חזרה

ירוקים ולא מקנאה

 

בשנה שעברה ביקרתי עם המשפחה בברלין. במשך שבוע שלם תרנו ברחובות האירופאים הקלאסיים של העיר המיוחדת הזו, שמציעה שפע של תרבות, אומנות, מוזיקה, צבעוניות, ובעיקר אוויר צח ונטול חום יולי-אוגוסט. צעדנו עשרות רבות של קילומטרים, גומעים כל פינה של ארכיטקטורה מעניינת או קונדיטוריה טובה (ובאופן מפתיע, אין הרבה כאלו בברלין…).

יום אחד החלטנו לבלות את הבוקר באחד הפארקים הרבים של ברלין. התארגנו עם ארוחת בוקר בסלסלת קש, קנינו גבינות איכותיות ובגטים טריים, לבשנו את תלבושת היידי בת ההרים, עלינו על הרכבת ונסענו לפארק. כשהגענו, חשבנו שירדנו בתחנה הלא נכונה. הסתכלנו ימינה ושמאלה, ובמקום לראות פארק בעיצוב של ירוק מהמם, קיבלנו, ובכן, עיצוב מוכר מדי מפארק הירקון של אחרי יום העצמאות – נוף ירוק מנוקד בלכלוכים לבנים מפסולת של כלים חד פעמיים.

חיפשנו נוף פסטורלי כזה:

נוף פסטורלי ונקי

 

אבל קיבלנו נוף מלוכלך כזה:

לכלוך והפקרת הסביבה

 

כשאתה נמצא רחוק מהבית, אתה מופתע לגלות איך דווקא שם, ב"אירופה", אתה מזהה את הבעיה שיש אצלך, בדמות אריזות, צלחות, כוסות ומזלגות שבורים על הדשא. שם הבנתי את החשיבות הרבה הטמונה בתרומה ובעשייה לטובת שמירה על ניקיון הכדור שלנו –  גם באופן אישי וגם באופן תאגידי. שכן, למרות שאירופה מהווה מוקד מתקדם בהרבה לטיפול וניהול פסולת בפרט, ולשיח סביבתי בכלל, מדהים לגלות שאפילו שם, 55% מהפסולת שכביכול מיועדת למחזור, מוצאת את פתרונה בשריפה בסופו של עניין, עם כל יתר זרמי הפסולת!

לשמחתי, כבר למעלה משנה שחטיבת המלוחים משתפת פעולה עם חברת המחזור הבינלאומית  "טרה-סייקל". מדובר בארגון עולמי שעובד עם מותגי-ענק במטרה להעלות מודעות למחזור מוצרים בלתי מתכלים, וזה על-ידי השתתתן של תכניות איסוף ארציות לזרמי-פסולת להם אין פיתרון במדינה המסוימת (לדוגמה, שקיות של חטיפים מלוחים). שיטת האיסוף המיוחדת, הטיפול בזרמי פסולת קשים למחזור והשילוב של אלה במודל עסקי דינאמי ומעודכן, הפכו את טרהסייקל למהפכה סביבתית עולמית, בשורה שהשכלנו גם אנחנו להביא לישראל. בסיועו של הארגון, חתמנו על הסכם ארוך טווח עם החברה להגנת הטבע, כשהסנונית הראשונה הייתה בחודש יולי, במהלכו פעלנו בקייטנות ולימדנו את הילדים על האפשרות למחזר שקיות חטיפים מלוחים וכך ליצור סביבה נקייה ונעימה לכולנו.

וזוהי רק ההתחלה! לשם המחשה: ברחבי העולם, 32 מיליון איש אוספים פסולת עבור טרהסייקל בעשרים ואחת מדינות שונות, עם למעלה מ- 2.5 מיליארד יחידות פסולת שנאספו עד כה על-ידי הארגון. במונחים של אחוזים, חטיבות טרהסייקל בנויות לאיסוף של כ- 30% מזרמי הפסולת שנאספים דרכן, כך שבתוך מספר שנים מיום הקמת החטיבה תהווה תכנית האיסוף פיתרון משלים וממשי לאלה שמוצעים כבר על-ידי המדינות השונות. בהצטרף לחקיקה חדשה שיש בישראל בנוגע לאריזות ולמודעות גוברת והולכת, ייתכן שבאמצעות שיתוף הפעולה עם טרהסייקל נוכל לסייע להפחתת אחוז הפסולת המובל כיום להטמנה בארץ – כ- 90%! – ולאפשר כך צמצום של זיהום קרקעות, מים ואוויר.

ברחבי העולם, 32 מיליון איש אוספים פסולת עבור טרהסייקל בעשרים ואחת מדינות שונות

בהמשך לשיתוף הפעולה, בתקופה הקרובה נגדיל לעשות ונציב בכל מטבחון במטה קבוצת שטראוס פח מחזור לחטיפים. לקידום הנושא, קראנו לעובדים להביא שקיות חטיפים למחזור מהבית, מהשכנים, מהקרובים ויחד, לסייע לנו לקדם את המהפכה הנקייה.

אם נצליח בפיילוט הקטן שלנו, אנחנו מתכננים להתרחב בהמשך לכל אתרי הקבוצה, כדי לתרום את חלקנו הקטן במסע למקומות ירוקים ונקיים יותר. והנה אנו רואים כי לאורך שנת הפעילות הראשונה, יותר ויותר בתי-ספר, לקוחות פרטיים וארגונים מביעים עניין בתכנית האיסוף החדשה שלנו ומבקשים ללמוד עליה ולהצטרף אליה כדי לתרום גם הם את חלקם למהפיכה הממשמשת ובאה.

מפתיע לגלות, שדווקא בישראל – מדינה עם מודעות לא גבוהה לעניינים סביבתיים – אחוזי ההיענות לחטיבת האיסוף גבוהים למדי באופן יחסי, אף יותר מאלה של מדינות "מפותחות" אחרות, כגון קנדה או ספרד.

הפעילות לקראת שמירה על סביבה נקייה יותר יכולה להתחיל בכל אחד מאיתנו. איך? עם קצת מחשבה והתחשבות בסביבה. בכל פעם שאתם מסיימים את הפיקניק שלכם בחיק הטבע, דאגו לוודא שאתם משאירים אחריכם סביבה נקייה. כך, עם קצת מאמץ, נהיה חלק מהשינוי שיוביל את כולנו ליצור פארקים וגנים בצבע ירוק במקום הירוק-המנוקד בלכלוך לבן כשכבר לא הולם אותנו, ועם קצת מזל, אולי נהיה אנחנו קנאת האירופאים.

שיהיה לנו "שבוע ניקיון כדור הארץ" נקי במיוחד,

נגה

* הנתונים באדיבות נעמה כרמון מטרה סייקל ישראל

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס