חזרה

חדשנות – איך זה מתחיל?

את החיבה שלי למתוקים כל החברים שלי מכירים, והיא התחילה עוד כשהייתי ילדה. היום בתפקידי כמנהלת חדשנות, אני מנסה להביא את התחביב הנושן הזה לעולמות המקצועיים. כבר בשנותיי הצעירות מאוד אהבתי לנסות ולטעום שילובים לא כל כך מוכרים, אחד המועדפים עליי היה לאכול בייגלה עם קוביות שוקולד פרה. אני זוכרת אותי כילדה אוכלת 2 בייגלה ומיד מקנחת בקוביית שוקולד, ואז עוד 2-3 בייגלה ושוב עוד קוביית שוקולד. לפעמים העזתי ממש ובאותו ביס לקחתי גם בייגלה וגם קובית שוקולד.

אז זה נראה לי ממש חריג, אבל היום זה כבר טרנד קיים – שילוב של מתוק ומלוח כבר רווח והולך חזק בכל מיני מוצרים שאנחנו מכירים (קחו לדוגמא את במבה שוש במילוי שוקולד). אולי בייגלה מצופה שוקולד יכול היה להיות רעיון למוצר חדש כבר לפני כמה עשורים (מבלי להסגיר את הגיל שלי כמובן)?

מאיפה באים הרעיונות?

לחלק מאיתנו זה קורה במקלחת, לפעמים משיטוט בסופר בין המדפים השונים, אצל אחרים זה מגיע מהתבוננות בילדים ובערבובים המיוחדים שהם יוצרים, וגם לא פעם מתוך קריאה באינטרנט או שיחות עם חברים.

מאיפה באים רעיונות

 

בקיצור, הרעיונות החדשים נמצאים בכל מקום ויכולים להגיע מכל מקום. אבל הרעיון הוא רק קצה קצהו של התהליך. אחרי שמצאת רעיון, מתחילה העבודה הקשה באמת – לעבד אותו לכדי משהו ממשי. להפוך אותו מעוד פנטזיה דמיונית למציאות קיימת.

 

הופכים רעיון למוצר

זה הרגע שבו צריכים לענות על השאלות החשובות. למי "הדבר הזה" שאין לו שם מתאים? איך בכלל אפשר לייצר אותו? מי ירצה לקנות כזה? למה שירצו לקנות?

תוך כדי חשיבה והתעסקות ברעיון הזה שלנו, הוא משתנה, מתהפך, קורם ופושט צורה עד שיש לנו משהו ממשי יותר שאפשר כבר לדבר עליו. ואז מגיע השלב שבוחרים מישהו לדבר איתו – להציג בפניו את הרעיון ולקבל ממנו משוב, חידוד, שיפור ולפעמים גם תשובה שתקבור אותו לעד…

על מוצרים חדשים אומרים שאחד מעשרה הוא הצלחה והשאר בדרך כלל מצליחים רק לטווח קצר במקרה הטוב, או נכשלים במקרה הרע.

למקרה שתהיתם לעצמכם מה אחוז הרעיונות-מימושים – אאלץ להשיב בשלילה. אין סטטיסטיקה על רעיונות, כי מי יודע כמה רעיונות כאלו כל אחד מאיתנו שלח לתהום הנשייה עוד לפני שיצאו לחלל האוויר? אבל רעיון שמוצג לאדם חיצוני הוא כבר בעל פוטנציאל גדול יותר.

טעימה ונסיון

 

בין שיתוף למימוש

בגלל שאין דרך טובה יותר משיתוף כדי לקרב רעיונות צעד אחד נוסף לעבר הסיכוי שלהם להפוך למציאות, אנחנו מקפידים לערוך יריד רעיונות שנתי בחטיבת תענוג והנאה. כך, אנחנו מגדילים את קשת האפשרויות ובוחרים עם אלו מוצרים חדשים לצאת לשוק.

לרוב, ביום זה אנחנו פונים לעזרה חיצונית של מומחים כדי להעשיר את מגוון הרעיונות המועלים, אבל השנה החלטנו להשתמש רק במומחים מתוך הבית – טכנולוגי הפיתוח של החטיבה, שהם מקור בלתי נדלה של רעיונות, יצירתיות וסקרנות רבה לצד היכרות מעמיקה שלהם עם חומרי הגלם וקווי הייצור.

לפני המפגש ביקשנו מכל טכנולוג לחשוב על מבחר רעיונות שיציג למוצרים חדשים מתחום התענוג וההנאה (או כמו שאוהבים לקרוא לתחום זה "המתוקים"), לאו דווקא בתחומים בהם הוא מתעסק ביומיום.

תהליך המיון הראשוני של הרעיונות כלל סדרת שאלות מוגדרת: תיאור המוצר, הרעיון מאחורי המוצר (ההשראה, מאיפה הגענו למוצר), אתגר טכני, הערכה להיתכנות תפעולית (ולזמן שיידרש לביצוע) וקו ייצור במפעל.

על בסיס התשובות לשאלות הללו הגענו ל-35 רעיונות מעניינים ומיוחדים אותם רצינו להציג ביריד הרעיונות. חלקם נסמכים על טכנולוגיות קיימות וחלקם ידרשו פיתוח טכנולוגיות חדשות ופיצוח טכני מורכב, חלקם ניתנים למימוש מהיר ולחלקם ייקח זמן ארוך יותר. אבל כל הרעיונות קשורים חזק לעשייה שלנו – מוצרים מתוקים ומענגים.

ואז החלה העבודה האמיתית. כל טכנולוג ניסה לייצר אבטיפוס של המוצרים שהוא מציע במעבדות הפיתוח. אתם ודאי יכולים לדמיין שזה היה כרוך בשעות רבות של ניסיונות, טעימות, וניסיונות נוספים הושקעו עד שכל אחד הגיע לתוצאה שהשביעה את רצונו. את כל הטוב הזה צילמנו, ערכנו במצגת והבאנו ליריד ססגוני ומושקע אשר במהלכו הוצגו הרעיונות, נטעמו הדוגמאות וכמובן – נבחרו הרעיונות היותר מעניינים ומבטיחים.

מוצר חדש

 

בתום היריד הייתה לי תחושה חזקה שיצאנו ממנו עם כמה מוצרים שיהיו הצלחות מובטחות, כולל שילובים מעניינים של טעמי מתוק-מלוח שמתאימים לטרנד העכשווי ואני גיליתי כשהייתי ילדה בניסיונות האישיים שלי עם הבייגלה והשוקולד.

יריד טעמים

 

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס