חזרה

בין סנדי לאובמה

 

כנס השנתי לאחריות חברתית של עסקים מטעם ארגון ה-BSR העולמי

לאחרונה שבתי, באורח נס, מניו יורק מוכת הוריקן סנדי, לאחר שהשתתפתי בכנס השנתי לאחריות חברתית של עסקים מטעם ארגון ה-BSR העולמי (Business for Social Responsibility), בהשתתפותם של כ-1000 נציגים מחברות מכל התחומים, מ-32 מדינות.

הימים היו ימי טרום בחירות, העימות הנשיאותי השלישי והאחרון בין אובמה לרומני הסתיים, הכותרות הכתירו הפעם את אובמה כמנצח וכמועמד הפוטנציאלי המוביל לניצחון, ומעל כל זה ריחפה רוחה (תרתי משמע) של הוריקן סנדי שהולכת ומתקרבת ממעמקי האוקיינוס ומאיימת להחריב את יום הבחירות.

בתווך מתקיים לו כל הזמן באמצעי התקשורת האמריקנים דיון ציבורי ער על כלכלה, כלכלה ועוד כלכלה. מה טומן בחובו העתיד? איך תתגבר אמריקה על המכשולים הכלכליים שהיו ועודם חלק בלתי נפרד ממאמצי הממשל לחלץ את האמריקנים ממשבר כלכלי אמיתי?

איך תתגבר אמריקה על המכשולים הכלכליים

אווירה זו הייתה הרקע לקיומו של כנס, שבמרכזו, עומדת קבוצה גדולה של עסקים למטרות רווח שרוצים על הדרך גם לשפר את העולם ולהשפיע עליו בצורה חיובית באמצעות ההשפעות החברתיות, הכלכליות והסביבתיות שלהם. נשמע תמים, יומרני ומתחסד? לא עבור באי הכנס שציין 20 שנה לקיומו.

עסקים עברו ממקום של עשיית עסקים למטרות רווח בלבד, למקום של עשיית רווחים במקביל לתרומה חזרה לקהילה

אם אני מסתכלת על הדרך שעשו עסקים בשני העשורים האחרונים, אפשר לראות שחלה תמורה מעניינת: עסקים עברו ממקום של עשיית עסקים למטרות רווח בלבד, למקום של עשיית רווחים במקביל לתרומה חזרה לקהילה. שלב התרומה לקהילה  היה רק שלב ביניים עבור העסקים, שמהר מאוד פיתחו דרכים מעמיקות יותר לפיתוח חברתי כלכלי, מתוך הבנה שתרומה לקהילה זוהי דרגה לא מספיק מעמיקה, שלא באמת מתייחסת להשפעה האמיתית של העסק, ולבסוף הגיעו למסקנה שעל העסק לבחון את מכלול השפעותיו ולייצר שינוי חברתי כלכלי אמיתי. זוהי ללא ספק כברת דרך ארוכה.

לצד אופטימיות זהירה זו, יש לציין שהדרך עוד ארוכה. התובנה הבסיסית והחזקה ביותר שעלתה בכנס, וחזרה בווריאציות שונות, הייתה על חשיבותן של שותפויות.

למשל, נאמר שם, נדרשת שותפות חזקה הרבה יותר בין עסקים, לממשלות, למגזר השלישי, כדי לקדם נושאים בעלי אינטרס משותף. עסקים והחברה האזרחית עובדים אמנם בשיתוף פעולה הדוק יותר מבעבר, אך מעט מדי משיגים שינוי מערכתי, ולכן יש לאזור אומץ ולזנוח את השותפויות שלא צלחו ולהתמקד באלו שכן יוצרות שינוי אמיתי בחברה, כך נטען. אנו בשטראוס משתדלים לאמץ את הרעיון העומד בבסיס תובנה זו, לפיו כאשר חברה עסקית מעוניינת לתת מענה לסוגיה חברתית כלשהי ונוצרת שותפות ארוכת טווח מול גורם שלטוני (מרכזי או מקומי) וארגון חברתי רלוונטי, רק כך התוצאה היא מיטבית.

חשיבותן של שותפויות

תובנה חשובה נוספת מהכנס שקשורה לשותפויות, הייתה שכיום חברות עסקיות בעלות פעילות בינלאומית, המעוניינות גם לנהל את השפעותיהן על החברה והסביבה, מבינות שהן לא יכולות לפתור לבדן בעיות גלובליות, ולכן הן עושות מאמצים לחבור לחברות נוספות בסקטור שלהן או מחוצה לו. גם בשטראוס, לדוגמא, בעזרת שותפות עם חברת פפסיקו, אנו מנסים לתת מענה לצרכי החוואים באפריקה המגדלים חומוס ושהינם חלק משרשרת האספקה שלנו, על ידי הכשרתם והקניית כלים מקצועיים לפיתוח כלכלי שלהם, ובעקבות כך להביא כמובן לפיתוח חברתי. 

אנו מנסים לתת מענה לצרכי החוואים באפריקה המגדלים חומוס

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס