חזרה

כיצד אנו מכינים עצמנו לפסח?

בפוסט הבא אשתדל לתאר לכם מה עובר על טכנולוגי הפיתוח, אנשי השיווק, הרכש והייצור עד שהמוצר עולה על המדף.

פיתוח טכנולוגי לקראת חג הפסח

התהליך מתחיל מיד לאחר חג הפסח, כאשר מתכנסים אנשי השיווק והמכירות ומנתחים את החג שעבר, מסיקים מסקנות, ממציאים ממוחם הקודח רעיונות למוצרים חדשים (גם הטכנולוגים תורמים את חלקם למוצרים) וכותבים בריף לחג הבא (להזכירכם הוא יגיע עוד 11 חודשים). הטכנולוגים מיד מוציאים לאנשי הרכש דרישות לדוגמא, ובמקביל הרכש מזרז את הטיפול בנושא מול מחלקת השיווק והטכנולוגים, מתוך הבנה כי אם לא נקבל דרישות בזמן (והזמן הוא חודש אוגוסט) לא נוכל לספק בזמן חומרי גלם כשרים לפסח.

מתחילים לייצר לפסח

בשעה טובה יש כבר רשימת מוצרים למכירה והזמנת חומרי גלם שנשלחו לספק. כעת מתחיל תהליך של דיונים מול הספקים, הן בהיבט של מה הם יכולים לספק, והן בהיבט של המחיר.

 

 

 

 

במפעל הממתקים מתקיים ייצור ראשון של מוצרים כשרים לפסח לייצוא כבר בחודש נובמבר. קראתם נכון. אנשים עדיין לא סיימו לפרק את הסוכה ובמפעל הממתקים כבר מייצרים מוצרים כשרים לפסח!

לשבחם של אנשי הייצור ייאמר כי הם כבר מתורגלים לדבר, כאשר הנוהל של הכשרות לקראת פסח נשלף ומתחילים לעדכן אותו נוכח השינויים שחלים לפעמים בקווי הייצור.

נוהל הכשרות לקראת פסח

פסח במפעל המתוקים

ייצור שני של "כשר לפסח" מתחיל במפעל השוקולד הנוזלי בחודש דצמבר או ינואר (היות שפסח חל לפי תאריך עברי ישנם שינוים קטנים במועד ההתחלה משנה לשנה).

הייצור העיקרי של כשר לפסח במפעל הממתקים מתחיל בחודש פברואר. במועד זה מכשירים את קווי הייצור של המאפה, השוקולד והמסטיק –  כלומר, את כל המפעל. תזזית של עשיה תופסת את אנשי הייצור ומלווה בפגישות עם משגיח הכשרות לחידוד אחרון של דגשים לניקיונות והכשרות.

המפעל עוצר ביום השלישי בשבוע ומתחילים לפרק, פשוטו כמשמעו, את קווי הייצור ולנקות אותם. הכלל לגבי החמץ הוא שחמץ איסורו במשהו ואינו בטל ברוב או בשישים. "משהו" פירושו שאסור שיופיע אפילו פירור. כמובן שמנצלים את האפשרות שהמפעל עובר תהליך ניקיון יסודי ומנצלים את העובדה לייצור המוגדר ללא גלוטן. ביום חמישי משגיח הכשרות מגיע לבדוק את הניקיון ולפעמים, שוד ושבר! הקו לא מאושר לעבור להכשרה וצריך לנקות שוב.

ניקוי קווי היצור

הכשרת הקווים לחג

ההכשרה היא תהליך ארוך. ישנם קווים שאפשר להכשיר אותם במים, כאשר בתהליך זה מרתיחים מים עד לחום של 100 מעלות צלזיוס (כמובן תוך התחשבות בדגשים אשר הועברו מטעם  אנשי הבטיחות). ישנם קווים (למשל תנור עוגות) אשר בהם ההכשרה נעשית על ידי ברנרים המלבנים את התנור. בהכשרה כזו כמובן שיש לנקוט בזהירות כפולה – הן על האנשים והן על התנור שלא ייפגם. לעומת התנורים, בשוקולד למשל אין אפשרות להשתמש במים או בחום של אש גלויה. לכן, מכשירים בחמאת קקאו, ושוב, בזהירות, שכן שומן מתחמם יותר ממים. במפעלים המייצרים תוצרת טריה כמחלבה כל התהליך נדחה לאזור חודש מרץ. תהליך התכנון של ההכשרה זהה בפסי היצור השונים, אבל כאן צריך גם לדאוג לכשרות הרפתות עצמן ולא רק לפסים. בפסי יצור של מוצרי החלב יש לפקח האם ומתי החליפו לפרות את המזון (הליך מורכב במיוחד, לא ניתן להחליף בבת אחת אלא בתהליך הדרגתי). בנוסף לניקיון בפס היצור, אנו מרכיבים גם נפות נוספות בפס קליטת החלב בכדי למנוע הסתננות של פירור חמץ שאולי הגיע מהרפת לחלב.

ועכשיו הכל כבר מוכן לחג

אז כפי שניתן להבין, תהליך ההכנות לחג אינו פשוט כלל ואנו במאמץ תמידי לשכלל אותו – הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינת בטיחות עובדים, יעילות ושיפור מתמיד בפרקי הזמנים הדרושים לנו.

רוצים להכיר את המפעלים שלנו יותר מקרוב? אנו מזמינים אתכם לבקר במרכז המבקרים (לינק) שנמצא ממש על מסלול היצור שלנו וכך תוכלו לראות מקרוב איך הכול עובד.

מאחל חג שמח וכשר לכולם,

מיכאל

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס