חזרה

הכוח הנשי טמון באיזון תזונתי – חלק א'

אנחנו, הנשים, מכירות את הלחץ היומיומי שבו אנחנו מצויות בדרך קבע. הדבר משפיע על סדר היום שלנו, על התחושות וההרגשות, ועל הבחירות שאנחנו מבצעות מדי רגע, לרבות בתזונה. אשמח לחלוק אתכן מספר עצות שיסייעו לכן להכניס בתוך סדר היום הצפוף שלכן, איזון תזונתי.

הבוקר בא… ולעבודה

את הבוקר, המגיע לאחר צום הלילה (ומכאן מקורה של המילה Break-Fast, שבירת צום), מומלץ להתחיל בשתיית כוס מים בנוסף לקפה או לכל משקה חם שאתן נוהגות לשתות. המים "שוברים" את תחושת הצמא, שלעיתים אנו טועים לגביה וחושבים שמדובר ברעב או בעייפות. לכן, לא בכדי מרבים להרבות בחשיבות שתיית מים לאורך כל היום.

מומלץ להתחיל בשתיית כוס מים בנוסף לקפה או לכל משקה חם שאתן נוהגות לשתות

רבים מדברים בשבחי ארוחת הבוקר ומחשיבים אותה לחשובה ביותר מבין ארוחות היום. עם זאת, חשוב לדעת מה לאכול בה בכדי שהיום באמת יתחיל ברגל ימין. מומלץ לאמץ ארוחת בוקר מאוזנת ועשירה בפחמימות עתירי סיבים תזונתיים (לחם מלא, קוואקר, גרנולה…) בחלבונים (מוצרי חלב, ביצים,דגים…)אשר ידועים בתרומתם לתחושת שובע, מפחיתה את "קפיצות" הסוכר בדם ומסייעת לניהול יום מאוזן יותר מבחינה תזונתית. לדוגמא, אכילת פרוסת לחם מחיטה מלאה יחד עם גבינה לבנה או קוטג' לצד ירקות טריים או יוגורט עם מוזלי  או משקה יוגורט  – הינם הצעה נהדרת ליום חדש .

כמו כן, לא מומלץ להתחיל את הבוקר בארוחה עתירת סוכרים כגון: קערת חלב עם דגני בוקר ממותקים או פרוסת עוגה/עוגיות/טוסט עם ריבה, שעלולות לגרום לעלייה חדה ברמות הסוכר. כשהגוף מאזן אותם חזרה נוצרת תחושה של "בא לי משהו מתוק", המשפיעה על הבחירות שנעשה בהמשך היום.

ההפסקה המיוחלת: ארוחת הצהריים

אם גם אתן נמנות עם אותן נשים שבתום ארוחת הצהרים מרגישות חסרות אנרגיה ומחפשות עוד משהו לאכול כדי להרגיש שוב נמרצות, מומלץ לנסות לשנות את הרכב הארוחה שאתן נוהגת לאכול.

למנה העיקרית, תוכלו לבחור במנה עשירה בחלבונים כגון: דג, עוף או בשר. חשוב להימנע ממנות המצופות בפחמימות, כגון – בצק עלים, פירורי לחם או מזונות שסתם "שוחים" ברוטב שומני. מוצרי עוף/הודו ובשר הם מקורות טובים לברזל ואבץ ומחסור בהם קשור גם הוא לתחושת עייפות.

וצרי עוף/הודו ובשר הם מקורות טובים לברזל ואבץ ומחסור בהם קשור גם הוא לתחושת עייפות

אותם מזונות העשירים בחלבונים תורמים להרגשת חיוניות ולצדם ניתן להוסיף כף הגשה של פחמימות, עדיף מלאות, כגון: תירס, אורז מלא, מג'דרה, בורגול וכו'. כמו כן, רצוי להוסיף מגוון ירקות מבושלים וטריים (במיוחד עלים ירוקים כגון חסה, עלי בייבי רעננים).יחס של מעט פחמימות ביחד עם מזונות עשירים בחלבונים קשור יותר עם תחושת שובע ופחות עייפות מאשר יחס הפוך.

על שתייה כבר דיברנו. בצהריים ניתן לצרוך מרק שמבוסס על ירקות ולא שטוף בפחמימות (מוסמך עם קורנפלור/מכיל אורז/אטריות בכמות גדולה).

בצהריים ניתן לצרוך מרק שמבוסס על ירקות ולא שטוף בפחמימות

ומה לגבי השעה שהכי גורמת לנו לנשנש שטויות? כן, אנחנו מכירות את שעות אחר הצהריים ואת שעת ארוחת הערב, שגורמות לנו לפרוק עול ולרוץ למקרר מבלי לחשוב פעמיים. על כך – בחלק השני של הפוסט.

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס