חזרה

ואיך העסק שלך מרגיש הבוקר?

הקשר בין יצירת אוירה טובה ובריאה במשרד לבין רווחיות של העסק

מה הקשר בין יצירת אוירה טובה ובריאה במשרד לבין רווחיות של העסק? מסתבר שיש…

בכנס BSR האחרון בו השתתפתי לפני כמה שבועות מנה דר' דין אורניש מהמכון לרפואה מונעת בארה"ב כמה סיבות מדוע תרבות ארגונית של בריאות, סולידריות ואפילו אהבה בתוך הארגון עוזרים ליצור עובדים שמחים ובריאים עם פרודוקטיביות גדולה יותר, מה שיוצר עסק רווחי יותר.

עסק בריא זה עסק רווחי

עובדות אלה מגובות במחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות, שמראים בצורה ברורה שהשקעה בבריאות בפיזית, נפשית וחברתית של העובדים מחזירה את עצמה ואף מעבר. מחקר שנעשה על תכנית להשקעה בבריאות העובדים בחברת "ג'ונסון אנד ג'ונסון" מאז 1995 הראה שהחברה חסכה בעשור האחרון מעל 250 מיליון דולר מתשלומי הבריאות שהיא מוציאה לעובדים שלה, כאשר ההחזר בין השנים 2002 ל- 2008 היה 2.71$ על כל דולר שהוצא[1].

השקעה בבריאות בפיזית, נפשית וחברתית של העובדים מחזירה את עצמה

חברת "בריטיש גז" הורידה את מספר היעדרויות העובדים ב- 43% כתוצאה מתכנית דומה, וחברת האנרגיה EDF דיווחה על עלייה בשביעות רצון העובדים ממקום העבודה שלהם מ- 36% ל- 68%. חברת "גוגל" הידועה בדאגה לאורח החיים של העובדים מדווחת על אחוז נשירת העובדים הנמוך ביותר בתעשיית ההיי-טק[2] (5%)

כל זה נשמע מצוין, אבל איך עושים את זה?

איך גורמים למשל לשני שליש מהמעשנים בחברה להפסיק לעשן, כפי שנעשה בג'ונסון אנד ג'ונסון? אורניש טוען שהדבר החשוב ביותר הוא שהמסרים לעובדים יגיעו ממקום של הנעה למשהו חיובי ופעילות "כייפית" ולא מתוך הפחדה, שרק גורמת להתנגדות. כמו כן, הוא מציע לא להשתמש במסרים "קיצוניים" כמו "אסור לאכול בשר בכלל", אלא לדבר על הפחתה ואיזון.

שוב ביותר הוא שהמסרים לעובדים יגיעו ממקום של הנעה למשהו חיובי

חלק מהפעולות הנעשות על-ידי חברות רבות בעולם – עריכת סדנאות וייעוץ אישי בנושא אורח חיים בריא, עריכת בדיקות רפואיות, קיום אירועים ספורטיביים לעובדים והתקנת מתקני כושר במשרד, מתן טיפולים לגוף ולנפש והסברה בנושאי בריאות, תזונה ובטיחות. חלק מהדברים דורשים רק שינוי של פעולות הנעשות כבר בארגון, כמו שינוי סוג האוכל המוגש בחדר-האוכל ובישיבות או הכנסת מסרים בנושאי בריאות ואורח חיים בריא בכלי התקשורת הפנים-ארגונית.

אחריות סביבתית ובריאות אישית

עובדה מעניינת נוספת שהציג אורניש היא הקשר בין אחריות סביבתית ובריאות אישית. בתחומים רבים ניתן לראות קורלציה בין הדברים, ובמילים אחרות – מה שטוב לכדור-הארץ טוב גם לנו. צריכת בשר, למשל, הגורם מספר אחד למחלות לב, היא גם גורם מרכזי בהתחממות הגלובלית – מסתבר שפרות פולטות פחמן דו חמצני יותר מרכבים..

הדבר החשוב ביותר הוא להנות, להרגיש טוב עם עצמך, לצאת משפת "השחור לבן" וההפחדה לשפה של "בריא זה כיף". ככה נוכל להקנות לעצמנו תרבות של אורח חיים בריא אשר תורמת גם לעסק וגם לחברה כולה.

___________________________________________-

[1] Leonard L. Berry, Ann M. Mirabito et. al, "What’s the Hard Return on Employee Wellness Programs?", Harvard Business Review, December 2010

 

 

[2] "Business in the Community, "Healthy People = Healthy Profits

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: Food For Thougt

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס