חזרה

ועידת יסמין 2014 לנשים בעלות עסקים בסימן: עסקים בבעלות נשים כמנוע צמיחה כלכלי

אתמול התקיימה ועידת יסמין השנתית לנשים בעלות עסקים. השנה התמקדה הוועידה בחשיבות קידום עסקים בבעלות נשים כמנוע צמיחה כלכלי.

קבוצת שטראוס פועלת באמצעות שיתופי פעולה עם ארגונים, עמותות חברתיות ועסקים נוספים החוברים לאותה מטרה – מנהיגות לקידום גיוון והכלה. אחד מאותם ארגונים, הוא עמותת יסמין.

יסמין מקדמת נשים בעלות עסקים, קטנים ובינוניים – עסקים בצמיחה. השנה, עסקה הוועידה  בתרומתו החשובה של סקטור זה להתפתחות כלכלת המשק  הישראלי ולהתפתחות הכלכלית של נשים בפרט, והוקדשה ל-450 אלף העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, אשר מתוכם רק כ-4% בבעלות רוב של נשים, ולצעדים שיש לנקוט על מנת להפכם למנוע צמיחה חשוב וחזק למשק. בתוך כך, הוקדש חלק ניכר מהוועידה לצעדים שיש לנקוט כדי לשלב עסקים בבעלות נשים ברכש של חברות עסקיות ושל הממשלה.

נשיא המדינה נואם בכנס יסמין

כיבדו בנוכחותם בוועידה נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, שדיבר על נטיעת תקווה בקרב נשים כבר מגיל צעיר וציין כי יש לעשות זאת דרך חינוך נערות בתיכון והטמעת אמונה בקרבן שהן יכולות להגיע למשרות בכירות וליזמות.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, דיבר על החשיבות והמשמעות הגדולה בעבודה אל מול האפליה של נשים. השר בנט הדגיש את היתרון של עבודה לצד נשים, שבירת המחיצות בין יהודים לערבים ובין חרדים לחילוניים. במסגרת הדברים שנשא, אמר כי "יותר חשוב הפרטנר – עם מי אתם מקימים את העסק, מאשר מה מהות העסק עצמו, שכנראה ישתנה ממילא במרוצת הדרך". 

עופרה שטראוס, נשיאת יסמין, דיברה על הקשר בין הדמוקרטיה של המדינה לבין עמותת יסמין שעוזרת לעסקים קטנים לצמוח תוך דגש סל סיוע לנשים מכל העדות והמגזרים. גב' שטראוס הדגישה שאם העסקים הקטנים לא יגדלו, הכלכלה לא תצמח וברור שעל העסקים הגדולים לוודא שהעסקים הקטנים יקבלו תמיכה רחבה. 

עוד הציגה גב' שטראוס  את תמונת המצב בישראל 2014 של עסקים בבעלות נשים, כאשר מבין כלל העסקים הקטנים והבינוניים, רק 4% בבעלות נשים. לדבריה, מטרת יסמין היא להביא לצמיחה של העסקים הללו, כאשר קבוצת שטראוס בעצמה כבר הציבה לעצמה יעדים בתחום גיוון שרשרת האספקה כחלק מאסטרטגית הקיימות הכוללת של הקבוצה, ערכה מיפוי של כלל הספקים בישראל לבחינת סוג הבעלות והחלה בגיבוש תכנית להפניה אקטיבית חלק מהרכש של החברה לעסקים בבעלות נשים. 

נשיא המדינה, שר הכלכלה, מיכל אנסקי והגברת עופרה שטראוס בכנס יסמין

כיראם בלעום, מנכ"לית ומייסדת ארגון יסמין, דיברה על ההזדמנויות שיש לנשים ועל החשיבות של התמיכה בעסקים בצמיחה. 

במסגרת הוועידה, זכו באי ובאות הכנס לרגע מרגש במיוחד. הגב' רות דיין קיבלה את אות יסמין על מפעל חיים ע"ש אידה זיידלר (מייסדת קבוצת ויסוצקי) על תרומתה לקידום עסקים בבעלות נשים.

רות דיין בת ה-98 הייתה מבעלות העסק הראשונות בארץ (משכית) ולא נחה עד היום בכל הקשור לתמיכה בעסקים, בקירוב בין יהודים וערבים ובניסיון להפוך את ישראל למקום טוב יותר. רות הייתה אשתו של משה דיין ואמא של יעל דיין, אודי דיין ואסי דיין ז"ל.

נשיא המדינה, רותי דיין והגברת עופרה שטראוס בכנס יסמין

אורחת כבוד נוספת בוועידה הייתה הגב' קת'רין רוג'רס, סגנית נשיא בכירה להזדמנויות גלובליות ב-IBM ארה"ב. גב' רוג'רס תיארה את הדרך בה הציבה IBM  את נושא הגיוון כחלק מהאסטרטגיה העסקית בתהליכי העבודה השגרתיים בשרשרת האספקה, מתוך הבנה כי גיוון ספקים הוא בעל יתרון עסקי עצום, ולא כפרויקט של גורם אחד בחברה או כתרומה לקהילה. החברה מציבה יעדים אגרסיביים למנהלי הרכש בדבר גיוון מקורות הספקים, ומקצה לרכש מגוון אחוז ניכר מכוח הקנייה שלה, המסתכם בכ-70 מיליארד דולר בשנה.

בפאנל בהשתתפות רפיק חלבי, ראש מועצת דלית אל כרמל, מיכל אנסקי, גסטרונומית ובעלת שוק האיכרים וורד סוויד, מנכ"לית הרשות לקידום האישה במשרד ראש הממשלה, דובר על הצעדים שהממשלה מתחייבת לנקוט לקידום עסקים בבעלות נשים, ועל החסמים העומדים בפני עסקים אלו והדרך להתגבר עליהם.

עוד התקיים פאנל בהשתתפות נשים בעלות עסקים שהצליחו גם ברמה עולמית, וחלקו מניסיונן. בחלקה השני של הועידה נערכו סדנאות מעשיות בנושאים: השתלבות בשרשרת האספקה של חברה גדולה, אשת עסקים הדיגיטלית וכיצד להשיג אשראי לעסק קטן.

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס