חזרה

מנהיגות בעידן של אי ודאות

המציאות שלנו השתנתה, משתנה ועוברת תמורות עמוקות ומתמידות בקצב מהיר כל הזמן. אם עד לפני 500 שנה גרף עליית המגמות המשתנות היה עקבי אך בשיפוע קל, הרי שב-20 שנה האחרונות השינוי שאנחנו רואים ומזהים בכל תחומי החיים הוא אקספוננציאלי.

הסיבה לכך היא העובדה שעם הקדמה, הגלובליזציה, "הקטנת המרחקים בעולם" והדיגיטציה שבאמצעות הטכנולוגיות המתקדמות והניו מדיה הפכה את הכול לנגיש וזמין, קצב השינוי הלך וגדל.

קצב השינוי הלך וגדל

 

אז איך זה משפיע עלינו כאנשים ומנהלים בסביבה העסקית?

אין נביא בעירו. באופן עקבי אנחנו נתקלים בשנים האחרונות במומחים מתחומים שונים שתפקידם ויהבם מוטל על "חזיית העתיד", בחינת התרחישים הצפויים בעתיד הנראה לעין והרחוק יותר – אבל במבחן המציאות, כשזו מגיעה, כל התחזיות הללו חסרות אחיזה במציאות שעולה על כל דמיון או במקרה זה חיזיון.

זו תהיה טעות לומר שאותם חוקרים מבריקים לא עושים עבודה טובה, מכיוון שנוכח השינויים המתמידים והקצב המהיר שבו קורים הדברים, קשה מאוד לחזות את העתיד. ודאי לא תופתעו לשמוע שיש לכך השפעה מכרעת גם על העולם העסקי והמנהיגותי בצמרת החברות העסקיות. כל התמורות הללו מחייבות את מובילי ומנהיגי הארגון לאמץ יכולות מגוונות ושונות מאלה שהיו מקובלות עד היום.

מ-IQ ל-EQ. הימים שבהם המדד לפוטנציאל ניהולי היה גובה ה-IQ עברו וחלפו מן העולם. היום מנהיגות טובה היא כזו שכרוכה בהקשבה, רגישות, הבנה של צרכנים, עובדים ואנשים, ובעיקר היכולת לנהל איתם דיאלוג. המיומנויות הללו הופכות למשמעותיות יותר בעשרות מונים כשמדובר בחברה גלובאלית עם נוכחות במגוון מדינות, הכוללות קשת רחבה של תרבויות ואנשים עם שפה והרגלים שונים.

ניהול מתוך תפישה של גיוון והכלה. לכולנו קל יותר להתחבר לאנשים שדומים לנו. אבל לעבוד עם אנשים ששונים מאיתנו בשלל היבטים – השקפות עולם, השכלה, שפה, תרבות גיל ומגדר – זה כבר אתגר של ממש. לכן, בעידן החדש והגלובאלי חשוב שמנהלים בארגונים ועובדים בכלל יבינו ויפנימו את חשיבות יכולת ההכלה וההכללה.

ניהול מתוך תפישה של גיוון והכלה

 

מוציאים את המוץ מהתבן. פרנסיס בייקון טבע את המשפט האלמותי "ידע הוא כוח", משפט שמדגיש כמה המידע חשוב וחיוני – במיוחד בימים בהם החלה המהפכה המדעית והידע החל לצאת ממרתפי הכנסייה אליהם הכניסה הורשתה למעטים בלבד.

כמובן שהיום הידע והמידע כחומר גלם חשובים לא פחות, אלא שהדרך שלנו לברור את העיקר מן הטפל קשה בהרבה. בעולם שבו עם הקשת מילה אחת בגוגל עולות מאות אלפי תוצאות, יש עודף מידע וכולנו עסוקים בעבודה יומיומית של הוצאת המוץ מהתבן.

עבודה קשה זו לא פוסחת גם על מנהלים בארגונים שמוצפים כל העת במידע וצריכים לקבל החלטות על בסיס מיפוי נכון ומדויק של האינפורמציה המגיעה אליהם.

יזמות וחדשנות. בעולם גלובלי יש יתרון משמעותי לחברות ענקיות, על חשבון חברות בינוניות וקטנות – בעיקר בזירה הבינלאומית. משמעות הדבר היא שכל חברה שאינה נכנסת תחת הקטגוריה "חברת ענק" מוכרחה לפתח פתרונות חדשניים הכרוכים ביצירתיות פורצת דרך על מנת שתצליח להתקיים.

הכול אנשים. מנהיגות מתחילה ונגמרת באנשים. הם אלה שמרכיבים את הארגון ומייצרים את התרבות הארגונית. דווקא בעידן שלנו שבו יש גידול אוכלוסייה מהיר, ישנו מחסור מתמיד באנשים עם יכולות גבוהות במיוחד. האתגר הגדול במנהיגות בת זמננו הוא לאתר את אותם "קודקודים", לאסוף את הכישרונות ולחבר אותם לחלום גדול שדרכו יוכלו להגשים את עצמם.

מנהיגות מתחילה ונגמרת באנשים

 

 

אינדיבידואלים עם אידיאלים. אנשים מחפשים היום סיפור שהוא עמוק יותר ומשפיע מעבר לעבודתם היומיומית. חשוב להם להתחבר לערכים של החברה ולדעת שהארגון בו הם עובדים עושה דברים שאינם קשורים רק בהפקת רווחים גרידא, הם רוצים להיות חלק מעסק שתורם גם לחברה ולסביבה ולתת יד לעשייה הזו. לכן, במציאות החדשה על ארגונים לספק לעובדים את הערך המוסף הזה.

 

התמודדות עם אתגרים

בעולם שבו אנחנו חיים יש אתגרים בשפע, ועוד היד נטויה והיריעה קצרה מלהכיל. אבל מה עם פתרונות או כלים להתמודדות?

התמודדות עם אתגרים

 

צוות ושיתוף פעולה. מעל ולפני הכול חשוב שמנהלים ידאגו לכך שיהיו לצדם אנשים מוכשרים שיודעים להשפיע ולעשות את ההבדל. תם העידן שבו יש מנהיג אחד זוהר לבד בצמרת. היום מנהיגות מושתתת על שיתוף פעולה ונמדדת ביכולת לעבוד בצוות ולערוך חשיבה משותפת.

להסתכל קדימה. יש לחשוב באופן מתמיד על העתיד הרחוק, אבל בד בבד לתרגם את החזון לפעילות ועשייה אופרטיבית בהווה ובטווח הנראה לעין. כדי למצוא את האיזון בין אותה קוטביות, מוכרחים לתכנן תרחישים, תגובות ותוכניות הכרוכות בגמישות רלוונטית, ולייצר ספקטרום של חלופות הנסמכות על חשיבה רציונלית ואינטואיציה בריאה.

צוות ושיתוף פעולה

 

לא לפחד מטעויות. מי שפוחד מטעויות – יטעה במקרה הגרוע, ובמקרה העוד יותר גרוע לא יעשה דבר. חשוב לשמור על איזון נכון בין עקשנות וחתירה למטרה לבין היכולת לפתח גמישות. זה מאוד דומה למערכת ניווט – מגדירים את היעד אבל לעתים יש תקלות ושינויים בדרך ולכן עולה צורך "לחשב מסלול מחדש". אז אמנם המסלול משתנה, אך היעד נותר קבוע ואליו חותרים להגיע.

גם במנהיגות יש לא פעם מקומות של אי ודאות, תקלות ומשברים, וזה אחד מהאתגרים האהובים עליי מכיוון שהוא מחייב אותי לחשוב על חזון ואסטרטגיה ו"לחשב מסלול מחדש" מעת לעת.

ערכים. חשוב להאמין במה שעושים. לא כאמרת שפר, אלא באמת להיות מודעים לכך שמנהיגות מאפשרת יכולת השפעה ומימוש ערכי. מבחינתי, להפוך את החברה לטובה יותר לצרכנים לעובדים זו עדיפות ראשונה במעלה וזוהי המוטיבציה המרכזית שלי בעבודה היומיומית.

אופטימיות ואומץ. לאנשים פסימיים או פחדנים קשה בעולם כאוטי כמו שלנו שמשתנה בקצב מטאורי. מצד אחד אסור להיות מונעים מתוך החשש להיכשל – הרי כולם נכשלים לפעמים – אבל מי שמונע מאומץ מגובה באופטימיות יכול להגיע הכי רחוק. מי שמעז מגשים.

אופטימיות ואומץ

 

לשמחתי, היה לי המזל להתפתח בתוך חברה שצומחת מהר יותר מהשאיפות שלי. חברה שמאתגרת את היעדים והמטרות שלי. שהפירמידה שלה הולכת ועולה כל הזמן. חברות כאלה –שצומחות, גדלות ומתקדמות כל העת – מספקות אתגר תמידי אמיתי למנהלות ומנהלים שאוהבים מטבעם לסמן יעדים.

שתהיה לנו שנה מאתגרת עם התמודדויות פרודוקטיביות וחיוביות.

גדי

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס