חזרה

פרוביוטיקה ואנחנו: על מה ולמה?

 

פרוביוטיקה היא צירוף של שתי מילים לטיניות שפירושן "בעד אוכלוסיית החיים"

 

עושים סדר בהגדרות

פרוביוטיקה היא צירוף של שתי מילים לטיניות שפירושן "בעד אוכלוסיית החיים". למעשה, פרוביוטיקה היא גישה שמעודדת את תגבור החיידקים הידידותיים המהווים חלק (או שהיו חלק) מאוכלוסיית החיידקים בגוף ושצריכתם מקנה לגוף תועלת בריאותית.

מה זה אומר מבחינה מדעית? פרוביוטיקה היא נתינת תרבית חיידקים לבעלי חיים או אדם בצורה שמשפיעה לטובה על "הפונדקאי" באמצעות חיזוק החיידקים הידידותיים המצויים בגוף באופן טבעי.

פרוביוטיקה היא נתינת תרבית חיידקים לבעלי חיים או אדם בצורה שמשפיעה לטובה על "הפונדקאי"

 

האם ומדוע פרוביוטיקה חשובה?

גוף האדם הוא מכונה מיוחדת שבמשך מיליוני שנות אבולוציה נוצרו בו מערכות מתוחכמות שסייעו לו להגן על עצמו מפני מחלות ושאר נזקים. אלא שהמערכות הללו לא תמיד מסוגלות להתמודד בהצלחה עם תופעות הנלוות לחיים המודרניים שלנו.

מתח, תזונה לא מאוזנת, דישון, חומרים סינתטיים ומשומרים, שימוש מוגבר באנטיביוטיקה וזיהום סביבתי הם רק חלק מרשימה ארוכה של השפעות הגורמות להפרת האיזון הטבעי של אוכלוסיית החיידקים בגוף, ובכך מחלישות אותו וחושפות אותו למחלות.

מערכת העיכול מושפעת באופן ישיר מנזקי החיים המודרניים. במצב האופטימלי יש איזון בין אוכלוסיית החיידקים הידידותיים לחיידקים המזיקים במערכת העיכול – כאשר החיידקים ה"טובים" מונעים מהחיידקים ה"רעים" להיצמד לרירית המעי ולשרוד. הבעיה היא שבחיים המודרניים גם החיידקים הטובים מתקשים לשרוד – אחת התופעות השכיחות שנגרמות על ידי צריכת אנטיביוטיקה.

התחזקות החיידקים המזיקים נגרמת לאור היחלשות החיידקים הידידותיים, וכך מופר האיזון הטבעי בין שתי אוכלוסיות החיידקים. כך, אנו נחשפים לזיהומי מעיים שיש להם סימפטומים לא נעימים בלשון המעטה (שלשולים, הפרעות עיכול ותחלואה מרובה). ואם זה לא מספיק – הדבר גורם גם לעלייה בפעילות אנזימים ותהליכים מזיקים במעיים, שחלקם קשורים בפוטנציאל ליצירת חומרים מסרטנים.

גוף האדם הוא מכונה מיוחדת שבמשך מיליוני שנות אבולוציה נוצרו בו מערכות מתוחכמות

 

החיידקים הפרוביוטיים                      

החיידקים הפרוביוטיים לא זרים לגוף – הם עמידים בתנאי הקיבה והמעי והופכים לחלק טבעי מאוכלוסיית החיידקים השוכנת בו. בזכות כושר ההישרדות המרשים שלהם הם תורמים ליכולת הלחימה בחיידקים המזיקים.

 

מחיים את היוגורט

המדען אליה מצ'ניקוף קיבל בשנת 1908 פרס נובל על כך שייחס לבקטריות החיות ביוגורט את הסגולה לשמירה על בריאות ואריכות ימים. מחקרים מאז ועד היום מדגימים שפעילותם של חיידקים מיוגורט חי עשויים להשפיע לטובה על תפקוד המערכת החיסונית של הגוף שלנו.

אבל מהו יוגורט חי בעצם? זהו יוגורט שנוצר אמנם מחלב מפוסטר, אבל בסיום תהליך התסיסה והתרבות החיידקים הוא לא עובר פסטור נוסף, מה שאומר שאנחנו אוכלים את היוגורט עם החיידקים החיים בתוכו…

חיידקים מיוגורט חי עשויים להשפיע לטובה על תפקוד המערכת החיסונית של הגוף שלנו

תחום הפרוביוטיקה מורכב ומעניין ולא נוכל לכתוב עליו הכול בפוסט אחד… לכן ארחיב עוד על הנושא בפוסט הבא ואשתף אתכם בנתונים עדכניים ממחקרים שמראים כיצד מוצרים פרוביוטיים משפיעים על מערכת העיכול שלנו.

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס