חזרה

יום הילד הבינ"ל: הרגלי אכילה נכונים לאורח חיים בריא

מאת: עמלי מסיקה, דיאטנית ראשית, שטראוס

יום הילד הבינלאומי שממקד את השיח סביב הילדים ברחבי העולם, מזמן לנו אפשרות לבחון בין היתר גם את דפוסי ההתנהגות שאנחנו מקנים לילדים שלנו בעולמות אורח החיים הבריא. כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, כשמדובר בילדים, ובמיוחד בילדים קטנים, הרגלי האכילה שלנו והפעילות הגופנית שלנו תורמים לעיצוב ההרגלים שלהם, היות שאנחנו מהווים מודל לחיקוי עבורם.

במחקר רחב היקף שנערך על כ120,000 נשים וגברים בארה"ב אשר ניסה לכמת את הבחירות התזונתיות ודפוסי ההתנהגות הקשורים באורח חיים בריא, נמצא כי ישנם דפוסי התנהגות שתורמים לעלייה במשקל ודפוסי התנהגות שתורמים לירידה במשקל.

מצאתי לנכון לעדכן אתכם בממצאים המרכזיים מתוך המחקר כאשר מתוכם ניתן להבין איך כדאי לשנות את אורח החיים של הילדים לטובת הבריאות שלהם.

מהמחקר עלו ממצאים מאוד מעניינים בהקשר לצריכת מזונות שונים והשפעתם על משקל הגוף.

 

מזונות שנמצאו גורמים לעלייה במשקל: אכילת תפוחי אדמה מטוגנים תורמת לעלייה במשקל של 766 גרם, לעומת אכילת תפוחי אדמה שאינם מטוגנים ומביאים לעלייה במשקל של 580 גרם.

שתיית משקאות מתוקים מביאה לעלייה במשקל של 453 גרם ואכילת בשר אדום לעלייה במשקל של 431 גרם.

מזונות שנמצאו תורמים לירידה במשקל: אכילת ירקות תרמה להפחתה של 100גרם, אכילת דגנים מלאים תרמה להפחתה במשקל של 167 גרם, אכילת פירות תרמה להפחתה במשקל של 222 גרם, אכילת אגוזים תרמה להפחתה במשקל של 260 גרם ואכילת יוגורט תרמה להפחתה במשקל של 375 גרם.

מדהים היה לגלות מהמחקר שביצוע פעילות גופנית תרמה להפחתה במשקל של 780 גרם, ואילו כל שעה של צפייה יומית בטלוויזיה תרמה לתוספת משקל של 140 גרם. דוגמאות אלה ממחישות עד כמה אורח החיים שלנו משפיע על הרגלי האכילה שלנו וכתוצר ישיר על משקל הגוף והתזונה שלנו.

אז מה עושים?

מודל לחיקוי

כפי שציינתי, הרגלי האכילה שלנו והרגלי ההתנהגות שלנו משפיעים ומעצבים את הרגליהם של ילדינו, שבמקומות מסוימים אף מועצמים, כמו שעות הצפייה של ילדים בטלוויזיה ואכילת מזונות שאינם בריאים. אז בראש ובראשונה חשוב שאתם תאמצו לכם אורח חיים בריא שיהווה מודל נכון וטוב לילדים שלכם.

Diversity-in-food

גיוון התפריט היומי

לעיתים רבות אנחנו מוצאים את עצמנו מקפידים יותר על אכילה מדודה ומבוקרת של ממתקים כמו למשל "ממתק אחד ביום", אבל לא מתעקשים מספיק על נוכחות של מזונות בריאים בתפריט. כך למשל, כל ארוחה שאנחנו מציעים לילדים צריכה לכלול מגוון של ירקות ולא רק עגבנייה ומלפפון….

בנוסף, חשוב להציע לילדים מגוון של דגנים מלאים ולא רק לחם מחיטה מלאה אלא גם בארוחה העיקרית מגוון תוספות מלאות, להציע מגוון גבינות לבנות וקוטג' עד 5% שומן ופחות גבינות עתירות שומן. כדאי מאוד להציע יוגורט ביו טבעי במגוון הזדמנויות אכילה: ניתן, למשל, להוסיף יוגורט למאכלים שילדים אוהבים, כך שהיוגורט יכול להוות בסיס למילקשייק, בסיס לבצק פיצה ועוד.

אז בפעם הבאה שאתם מכינים ארוחה לילדים שלכם, אל תשכחו מה המזונות שמטיבים עם התזונה שלהם, ושעם קצת יצירתיות, ניתן לשלב אותם בכל ארוחה שאתם מציעים להם.

Diverse-daily-menu

 

*המחקר פורסם בעיתון הרפואי NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE ב Mozaffarian et al. NEJM 2011;364:2392

דברו איתנו
דניאלה פרוסקי-שיאון
דניאלה פרוסקי-שיאון
מנהלת קיימות ותקשורת פנים גלובלית
שלח מייל לדניאלה פרוסקי-שיאון