חזרה

חטיפים ובריאות: יש קשר?

למרות שנדמה שהמושגים "חטיפים" ו-"בריאות" לא הולכים יחד, אנחנו פועלים על מנת להפוך את החטיפים שלנו לבריאים יותר. נכון, חטיפים לעולם לא יחליפו ארוחת צהריים מזינה, אך לעיתים, כשאנחנו רוצים לפנק את עצמנו או לנשנש משהו טעים, כדאי שנדע שיש אנשים שעמלים להפוך את החטיפים שלכם לקצת יותר בריאים ומזינים, כדי שגם "החטאים הקטנים" שלנו לא יהפכו בסופו של דבר לגדולים.

דאי שנדע שיש אנשים שעמלים להפוך את החטיפים שלכם לקצת יותר בריאים ומזינים

לפני כמה שנים, כשעוד הייתי רווק צעיר לא הבנתי את כל הדיבורים על שיפור הערך התזונתי של החטיפים. רציתי חטיף טעים ומפנק וזה מה שעניין אותי, אולם מאז שאני אבא לילדים שאוהבים חטיפים (ואולי לא בכדי עולה הפוסט הזה היום, יום הילדים הבינלאומי ) – אני רואה את זה אחרת. חשוב לי לשפר את הערך התזונתי, ואני מבין את החשיבות הזו גם בקרב הצרכנים.

במהלך השנתיים האחרונות פעלנו בחטיבת המלוחים שטראוס על שינויים ברכיבים התזונתיים של חלק מהחטיפים המלוחים שלנו.

זה היה תהליך ארוך ומורכב, מכיוון שהדבר המרכזי שיכול לגרום לאנשים לחזור ולרכוש את החטיף, הוא הטעם. האתגר היה לא לפגוע בטעם של החטיפים שלנו, במקביל להפיכתם לבריאים יותר (עם דגש על "יותר").

בסופו של תהליך ארוך ומרתק, הצלחנו להגיע לשלושה הישגים משמעותיים בהכנת החטיפים המלוחים: מעבר לשמן חמניות, הורדה משמעותית של כמות הנתרן בסדרת תפוצ'יפס  שמן זית, והפיכת "תפוצ'יפס טבעי" לחטיף ללא גלוטן (פחות מ-20ppm).

מעבר לשמן חמניות: פחות שומן רווי

מעבר לשמן חמניות: פחות שומן רוויעד לחודש ספטמבר 2011 השתמשנו בשמן דקלים, הנפוץ מאד בתעשייה בשל עמידותו בתהליכי החימום. כעת,  אנו משתמשים בחטיפי הצ'יטוס והתפוצ'יפס בשמן החמניות, המכיל עד 12% שומן רווי (הפחתה של 70%!). שומן רווי (או חומצות שומן רוויות) הוא שרשרת של פחמנים שהקשרים ביניהם רוויים. מדובר בהפחתה משמעותית לעומת השמנים הנפוצים בתעשיית החטיפים. בדיאטה מאוזנת מומלץ להפחית בשומן רווי, ולכן היה חשוב לנו שאנשים לא יוציאו את החטיפים שלנו מאורח החיים שלהם (בצריכה מאוזנת).

מהלך החלפת השמנים נעשה בשיתוף חברת פפסיקו העולמית (שאנחנו חלק ממנה), אשר בוחנת בשנים האחרונות שמנים שונים עבור יצור תפוצ'יפס (הידוע בעולם כ- Lays) תוך חיפוש שתי תכונות מרכזיות: ערך שומן רווי נמוך ויציבות מרבית בתהליכי חימום. שמן החמניות*, העשיר בחומצה אולאית, עומד בקריטריונים אלה (למעט המוצרים הכשרים לפסח, מכיוון ששמן החמניות אינו כשר לפסח בד"ץ). לשמחתנו, מבחני הטעימה הוכיחו שאין שינוי בטעמים שאליהם היו מורגלים הצרכנים שלנו.

* שמן החמניות בו אנו משתמשים הוא שמן מיוחד המיועד לשימוש זה, הוא שונה משמן החמניות הנמכר לצריכה פרטית.

הסרת הגלוטן מחטיף התפוצ'יפס: יותר אפשרויות ליותר צרכנים

הגלוטן הינו חלבון חיטה אשר מצוי באופן טבעי בדגנים שונים. כאחוז אחד מן האוכלוסייה רגיש לחלבון זה (צליאק / כרסת / דגנת) ונמנע מאכילת מוצרים רבים, לרבות חטיפים, המכילים גלוטן. צריכה שלו עלולה להוביל לסיבוכים במערכת העיכול. לכן, היה חשוב לנו לקחת חלק בתהליך הגלובאלי ולמצוא פתרון ייצור, שיאפשר לאוכלוסייה זו לצרוך את מוצר הדגל של חטיבת המלוחים.

הסרת הגלוטן מחטיף התפוצ'יפס

במהלך השנה האחרונה, הפרדנו את תהליך הייצור של תפוצ'יפס טבעי משאר החטיפים בכדי לוודא שלא יהיו שאריות גלוטן. בדיקות מעבדה קפדניות מוודאות את חוסר ההימצאות של הגלוטן בחטיף. בנוסף, על מנת לאמת את תוצאות הבדיקה, אנו שולחים בדיקות השוואה למעבדה חיצונית בלתי תלויה.

לאחר שמתרגלים לעבוד במשך זמן רב כל-כך עם גלוטן, קשה להאמין שאין הבדל בטעם בחטיף החדש, ללא החלבון שמעצבן כל כך הרבה אנשים.

הורדה משמעותית של כמות הנתרן: יותר בריא

 אחד המרכיבים שקשה להסיר מרשימת הרכיבים של החטיפים המלוחים הוא… כמובן, המלח (נתרן). כאמור, הסיבה המרכזית לרכישת החטיפים המלוחים היא – טעמם המלוח, ולכן כל פגיעה בטעם, עלולה להוביל לירידה משמעותית ברכישת המוצר.

לכן, בתהליך שנמשך שנתיים, ושכלל רכישת ציוד חדש במאות אלפי שקלים ומבחני טעימה, מצאנו את הדרך להפחית את רמת הנתרן מבלי לפגוע בטעם המנצח של החטיפים שלנו. הצלחנו להפחית משמעותית (40%) את רמת המלח בסדרת תפוצ'יפס שמן זית, וב- 9%  את רמת המלח בתפוצ'יפס בטעם טבעי.

בזה לא הסתיימה העבודה. כולנו בחברה מבינים שזה תהליך ארוך ומורכב שייקח מספר שנים, אבל אנחנו נכונים לצאת למסע חשוב זה כאשר המטרה ברורה: לייצר חטיפים כיפים, טעימים ומאוזנים בערכם התזונתי.

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס