חזרה

"הכוח לשנות" – תפקידה של התקשורת בשינוי חברתי

בשבוע שעבר, ערכה מחלקת אחריות תאגידית של קבוצת שטראוס את מפגש ההכשרה הארצי השנתי למובילים חברתיים ושותפים קהילתיים.

במסגרת המפגש, הייתה לנו הזכות לשמוע הרצאה מעשירה ומרתקת בנושא "תפקידה של התקשורת בשינוי חברתי" מאת אורלי וילנאי, מנחת תכנית הבוקר "אורלי וגיא" בערוץ 10 ומהעיתונאיות החברתיות הבולטות ביותר בישראל.

אורלי הביאה בפנינו את סיפור אחורי הקלעים של התקשורת הלוחמת והחברתית, וכן את סיפורם של מאבקים חברתיים גדולים אותם ניהלה בשנים האחרונות. היות שהמפגש עורר עניין רב בקרב המשתתפים, החלטנו לחלוק גם אתכם את הסיפורים והמסרים המרכזיים שעלו מתוך ההרצאה.

אורלי וילנאי במפגש ההכשרה הארצי השנתי למובילים חברתיים ושותפים קהילתיים

בשיחתה עם המובילים החברתיים של שטראוס, אותם אנשים שמאמינים בשינוי וביכולת שלהם להוביל אותו מתוך הארגון ומטעמו, התמקדה אורלי בכלים האפקטיביים ביותר לדעתה, ובאמצעותם שטחה את משנתה. הגישה והדרך אותה אורלי מעבירה הלאה, מתבססת על עבודה אישית שלה במשך למעלה מעשור, במסגרתה ניהלה מאבקים חברתיים גדולים באמצעות התקשורת – לפני ומאחורי הקלעים.

כבר בפתח דבריה, הסבירה אורלי כי אינה מבצעת הפרדה בין העבודה, לחיים האישיים לאג'נדה בה מחזיקה. ובהתאם, לאורך כל ההרצאה הדגישה שהיא מאמינה שאפשר לשנות אם רוצים כאשר מסמנים מטרה ברורה וצועדים לקראתה.

למקרה שתהיתם מה הביא את אורלי להתמקד דווקא במאבקים חברתיים, הסיפור דווקא מעניין מאוד. עוד מימי ילדותה זכורה לאורלי השכמת הבוקר שעשה לה אביה, שמעון וילנאי, עם מבזקי החדשות, בהיותו כתב ותיק בקול ישראל. כבר אז הגיעה אורלי להבנה שהתקשורת זהו המקום בו היא מעוניינת לעבוד. ואכן, אורלי החלה את דרכה בערוץ הראשון בתפקיד כתבת הרווחה, ומרגע צלילתה לתהום החברתית לא הסכימה לעבור לאף תפקיד אחר, בניגוד למקובל. אורלי גמלה החלטה בליבה שלא תעזוב את התהום החברתית, עד אשר תגיע להגשים את שאיפותיה ולהוביל את השינויים החברתיים אותם סימנה לה כמטרות נעלות שיש להשיגן.

"להיות חלק ממערכת התקשורת זו לא פחות מפריבילגיה"

בניגוד לגישה הרווחת של התקשורת, הרואה בעצמה צינור להעברת מידע באמצעות דיווח, אורלי מאמינה שלהיות חלק ממערכת התקשורת זו לא פחות מפריבילגיה, היות שבאמצעותה ניתן להוביל את השינוי. זו הסיבה לכך שאינה מסתירה את דעותיה לאורך השנים במסגרת הכתבות והסיפורים אותם היא מסקרת, במטרה לתת במה למי שקולו אינו נשמע.

לאורך השנים, אורלי וגם בן זוגה לימים, גיא מרוז, הפכו לכמעט "עובדים סוציאליים במשרה מלאה", כפי שהיא מכנה זאת. מתוקף התמחותם והתמקדותם בעוולות ומחדלים חברתיים, פונים אליהם אנשים רבים על מנת לקבל סיוע והכוונה. הם מטפלים באנשים מדי יום, וזמינים עבורם במהלך כל היום, מתוך תפישה שהתקשורת צריכה לשנות, יכולה לשנות ומשנה את המציאות. לטענתה, מאחורי כל מקרה המוצג בתקשורת נמצאים עוד אלפים הזקוקים לאותה עזרה.

"הפכנו לאנשים אטומים"

אורלי הסבירה כי אחת הבעיות המרכזיות שמתוכן נגזר חלק לא מבוטל של מקרים בהם אנו נתקלים, נובעת מחוסר נגישות והעברה של מידע חיוני. עוד הוסיפה כי קיים פער גדול בין מה שמגיע לקבוצות רבות באוכלוסייה, לבין מה שהן יודעות על כך. היתרון של התקשורת בהקשר זה, הוא היותה גשר זמין ונוח להעברת המידע, לצד היותה אמצעי לחשוף ולהעלות על סדר היום את אותן עוולות חברתיות.

על מנת להמחיש את הטענה, אורלי הציגה בפנינו תחקיר מרתק שערכה אשר גולל את סיפורו של חיים שורץ, ניצול שואה שחי עם אשתו ניצולת השואה בקצבה זעומה של 4,000 ש"ח בחודש. הזוג לא הצליח להתמודד עם נטל ההוצאות הכרוך במגוון רחב של תרופות, ומדי חודש נאלצו לבצע בחירות והחלטות כואבות. לאחר בדיקה של אורלי וגיא, הסתבר כי לבני הזוג יש זכאות לקבל את התרופות בחינם, בהיותם ניצולי שואה.

בעקבות שידור הכתבה החושפת את הסיפור, קופת החולים פרסמה מספר שבו ניצולי שואה יוכלו לקבל מידע על זכויותיהם וחיים קיבל החזר רטרואקטיבי על התרופות.

לאחר שידור התחקיר, אורלי אמרה שלא עזבה אותה התחושה שכל אחד שפגש את מר שורץ במהלך חייו יכול היה לעזור לו ולשנות את חייו, אך בחר שלא לעשות זאת. לדעתה, הסיפור שלו הוא תמצית הבעייתיות בחברה הישראלית – הפכנו לאנשים אטומים. ובכל זאת, אם נעצור לרגע על מנת להבין את המנגנון ולבדוק כיצד הוא עובד, הרי שנמצא את הדרך לפתרון. המסר המרכזי של אורלי הוא לגלות גמישות ומחשבה יתרה על כל מקרה לגופו.

בעודה מספרת בלהט על מקרים נוספים של מחדלים חברתיים ועל אופן הטיפול שלה בהם, נשאלה על ידי אחד מהמובילים החברתיים של שטראוס שאלה מעניינת. הוא רצה לדעת מהי המוטיבציה שלה לפעול ולהיות כה נחושה בדרכה. אורלי השיבה לו שהידיעה שיש בחוץ מציאות קשה נותנת לה פרופורציות נכונות ופרספקטיבה אחרת על החיים שלה. בנוסף, אמרה שלאחר שמצליחים לחולל שינוי בחייו של אדם, נוצרת תחושת הסיפוק הגדולה והמשמעותית מכולן, והיא שווה את הכול.

אז איך ניתן לתקן את המערכת ולראות את האנשים שצריכים את עזרתנו?

כדי שנבין את מהות הבעיה ונכיר בעובדה שהיא נמצאת סביבנו תמיד, סיפרה לנו אורלי על מקרה שזכור לה היטב. בכניסה לרחבה בבניין בו עבדו אורלי וגיא, עמד שומר שפנה לגיא מרוז והתלונן בפניו על כך שמדי יום הוא חולף על פניו, רואה אותו נרטב בחורף ורואה אותו נצלה תחת השמש הקופחת בקיץ, כי אין לו בוטקה, אך לא עושה דבר בנידון. מקרה זה שם מולם תמונת מראה משמעותית. לטענתה, באותו היום היא הבינה שיש קטגוריה של "אנשים שקופים". הם נמצאים סביבנו תמיד, אבל אפילו אורלי וגיא, ש"עובדים" בלעזור לאנשים כאלה, לא תמיד רואים אותם. לכן חשוב לפקוח את העיניים ולפתוח את הלב כל הזמן.

בניגוד למה שרבים חושבים, אורלי הדגישה שפעמים רבות עזרה לאנשים שזקוקים לה אינה כרוכה דווקא בכסף, אלא בתשומת לב וליווי אישי, וכולנו יכולים להעניק אותם. יש במחויבות זו כלפי האחר להביא את שני הצדדים למקומות נהדרים ומשני חיים.

אורלי מאמינה שהדרך הטובה והנכונה ביותר להביא לשינוי ולהחיל אותו בחברה צריכה להתבצע באמצעות החינוך, כאשר לכל אחד מאתנו יש תפקיד חשוב בניסיון לשנות את המצב הקיים ולשדר לדור הבא ולבעלי התפקידים את המסר שניתן לשנות ולבצע דברים אחרת.

החינוך יכול להגיע באמצעות סוכנים חברתיים כמו בתי ספר, תנועות נוער והאקדמיה, אבל גם דרך המגזר העסקי. כל הירתמות לטובת שיפור פני החברה היא מבורכת, וכל משאב שמוקצה לכך חשוב ומהותי. אורלי ציינה כי שיתופי פעולה עם המגזר העסקי, כמו אלה שמקדמת שטראוס באמצעות המובילים החברתיים שלה, הינם הכרחיים. כל אחד מהתאגידים הגדולים הינו חלק מהשינוי, שיוביל ליצירת מציאות חדשה אליה אנו מייחלים.

עובדי שטראוס במפגש ההכשרה הארצי השנתי למובילים חברתיים ושותפים קהילתיים

את דבריה חתמה אורלי עם משל מרתק ומלמד, המספר על אדם שהלך בדרך כל בשר והגיע לסיור עם  מלאך צמוד בגן עדן ובגיהינום.  בתחילה, לקח אותו המלאך למקום שבו ישובים אנשים רזים ושדופים סביב שולחנות עמוסים בכל טוב, אך הבחין האיש בכך שהאנשים לא אוכלים דבר כי אינם יכולים – הכפות היו קצרות מהידיים ולכן לא יכלו להביא את האוכל אל הפה. תמונה זו לא הייתה לרוחו, ולכן ביקש אותו אדם ללכת לגן עדן. גם שם נגלתה לעיניו תמונה זהה, של אותן כפות קצרות ביחס לידיים, אך סביב השולחן ישבו אנשים שמנמנים ושבעים. כששאל את המלאך כיצד ייתכן הדבר, המלאך הסביר לו: "עוד בחייהם הם למדו שאפשר להאכיל אחד את השני".

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: Food For Thougt

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס