חזרה

מדברים במספרים: דרכן של נשים לצמרת הניהולית בישראל

זוהי השנה השלישית בה משיקות קבוצת שטראוס ושדולת הנשים בישראל את מפקד קטליסט, הבוחן את דרכן לצמרת הניהול ומוקדי קבלת החלטות של נשים בחברות הנסחרות במדד ת"א 100. המפקד הוא יותר מאשר אבחון לגבי נשים בעמדות בכירות. ברבות השנים הפך המפקד הבוחן לכאורה קבוצה מצומצמת מאד, כלי לאבחון מצבן הכולל של נשים במשק הישראלי.

אנו טוענות כי עובר קו משיק ומחבר בין נשים בתפקידים השוחקים ודלי השכר ביותר במשק לבין נשים בעמדות ניהול בכירות.

קו זה מצביע על כך שנשים עדיין נאבקות להנכיח את נחיצותן ואת זכותן להיות חלק שווה בשוק העבודה בישראל. דווקא מבט על דרכן של נשים לצמרת הניהול מראה לנו עד כמה קשה עדיין בישראל 2013 לשלב בין נורמות חברתיות, שאיפות אישיות, עבודה או קריירה אצל נשים.

גברים ונשים מתקדמים לעבר פסגת הניהול התאגידי במסלולים שונים. קצב ההתקדמות של גברים מהיר יותר, הם מתזמנים פרקי זמן קצרים יחסית בין תפקיד לתפקיד. מרביתם גם יקבלו תגמול גבוה יותר במעבר בין תפקיד לתפקיד, תגמול שמבוסס על הערכת פוטנציאל ולאו דווקא על ביצועים, שכן מרביתם יוצנחו לתפקידי ניהול בכירים.

נשים, לעומת זאת, צומחות לרוב בתוך ארגונים ולפיכך התקדמותן איטית יותר, תלוית הוכחת ביצועים והכמות שלה נמוכה משמעותית מזו של גברים, שכן ארגונים אינם מזהים תמיד את פוטנציאל המנהיגות הפנים ארגוני ומעדיפים להביא "אבק כוכבים" חיצוני.

השנה, בחרנו לפתח את כלי המפקד והוספנו מחקר גישוש עצמאי הבוחן כיצד נשים מתקדמות לתפקידי ניהול בכיר. מחקר זה מאשש את החשש שלנו האומר כי עדיין נשים חוות מלכוד בלתי אפשרי, לפיו השאלה האם נשים בכלל מתאימות לניהול, עדיין פתוחה עבור ארגונים רבים, גם אם בצורה בלתי מודעת.

ברור כי הסוד להעלאת מספר הנשים בניהול בכיר אינו עצם רצונן של הנשים עצמן, כפי שנטען לעיתים. הסוד טמון בהכרה הארגונית והתרבותית כי לנשים יכולות גבוהות של ניהול ומנהיגות עסקית ביחד עם התאמת מקום העבודה ושוק העבודה לצרכים של נשים ובניית מודלים תומכי הורות ומשפחה.

המסקנה המרכזית העולה ממפקד קטליסט 2012 היא כי ללא פעולה יזומה ומתוכננת, לא יעלו המספרים ולא נגיע לשוויון מספרי ומהותי.

piramida

 

דברו איתנו
דניאלה פרוסקי-שיאון
דניאלה פרוסקי-שיאון
מנהלת קיימות ותקשורת פנים גלובלית
שלח מייל לדניאלה פרוסקי-שיאון