חזרה

עידוד קיימות בקפה ירוק: שטראוס קפה וארגון C4

ההיסטוריה של שטראוס קפה החלה בהקמתה של מחלבת שטראוס על ידי הילדה וריכרד שטראוס בישראל בשנת 1936. בשנת 1997 רכשה שטראוס את עלית תעשיות, חברה ליצור קפה ושוקולד, שהוקמה בשנת 1934.

כיום, שטראוס קפה מחולקת גיאוגרפית לפעילות באירופה ובברזיל, כאשר המוצרים שלנו הם מובילי שוק בישראל ובברזיל (באמצעות שותפות עם האחים לימה מחברת Café Tres Corações), ובעלי מעמד חזק בפולין, רומניה, סרביה, רוסיה ואוקראינה.

מטה החברה ממוקם בהולנד, ומרכז הרכש של קפה ירוק עבור המפעלים האירופיים נמצא בצוג, שוויץ. לשטראוס קפה ישנם 15 אתרים לייצור קפה ברחבי העולם, בהם מועסקים כ -6,000 איש.

בשטראוס, אנחנו חושבים באופן גלובלי אך פועלים באופן מקומי עם פורטפוליו של מספר מוצרי קפה (בעיקר קלוי וטחון, אספרסו ונמס) הנמכרים תחת המותגים הבאים: בישראל המותג המוביל הוא "עלית", ואילו בברזיל המותגים המובילים הם "Café Tres Corações", "Santa Clara", "Kimimo", "Fino Grão" "Pimpinela" ו "Leticia".

ברומניה, סרביה ומדינות יוגוסלביה לשעבר, המותג העיקרי של הקבוצה הוא "Don Café ". בנוסף, בסרביה מוכרת הקבוצה קפה תחת המותגים "C-KAFA" ו – "פורט", ברומניה המותגים הם "Elita" ו- "Selected" (תחת מותג-העל דונקפה) ו- "פורט", ברוסיה ואוקראינה "Chornaya Karta ", "Totti",
"Le Café" ו – "Ambassador", ובפולין "MK" ו- "Pedros".

הנתונים הפיננסיים המאוחדים של הקבוצה (הן באירופה והן בברזיל) ממקמים את שטראוס קפה במקום החמישי בעולם בין יצרניות הקפה הקלוי, עם נפח כולל של 3.9 מיליון שקי קפה ירוק בשנה. עם זאת, החלק הארי של הרכש נעשה בברזיל, השוק השני בגודלו בעולם בצריכת קפה. מסיבה זו, ברזיל היא ספק עיקרי של הקבוצה בכלל צורכי הרכש של קפה הירוק.

עידוד קיימות בקפה ירוק

בשטראוס קומודיטיס בשוויץ, רכש של קפה ירוק המיוצר בתנאים חברתיים, סביבתיים וכלכליים בני-קיימא גדל בקצב מהיר בשנים האחרונות. רכש זה הפך למשימה העיקרית בפעילות השוטפת שלנו. אנו רוכשים פולי ערביקה ורובוסטה, המאושרים על פי קריטריונים אלה, מכל המדינות-היצרניות הגדולות בעולם. דגש מיוחד מושם על וייטנאם, בה אנו מפעילים נציגות כבר יותר מעשר שנים. הקירבה לווייטנאם היא אינטרס חיוני, ואנו מברכים על מספר גדל והולך של יצרנים ויצואנים שעברו את אישור C4 בארץ זו!

כחלק מאסטרטגית האחריות החברתית שלנו, שטראוס בחרה בארגון C4 כמתאים ביותר לשיתוף פעולה, שכן כמו ארגון C4, גם אנו מאמינים שעידוד קיימות בקפה ירוק הוא דרך פרודוקטיבית, תחרותית ויעילה לשיפור התנאים הכלכליים של האנשים אשר מגדלים, קוטפים, מעבדים וסוחרים בקפה ירוק.

עידוד קיימות בקפה ירוק אחריות כלפי בעלי עניין

כלי מרכזי לקידום קיימות בתוך שרשרת האספקה ​​של הקפה מוגדר על ידי קוד ההתנהגות של הארגון, אשר בנוי על ארבעה עמודי יסוד:

שיטות עבודה בלתי מקובלות
כגון הצורה הגרועה ביותר של עבודת ילדים, סחר בבני אדם, אי-אספקת מים ראויים לשתייה לכל העובדים, שימוש בחומרי הדברה אסורים, הרס של יערות או של צורות אחרות של משאבים טבעיים, עסקאות בלתי- מוסריות בהקשרים עסקיים וכו'.

הממד החברתי
הבטחת זכויות שוות לגבי מגדר, לידה, דת, מוצא אתני, תנאים פיזיים ודעות פוליטיות, הזכות לילדות ולחינוך, שעות עבודה ושכר בהתאם לחוקים לאומיים ואמנות בין-לאומיות, הדרכה ושיפור מיומנויות.

הממד הסביבתי
שימור המגוון הביולוגי והגנה על צמחייה מקומית ובעלי חיים בסכנת הכחדה, מזעור השימוש בחומרי הדברה, שימור שיטות קרקע, שימור מקורות מים, ניהול של מי שופכין, שימוש מיטבי של אנרגיה מחודשת ושימור אנרגיה.

הממד הכלכלי
מידע נגיש על השוק, בקרת איכות של קפה, מנגנוני תמחור שקופים ורישומים המיועדים לשפר את היעילות והביצועים.

עידוד קיימות בקפה ירוק אחריות כלפי קוטפים

יחידות לעריכת בנצ'מארקינג (תקן משווה) ואישור מוצרים העומדים בקריטריונים של קיימות מופעלות על ידי ארגון C4 כדי להבטיח בקרה ופיקוח יציבים על כל הצדדים המעורבים בשרשרת האספקה ​​במדינה המייצרת קפה. שרשרת זו יכולה להיות קבוצה של חקלאים, ארגון יצוא, סוחר מקומי, טחנת קפה או אפילו מפעל קליה.

זוהי גישה לטווח ארוך, המטפלת בסוגיות של קיימות חברתית, סביבתית וכלכלית בתוך שרשרת האספקה ​​כולה, ולכן היא נמצאת בהלימה עם הקוד האתי שלנו. שטראוס הצטרפה לארגון C4 במחצית השנייה של 2007, והשותפה שלנו, טרס קוראסוס, הפכה לחברה – יצואנית בארגון בשנת 2010.

החלטנו על הרחבה משמעותית זו לא רק כדי לחזק את תמיכתנו בארגון C4, אלא גם כדי לחנך את הצרכנים לגבי המושגים, החזונות וההשפעות החיוביות שלו לאורך כל הדרך משיח הקפה לכוס הקפה!

לאור המודעות והביקוש הגוברים לקפה המיוצר בתנאים בני קיימא, אנחנו צריכים לנתח בזהירות את היבט ההיצע,  כיוון שלעיתים אנו מתמודדים עם תחרות בתוך השוק של מוצרי קפה המתויגים בסימן מסחרי זה. האתגר טמון בקביעת הערך המסחרי של הקפה כמוצר מאושר של C4 , היות שתמחור אינו חלק מהקוד של ארגון זה.

עידוד קיימות בקפה ירוק: שטראוס קפה וארגון C4

לקבוצת שטראוס ישנה מחויבות חזקה לאחריות תאגידית, ובמסגרת זו היא פועלת לפי קוד ההתנהגות בעל עקרונות וקווים מנחים ברורים. הגדרה מפורטת ניתן למצוא באתר האינטרנט של החברה.

אנחנו בשטראוס קומודיטיס גאים לקחת חלק פעיל בקהילת הקיימות, ושמחים על תרומתה של קבוצת שטראוס להצלחתו של ארגון C4 ביצירת מודעות גדולה יותר בקרב התעשייה וצרכני הקפה ברחבי העולם.

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס


 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס