חזרה

SMART FRUITS – מה הופך אותם לחכמים?

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: מזון למחשבה

העולם שלנו עשיר במגוון רחב של פירות, בעלי צבעים ורכיבים תזונתיים שונים. לכל פרי ההרכב הייחודי לו, והרכב זה לעיתים משתנה בהשפעת תנאי הגידול של אותו פרי: הקרקע עליה הוא גדל, המים אותם הוא שותה, תנאי החום והלחות בהם הוא שוהה ועוד.

מהם הפירות ה"חכמים"?

"פירות על" (SMART FRUITS) הם למעשה פירות שיש בהם עושר עצום של רכיבים, שאינם קיימים או קיימים בכמות קטנה בפירות אחרים. למשל ישנם פירות העשירים במיוחד בוויטמין A, כמו הפירות הכתומים ופירות שעשירים במיוחד בוויטמין C.

A-vitamin-fruits

בנוסף לאלה העשירים בוויטמינים ומינרלים, ישנם פירות שהייחוד שלהם הוא בכך שהם עשירים במיוחד ברכיבים המשמשים כנוגדי חמצון – "אנטיאוקסידנטים" בגוף.

בין אלה ניתן לציין למשל את פולי הקפה, פירות היער והענבים, שהינם עשירים במיוחד בפוליפנולים. החומרים האלו מחוללים פעילות נוגדת חמצון. מחקרים הראו שהתכונות של פירות אלו תורמים למניעת מחלות לב וכלי דם.

דוגמה טובה לכך היא האפקט המגן של שתיית יין אדום עם הארוחה, כפי שידוע בכינויו ה"פרדוקס הצרפתי", לפיו היין האדום בסמוך לארוחה בשרית, מספק פוליפנולים שתורמים למערך ההגנה של הגוף, באמצעות מגוון פעולות וביניהם הוא נוגד את חמצון תוצרי הארוחה הבשרית השומנית.

 

פולי קפהבמחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטה העברית בשיתוף המכון וולקני, ברשות פרופ' יוסי קנר, נמצא כי גם לקפה טורקי יש אפקט נוגד חמצון חזק כאשר שותים אותו בסמוך לארוחה בשרית.

פולי הקפה עשירים בפוליפנולים משמשים כנוגדי חמצון בגוף, ויש המשייכים את העושר הרב של פוליפנולים בקפה למבנה הייחודי של פולי הקפה ותנאי גידולו.

מאחר ושיח הקפה גדל בתנאים טרופיים, המזמנים חום ולחות גבוהים, הוא סיגל לעצמו מנגנונים צמחיים שיסייעו לו להתמודד עם תנאים אלה.

קליפתו האדומה של הפול, והמעטפות הפנימיות שלו, עשירות בנוגדי חמצון המסייעים לו במשימה.

מחקר מעניין נוסף שפורסם באוגוסט 2012 ב-New England journal of medicine מצא שצריכה ממוצעת של 2-5 כוסות קפה ליום עם תכולה של 200-300 מ"ג קפאין ליום, מורידה את הסיכון לפתח מחלות תלויות גיל כמו מחלת לב, סוכרת מסוג 2, שבץ, פרקינסון ועוד.

הקפה שעשיר בנוגדי חמצון מסוג הפוליפנולים, ובנוסף מכיל מגנזיום ואשלגן. כל אלו נקשרו כתורמים במניעת אותן מחלות.

המסקנה היא שלפעמים דווקא במזונות שנדמה לנו שאין להם כל ערך אנחנו עשויים למצוא תועלת גדולה.

 

דברו איתנו
דניאלה פרוסקי-שיאון
דניאלה פרוסקי-שיאון
מנהלת קיימות ותקשורת פנים גלובלית
שלח מייל לדניאלה פרוסקי-שיאון