חזרה

הענק הירוק

כשהקמתי את טרהסייקל, הגענו מהר מאד לצומת דרכים מכונן: האם נרצה למכור את מוצרנו המיוצרים מפסולת לקמעונאים עצמאיים או לרשתות קמעונאיות בעלות שטחי מכירה ענקיים? באופן עקרוני נאמר לנו שאם נמכור לרשתות הענק, ננודה ע"י הקמעונאים העצמאיים.

מפיצים קטנים שאכפת להם מהנושאים הירוקים

 

הבחירה בנתיב העצמאי נראתה אופציה מפתה מאוד באותה תקופה, וזו הייתה גם המלצת היועצים שלנו. באופן כזה יהיה לנו מגוון רחב יותר של מפיצים קטנים שאכפת להם מהנושאים הירוקים ושיוכלו לעזור לנו לבנות את המותג שלנו. אם נלך לכיוון קמעונאיות הענק, נהיה צפויים לרתיעה של הצרכנים שיאשימו אותנו בעשיית עסקים עם "האיש". ובכל זאת, כבר מההתחלה החלטנו ללכת על קמעונאיות הענק מסיבה פשוטה מאד: היקף.

חברות ירוקות צריכות לעבוד עם תאגידי ענק

קמעונאיות הענק הן בחירה מועדפת של רוב הצרכנים בגלל המחירים והמגוון שהן מציעות. קמעונאים קטנים ועצמאיים חייבים לגבות יותר עבור מגוון קטן יותר של מוצרים, ומנסים לפצות על זה בדרכים אחרות, כמו אוירה נעימה יותר, שרות לקוחות מצוין ומוצרים קשים למציאה. זוהי הסיבה לכך שקמעונאים עצמאיים רוצים שהמותגים שלהם יהיו רק אצל קמעונאים עצמאיים אחרים.

מנקודת המבט שלי, אני מאמין שחברות ירוקות צריכות לעבוד עם תאגידי ענק, כי גם לשינוי קטן במערכת ענקית יכולה להיות השפעה גדולה מאד. והכי חשוב: לחברות ענק יש פוטנציאל נפח ומכר עצום. אם הן תאגידים גלובליים, הן יכולות להפוך את העסק שלך לגלובלי במהירות עצומה. השותפים הגלובליים שלנו, כגון פפסיקו, אפשרו לנו להקים חברות-בנות ביותר מ-14 מדינות תוך שנתיים בלבד.

מבחינתי, האתגר אינו האם לחבור לחברות ענק או לא, אלא למצוא את הדרך לחבור גם לחברות קטנות יותר. בזה לטרה סייקל הייתה הצלחה חלקית. המודל העסקי שלנו מורכב משני עוגנים עיקריים: קלט ופלט (של אשפה).

בתחום הקלט (איסוף וקליטה של פסולת לשם מיחזור), רוב השותפים שלנו הם תאגידי ענק שיכולים לספוג את עלויות המשלוח וגם תרומת שני סנט של כל יחידת פסולת שנאספת (עלות תוכנית כוללת של 6-7 ספרות בשנה). למותגים קטנים יותר קשה יותר לשאת בנטל. אבל כיוון שאנחנו רוצים לעבוד גם איתם, יצרנו אופציות תמחור שמאפשרות, למשל, למותגים קטנים לממן צוות איסוף ולכסות עלויות מיחזור רק בתחום מו"פ ולא משלוח. אמנם התוכניות האלה מבקשות, למעשה, מהצרכן לסבסד תוכנית, אך הן התגלו כמוצלחות ומאפשרות למותגים קטנים יותר להשתתף בהן. עד כאן הכול בסדר.

איסוף וקליטה של פסולת לשם מיחזור

 

בתחום הפלט (ייצור מוצרים מפסולת ממוחזרת), אנחנו "תקועים" מלבד ייצור מוצרים שונים עבור קמעונאיות הענק ורשתות עצמאיות. מותגים אחרים עשו את זה במשך שנים, כשהם יוצרים מוצר אחד עבור קמעונאיות הענק ואז משנים אותו קצת או מוסיפים לו את המילה "פרימיום" או מובחר" לטובת השקה ברשתות העצמאיות. אני עדיין לא רואה נתיב מעניין יותר. למישהו יש הצעות?

כמובן שיש גם חסרונות לגישה שלנו, כלומר, שהרתענו חלק מהצרכנים שלנו. ישנם אנשים שלא יקנו את מוצרי טרהסייקל כי הם מאמינים שהעבודה שלנו עם הקמעונאים הגדולים רק עוזרת להם לצמוח ולחזק את העסק שלהם – שזה דבר בעייתי לדעת אנשים אלה. מצד שני, אם ננסה לרצות את כל הצרכנים, נהיה חברה קטנה הרבה יותר ונאסוף ונמחזר רק פסיק מהפסולת שבה אנחנו מטפלים כיום.

יש לכם הצעות לגבי טיפול טוב יותר בדילמה הזו?

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס