חזרה

יום האישה הבינלאומי 2014

יום האישה הבינלאומי 2014: שילוב נשים בעסקים

נושא האיזון המגדרי הוא נושא מעורר רגשות. הוא מחובר לערכים, לתפיסות עולם, לתסכולים, לחוסר הבנה. הפעם, אגש אליו מזווית עסקית, כלכלית, קוגניטיבית. ייתכן והשיח הרגשי הסטריאוטיפי ה"נשי" אינו תמיד משרת את הדיון גם אם הוא חלק מהותי ממנו.

 

אתחיל מהסוף, מי שמחפש הוכחה מדעית חותכת לא ימצא אותה כאן. קורלציות- כן. סיבתיות- לא. לא ניתן למצוא שני ארגונים זהים, הפועלים בדיוק באותן נסיבות שההבדל היחיד ביניהם הוא כמות הנשים בעמדות ניהול בכירות.

יחד עם זאת, ניתן לראות קשרים בין ביצועים עסקיים לבין כמות נשים בעמדות ניהול בכירות שהם הרבה מעבר לרנדומליים.

מחקרים רבים מצביעים על קשר בין אחוז הנשים בין חברי ה'בורד' של חברות לבין ביצועיהן העסקיים. ההשוואה נערכה ביחס למגוון נתונים עסקיים: החזר על מכירות, ביצועי מניות, חובות, נתוני צמיחה ועוד.

woman-day-2014-1

מדד קטליסט, המודד את נוכחותן של נשים בעמדות בכירות בחברות אשר נסחרות בבורסה הראה (בדוח שלהם מ 2011) שארגונים מ Fortune 500 שיש להם 3 נשים ומעלה בבורד מראים ב 84% יותר החזר על המכירות מארגונים שאין להם כלל נשים בבורד.

דוח אחר, שיצא ב 2012 השווה במגוון מימדים עסקיים בין ארגונים שיש (פס ירוק בגרף) או אין (פס כחול בגרף) להם לפחות אישה אחת בבורד.

הגרף הבא מציג את נתוני הרווחיות ביחס להשקעת בעלי המניות. גם בלי להתעמק בפרטיו ניתן לראות כי ארגונים שלהם לפחות אישה בבורד מציגים תוצאות טובות יותר.

more-women-on-the-bord

נתונים אלה חוזרים גם כשעוסקים בצוותי הנהלה ולא בחברי בורד, לדוגמא, הדוח של מקינזי Women matter מציג הבדלים משמעותיים בביצועים העסקיים של ארגונים שצוותי ההנהלה שלהם יותר מגוונים מגדרית לעומת הממוצע.

man-womanכעת כבר השתכנעתם או שלפחות מנקר בכם הספק ואתם בטח שואלים את עצמכם, מה המצב בארגון שלכם, ביחידה שלכם.

אני יכולה לנחש שאף אחד מהקוראים לא מדיר באופן מכוון נשים בעמדות ניהול. ואולי קל היה יותר לטפל ולשנות אילו מישהו היה מתכוון להדיר באופן מודע. אבל בואו נהיה ריאלים, גם ללא כוונות ייצוג הנשים בעמדות ניהול בארגונים, אינו כייצוגן באוכלוסייה.

לי זה ברור שמאחר ומדובר במערך שלם של גורמים, חלקם לא מודעים, לא נמצא נוסחת פלא. השינוי יגיע מהמון פעולות, שישתלבו זו בזו, לאורך זמן ובעקביות.

השינוי יבוא מההבנה ומהפתיחות של ארגונים ואנשים (נשים וגברים) להשתנות.

 

רוצים לקרוא עוד?

דוח קטליסט 2011>

דוח מקינזי>

דברו איתנו
דניאלה פרוסקי-שיאון
דניאלה פרוסקי-שיאון
מנהלת קיימות ותקשורת פנים גלובלית
שלח מייל לדניאלה פרוסקי-שיאון