומעת לעיתים קרובות במדינות רבות הוא שאם "ניתן לזה זמן," נשים יטפסו לפסגה. אין דבר רחוק יותר מן האמת. במשך עשרות שנים, קטליסט עקבה אחר מספר הנשים הנמצאות בהנהלה בכירה בחברות ברחבי העולם. למעט מספר יוצאים מן הכלל, המחקר שלנו מראה כי נשים מתחילות מאחור, ונשארות מאחור, בהשוואה לגברים מיומנים באותה מידה. פעילות ממוקדת סוגרת את פערי המיגדר – ולא המתנה חסרת מעש.

אבל אילו פעולות יצליחו לעבוד?

יש המאמינים כי נשים זקוקות יותר למדריכים כדי להתקדם. אבל זה עוד מיתוס. במסמך חונכות: הכרחי אך לא מספיק לקידום, קטליסט מצאה שלמרות שגברים ונשים עוברים הדרכה בשיעורים זהים, המדריכים של גברים הם בדרג בכיר יותר, גם לאחר בקרה של רמת המודרך. וזה עושה את כל ההבדל, שהרי מדריכים בכירים ממוצבים כך שיוכלו לשמש אף כספונסרים – כמנהיגים המקדמים את בני החסות שלהם ומוודאים שתהיה להם נראות בולטת כאשר יתפתחו הזדמנויות. נשים שהיו להן מדריכים בדרג גבוה קודמו באותם שיעורים כמו גברים בעלי מדריכים בדרג בכיר.

 

קטליסט פרסמה שני דו"חות על מתן חסות ב 2011: מתן חסות לנשים בדרך להצלחה ו- המיתוס של העובד האידיאלי. מצאנו כי נשים מקודמות בדרך כלל על בסיס ביצועים, בעוד שגברים מקודמים על בסיס פוטנציאל. כדי לנטרל זאת, עסקים חכמים נוטלים חלק פרואקטיבי בתמיכה בחסות, כמו למשל הנהגת תוכניות חסות רשמיות. גם האנשים עצמם נוטלים את ההובלה באמצעות חיפוש פעיל אחר חסות ומתן חסות לאחרים, במיוחד לנשים מוכשרות הראויות לכך.

המסר הוא פשוט: אם אתה במעמד של נותן חסות, חפש באופן נרחב, עמוק ותדיר אחר אנשים בעלי ביצועים חזקים, העלולים לחמוק מעיני אחרים. אם אתה עובד בעל ביצועים ברמה גבוהה, אל תחשוש מהבלטת ההישגים שלך בפני עמיתים וממונים.  זוהי דרך מוכחת אחת להשגת נותן חסות.

מדוע זה חשוב כל כך?

מחקר אחר של קטליסט ב-2011 מראה כיצד מה שטוב לנשים הוא גם נהדר לעסקים. הדו"ח האחרון של קטליסט בסידרת קו תחתון עקב אחר רווחי חברות הנכללות ברשימת "פורצ'ון 500" בשנת 2008. מצאנו כי חברות עם  שלוש דירקטוריות או יותר במועצת המנהלים שלהן, הציגו ביצועים טובים יותר תוך 4-5 שנים מאשר חברות ללא נשים בדירקטוריון: 84% בממוצע תשואה על מכירות, 60% תשואה על הון המושקע ו- 46% החזר על הון עצמי. זאת ועוד, קטליסט מצאה כי חברות עם יותר נשים בדירקטוריון צפויות יותר, בממוצע, להגדיל את מספר המנהלות התאגידיות אצלן תוך חמש שנים. ישנו אף מיתאם (קורלציה) בין עובדה זו לבין עליה בפילנתרופיה התאגידית.

היעוד של קטליסט, במהלך 50 שנות קיומנו, היה להרחיב הזדמנויות עבור נשים ועסקים. אני אסירת תודה על כך ששטראוס חולקת אתנו את המשימה הזה. עם פרסומו של המיפקד החדש-ת"א 100, ישראל יכולה לממש התחייבות להשגת שוויון מיגדרי. לא "לתת לזה זמן", אלא להיפטר מהמיתוסים ולהוביל פעולה ממשית, בעיקר סביב פתרונות מוכחים כמו חסות. כאשר תאגידים ישראלים יתפסו את מקומם כמובילים בשוויון מיגדרי וקידום נשים בעסקים, היתרונות של פעילות זו יופצו ברחבי העולם לטובת נשים, גברים, ועסקים.

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס