חזרה

מחזירים לטבע, באהבה

לעיתים, נופלת בחלקך הזכות לקחת חלק ממשהו גדול, משמעותי וחשוב. לעיתים זה אפילו בלתי נתפש, לא מוחשי עדיין, אבל יש את הידיעה שהדרך לא פחות חשובה מהתוצר הסופי. כך קורה לי בימים אלה, בפרויקט PLA4FOOD לפיתוח אריזות חדשניות, פעילות ומתכלות.

פרויקט PLA4FOOD לפיתוח אריזות חדשניות

אני גאה לקחת חלק בפרויקט משותף ל-9 מדינות וחברות בחסות האיחוד האירופאי, החוקר ומפתח אריזות ידידותיות לסביבה ומאריכות את חיי המדף של מוצרים שמחייבים טריות מקסימלית (דוגמת הירקות החתוכים והארוזים של יחידת מזון טרי). המחקר מובל ע"י חברת Aimplas, מכון פלסטיק גדול בספרד, בשיתוף הטכניון, חברת פולירז (המייצרת אריזות פלסטיק) וחברות מ-9 מדינות, לרבות שטראוס.

מאריכים את חיי המדף של המוצרים

מאריכים את חיי המדף של המוצריםבנוסף לעובדה שמדובר באריזות מתכלות, ובשל-כך – ידידותיות לסביבה, אנו שוקדים על פיתוחן מחומר טבעי, המיועד לשפר את אורח חייהם ואיכותם של הירקות החתוכים. יריעת הפלסטיק שמפותחת, מחולקת בעצם לשכבות. בתוכן, מוכנסים חומרים טבעיים שמגינים על הירק מעבר להגנה הטבעית שיש בו היום. מדובר, בעצם, באריזה פעילה, ממש קליפה חלופית שמגינה על הירק.

החומרים המתווספים ליריעה כוללים: חומרים תרמופלסטיים ממקורות מתחדשים (PLA – חומצה פולית לקטית) בצירוף סינרגטי של תוספים ממקור טבעי (נוגדי חימצון ואנטיבקטריאליים). חלק מהמחקר בוחן את האפשרות למנוע מחומרים אלה לגעת באופן ממשי במוצר עצמו, ורק לשמש כמקור מגן ומזין. כמובן, כמו כל דבר בחיים, יבחן במחקר גם יחס עלות-תועלת במטרה למצוא את הביצוע האופטימי של אריזה אקטיבית באמצעות בקרה על העובי ורמת ההתגבשות של כל שכבה.

במידה ותוצאות המחקר יהיו מספקות, מדובר בצעד משמעותי נוסף בצריכת מזונות טריים (ירקות, פירות, גידולי גינה) ללא טיפולים תרמיים או חומרים משמרים. המטרה היא להגיע למצב שבו נוכל לשווק אריזות של ירקות טריים בעלי אורך מדף  גדול יותר ב-30-40% כתוצאה משילוב זה של חידושים ושיפור בטכנולוגית עיבוד, ניתן יהיה להשיג אריזת מזון אקטיבית בעלת ביצועים גבוהים, אשר יספקו גם הגנה מחומרים סביבתיים וישפרו את תכונות המוצר.

צעד משמעותי נוסף בצריכת מזונות טריים

לא היינו מסוגלים להיכנס לפרויקט יקר שכזה ללא ההזדמנות שנפתחה בפנינו באיחוד האירופאי, התומך בתעשיות המזון ובמחקר לשיפור איכותו. אם נצליח לפתח אריזה שכזו, אנחנו מדברים על שינוי משמעותי באיכות הירק לאורך חיי המדף שלו, ומבחינה אורגנולפטית נוכל לשפר את חוויית הטעם, הריח, המרקם והצבע של המוצרים אותם הכרנו עד כה. מכיוון שמדובר בפיתוח של יריעות פלסטיק שניתן להמירן לגביעים, הידע שנצבור יכול יהיה לשמש אותנו בעתיד גם על מוצרי הסלטים והחלב שימתינו לכם על המדפים.

פרטים נוספים על המחקר, ניתן למצוא באתר:

http://www.aimplas.es/proyectos/pla4food/

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס