חזרה

תזונה מגדרית

למרות השינויים החברתיים אליהם אנו עדים במאה השנים האחרונות והעובדה כי במדינות העולם המודרניות קיים שוויון זכויות בין גברים ונשים, אנו עדים לכך כי קיימים עדיין הרבה הבדלים בין גברים ונשים הרבה מעבר להבדל בין גברים ונשים באשר למראם ואיברי המין שלהם. ואם נתייחס לאספקט הבריאותי אפילו מבנה הגוף, ופיזור השומן בגוף הוא שונה בין המינים.

במדינות העולם המודרניות קיים שוויון זכויות בין גברים ונשים

 

מבנה תפוח או אגס?

בתחום הרפואה בכלל והרפואה המונעת בפרט, קיימים הבדלים מהותיים בין גברים ונשים. השמנת נשים מאופיינת על ידי הצטברות השומן בעיקר באזור הירכיים והישבן (השמנת "אגס"), לעומת הגברים, אצלם השומן מצטבר באזור הבטן העליונה (השמנת "תפוח"). לא רק מיקום השומן שונה, גם גודל תאי השומן ומספרם משתנה בין המינים. תאי שומן באזור הירכיים קטנים ומרובים, לעומת תאי השומן באזור הבטן שהם גדולים ומספרם קטן יותר. השמנה גברית מסוכנת יותר לבריאות ותורמת להתפתחות סוכרת, עליה בשומני דם, ביתר לחץ דם ומחלת לב, אך טיפול בה קל ומהיר יחסית. השמנה נשית איננה מסוכנת לבריאות, אך קשה לטיפול ואיטית יחסית. יש לציין שיותר ויותר נשים מפתחות השמנה ביטנית בתקופת הפסקת הווסת ולפניה, בדומה לגבר, עובדה המשווה אותן לגברים מבחינת שכיחות המחלות.

גברים בשרניים, נשים מתוקות

העדפת מזון אף היא שונה בין גברים ונשים. רוב הנשים מביעות יותר כמיהה לפחמימות וממתקים, עד כדי אכילת חפיסות שוקולד, וופלים ועוגיות, צלחות מלאות פסטה וכדומה. הגברים לעומתן, במיוחד בגיל צעיר, מעדיפים דווקא מנות בשר עשויות במגוון צורות וסגנונות.

הסיבה לכמיהה ולבעיות בבקרת התיאבון בנשים קשורה למספר גורמים, אחד מהן, רמות סרוטונין נמוכות יותר מאשר בגברים. סרוטונין הנו נוירוטרנסמיטר המופרש במוח. אפשר לקרוא לו "שיקוי הרוגע והשובע". רמתו הגבוהה גורמת לשיפור במצב רוח, שובע והפחת החשק למתוק. רמתו הנמוכה גורמת לירידה במצב הרוח, עד לדיכאון, לנדודי שינה בלילה וישנוניות במשך היום, ירידה בריכוז ובזיכרון, ולעלייה משמעותית בצורך בפחמימות ובעיקר במיני מתוקים. רמות נמוכות יחסית של סרוטונין במוח האישה עלולות להיות אחראיות גם על שכיחות גבוהה של הפרעות אכילה בנשים (אנורקסיה ובולימיה).

גברים בשרניים, נשים מתוקות

 

פעילות המוח הקשורה לבקרת תיאבון בנשים ובגברים שונה גם כן. במחקר נבדקה תורת האכילה והשפעת המוח על בקרת תיאבון בקבוצת אנשים בריאים, נשים וגברים. לצורך כך התבקשו המשתתפים לאכול ממבחר עשיר של מאכלים. כמות האוכל שאכלו נבדקה, והתבצעה בדיקת הדמיה למוחם של המשתתפים, עם דגש על אותם מרכזים של שובע ורעב הנמצאים באזורים של המוח. למחרת, ניתנה למשתתפים סדנה המלמדת להקטין את כמות האוכל. בערב שוב הוזמנו לאכול.

בבדיקה התברר שרובם אכן אכלו פחות, אך בבדיקת ההדמיה נראה שמרכזי הרעב במוח של הגברים קטנו, ואילו במוחן של הנשים לא השתנו משמעותית. השערת החוקרים הייתה שעקב התפקיד הפיזיולוגי של הנשים – לידת ילדים, והמשך קיום המין האנושי, נשים נוהגות לאכול כדי לשרוד, ומתקשות לעמוד בהגבלות הקשורות למזון, שכן המוח שלהן מאותת להן לאכול כל מה שמזדמן בדרכן.

יש להוסיף גם את הפן התרבותי/החברתי. האישה בחברה שלנו אחראית לרוב על כל הקשור בתזונת המשפחה: קניית מוצרים, בישול, אפייה, אירוח והגשה. זמינותה והלגיטימיות שלה בעיסוק בהזנה מקובלים מאד בחברה המערבית, למרות שבשנים האחרונות, גברים רבים תופסים מקום של כבוד בהכנת מנות גורמה לכל המשפחה.

אין ספק שקיימת תזונה מגדרית, ויש להתייחס אליה מבחינה פיזיולוגית והתנהגותית כשמטפלים בבעיות המשקל של נשים וגברים. לאישה יותר קשה לרדת במשקל.

אין ספק שקיימת תזונה מגדרית

 

לפי הממצאים המגיעים מסקר מקיף של רשת המעקב הפעילה foodborne ,ממאי 2006 עד אפריל 2007 אשר כלל מעל 14,000 בוגרים. במסגרת הסקר חשפו 14,000 אמריקאים את הרגלי האכילה שלהם, כולל מזונות בסיכון גבוה למחלות. מממצאי הסקר נובע כי באופן כללי, גברים נוטים יותר לדווח על צריכת בשר ועוף ואילו נשים מדווחות יותר על אכילת פירות וירקות. באופן ספציפי יותר גברים דיווחו על אכילת מוצרי בשר כמו: ברווז ועגל, בקר ועופות. נשים לעומת זאת דיווחו על אכילת ירקות: ובעיקר גזר ועגבניות. באשר לפירות הן נטו לאכול יותר: תותים אוכמניות, פטל ותפוחים. נשים גם מעדיפות יותר מזון יבש כגון: שקדים ואגוזי מלך, כמו כן, ביצים ויוגורטים קיבלו עדיפות גבוהה יותר אצל נשים.

החוקרים במחקר זה גם חפשו הרגלי התנהגות הקשורים לצריכה של שישה מזונות מסוכנים: המבורגר נא, ביצים רכות או מבושלות מעט, צדפות נאות, חלב לא מפוסטר, גבינה עשויה מחלב לא מפוסטר ונבטי אלפלפא. תוצאות המחקר מצאו שגברים היו באופן משמעותי יותר מסוכנים בהרגלי האכילה שלהם ונטו לאכול ביצים שלא בושלו והמבורגר נא, בעוד נשים נוטות יותר לאכול נבטי אלפלפא.

טיפים לתזונה נשית

שואלים אותי רבות מה מומלץ לנו לנשים לאכול על מנת לסייע לבריאותנו, אז ריכזתי עבורכם כמה טיפים:

כולם כבר יודעים שאכילת ירקות ופירות מונעות מחלות, אבל קיימים ירקות להם סגולות מיוחדות כמו למנוע סרטן השד, מחקר חדש שפורסם ב- journal of the national cancer institute מצא שהירקות כמו גזר דלעת, בטטות ופלפל אדום מונעים סרטן שד. מחקרים קודמים שנסקרו מצאו שנשים שצרכו קרוטנואידים היו בעלות סיכוי נמוך לסרטן השד, כמו כן ידועים הקרטנואידים ביכולתם לעכב תהליכי הזדקנות, לשמור על העיניים, לשפר את תפקודי המוח ואף להגן מפני נזקי קרינת השמש ושמירה על יופיו של העור.

אכילת ירקות ופירות מונעות מחלות

 

צריכת אומגה 3 לדוגמא, הנמצאת בכמויות גדולות בדגים מבושלים (טונה, מקרל, הרינג, סרדינים), יכולה לדוגמא להפחית תסמיני דיכאון ולייצב את מצב הרוח במיוחד בהקשר של שינוים הורמונאליים כמו התסמונת הטרום וסתית, לאחר לידה ולקראת גיל המעבר.

ואם אנו כבר עוסקים בתסמונת הקדם וסתית, מומלץ להגדיל את צריכת הוויטמינים מקבוצת B, כולל B6. ויטמיני B ניתן למצוא בכמות גדולה בדגנים מלאים כמו אורז חום, שיבולת שועל, חיטה, שעורה, שיפון ותירס. הדגנים מכילים ויטמיני B בכמות גדולה. בדגנים מינרלים וחומצת שומן חיוניות. כמו כן יש בהם סיבים.

קטניות הם גם מקור טוב לוויטמיני B ומינרלים, מקור טוב לחלבון שבו יחס הזרחן והסידן טובים יותר מאשר בבשר. תכולת סיבים מצוינת ויכולת לסייע לפעילות מעיים סדירה, ניקוי הגוף מרעלים ואיזון סוכר בדם.

כמות הסידן היומית המומלצת בגיל המעבר היא 1000-1500 מ"ג. אין ספק שריכוז הסידן במוצרי חלב גבוה למדי ולפיכך נוח להשיג דרכם את הרמות הנדרשות. ספל חלב מכיל 100 מ"ג סידן. גביע יוגורט דנונה מכיל 240 מ"ג סידן ל- 200 מ"ל.אבל הסידן אינו הרכיב התזונתי היחיד המעורב בבניית העצם.

ירקות ופירות מהווים מקורות עשירים לוויטמינים ומינרלים

 

מגנזיום וויטמין D דרושים בכמויות מספיקות כדי לאפשר לסידן לבצע את תפקידו בעצמות. אם אחד מחומרים אלה חסרים ניצול הסידן לא יהיה נכון. ככל שנצרוך יותר סידן, נזדקק ליותר השלמות של רכיבים תזונתיים כמו מגנזיום. למרות שכמות מגנזיום בעצם קטנה מקלציום יש לו תפקיד חיוני בניית העצם. מגנזיום מעורר ספיגה של סידן בעצם. הוא יכול להועיל במניעת הצטברות עודפי סידן בחלקים לא נכונים בגוף כמו כליות. מגנזיום גם מווסת תפקוד עצבים. לנשים לפני גיל המעבר מגנזיום מצמצם סימפטומים של PMS כמו עצבנות, כאבים, רגישות בשדיים ועלייה במשקל. מגנזיום מגן על מערכת הלב וכלי הדם. מקורות למגנזיום: נמצא בירקות ירוקים כהים, דגנים מלאים ושקדים.

ירקות ופירות מהווים מקורות עשירים לוויטמינים ומינרלים מומלץ גם לשתות מיצי פירות וירקות, הם מהווים בעיקר מקור לאבץ מגנזיום ואנטיאוקסידנטים. ומכילים כמות סיבים גבוהה. ירקות ופירות ובעיקר אגוזים ושקדים ודגנים עשירים בפיטוסטרולים, להם השפעה חיובית על פרופיל השומנים, ובעיקר השפעה חיובית על רמת הכולסטרול LDL, לאחרונה הושק בארץ גם יוגורט דל שומן עשיר בפיטוסטרולים – דנכול.

פרוביוטיקה מסייעת לפעילות מעיים שמושפעת משינויים הורמונאליים, מקטינה רגישות ללקטוז בחלב, מחזקת את מערכת החיסון ואת רקמת ההגנה של המעי ומעודדת ספיגה של אבות מזון, ניתן למצוא במזונות כמו: יוגורטים.

יש להפחית בכמויות הסוכר המזוקק אותו אנו צורכים, בצורה של דברי מתיקה, מאפים ועוגות, ומוצרי קמח לבן, אתן לא חייבות להימנע ממאכלים האלה לנצח, אבל צריך לדעת לאכול מהם במידה, מזונות אלו יכולים לגרום לעלייה בתנגודת לאינסולין ולתרום להתפתחות התסמונת המטבולית והשמנה. יש להפחית מאכילת מאכלים מטוגנים ומזונות עתירים בשומן רווי.

 

 

 

פרוביוטיקה מסייעת לפעילות מעיים שמושפעת משינויים הורמונאליים

 

שתו מים צלולים בקביעות, לא מברז אלא אם כן יש בו מסנן – כי זהו אחד מהנוזלים מנקי הרעלים היעילים ביותר שאנו יכולים להעניק לעמנו מדי יום, אני ממליצה על 6-8 כוסות מים ביום. מומלץ לעסוק בפעילות גופנית יומיומית, כדי לשמור על משקל, חילוף החומרים, להעלות רגישות לאינסולין ושמירה על העצם.

שתו מים צלולים בקביעות

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס