חזרה

הקשר בין אכילת יוגורט לבריאות שלכם

למה חשוב לשלב יוגורט בתפריט היומי?  רונית גלעדי, דיאטנית בשטראוס מחלבות מסבירה מדוע צרכני יוגורט "שגרתיים" משמינים פחות ובעלי סיכון מופחת לפתח סוכרת מסוג 2.

אנשים אשר אוכלים יוגורט מידי יום, ישמינו פחות ויחלו פחות בסוכרת מסוג 2, כך עולה מתוצאות מחקרים מדעיים שפורסמו לאחרונה בעיתונות הרפואית המובילה.

מומחים בתחום התזונה מדגישים כי המחקרים העדכניים ביותר בתחום התזונה, מצביעים על כך, כי צריכת יוגורט על בסיס קבוע הינה בעלת תרומה משמעותית לבריאות הציבור, וממליצים בחום על צריכה יומיומית של יוגורט כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה.

יוגורט הינו מקור לתזונה העשירה ברכיבים תזונתיים מזינים התורמים לבריאותנו בדרכים רבות. מרבית ההנחיות התזונתיות ברחבי העולם, ממליצות על צריכה של 2-3 מנות חלב ביום, וכל הראיות האחרונות ותוצאות המחקרים מהשנים האחרונות, מצביעות על כך שחשוב לשלב מנת יוגורט אחת בין מנות החלב הללו.

YOGURT

יוגורט מסייע בהפחתת משקל

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה הראו את היתרונות המשמעותיים של יוגורט בהפחתת משקל

ובין היתר בהפחתת הסיכון של משקל עודף או השמנת יתר. מחקר ראשון, שעקב אחר יותר

מ-6500 אנשים לאורך 17 שנים, מצא שבקרב אנשים שאכלו יותר משלוש מנות יוגורט בשבוע, הייתה נטייה מופחתת לעלייה במשקל ב-50% (עלו פחות במשקל באופן יחסי), והיקף מותניים קטן ביותר מ-20% יחסית לאנשים שאכלו פחות ממנה אחת של יוגורט בשבוע, (ראה מראה מקום 1).

מחקר שני שנערך בקרב 8516 איש, מצא כי אנשים שאכלו יותר יוגורט ביום יום (ממוצע של יוגורט אחד לפחות ביום) היו פחות צפויים לפתח עודף משקל או לסבול מהשמנת יתר – ההפחתה שנמדדה בסיכוי להשמנה הוערכה ביותר מ- 10%, (ראה מראה מקום 2).

כיצד מסבירים החוקרים את העובדה כי יוגורט מסייע לירידה למשקל?

היוגורט עשיר בחומרים מזינים רבים, הכוללים חלבון, ויטמיני B-2, B-6, B-12, סידן, אשלגן, אבץ ומגנזיום החיוניים למטבוליזם. החומציות של היוגורט מגדילה את הזמינות הביולוגית של חומרים מזינים מסוימים כגון סידן ומינרלים נוספים.

סקירה שנכתבה על ידי ז'אק וואנג (ראה מראה מקום 6) מציעה מספר מנגנונים אפשריים הכוללים את הסידן ואלמנטים מזינים אחרים אשר נמצאים בשפע ביוגורט (כגון: חלבונים, מי גבינה וקזאין, פפטידים ביו אקטיביים, חומצות אמינו וחומצות שומן ייחודיות), המסייעים לזירוז בירידה במשקל ובמסת השומן ועלייה במסת הגוף הרזה מנגד. יתרה מזו, יוגורט כנראה משביע יותר ממזונות אחרים וגם בעל אינדקס גליקמי נמוך. לדבריהם, גם לחיידקים הפרוביוטיים ביוגורט הפרוביוטי השפעה ניכרת בתהליך הירידה במשקל והם נמצאים באינטראקציה טובה עם חיידקי המעיים.

אחת מהדאגות הגדולות ביותר של רשויות הבריאות העולמיות, הקשורות לבריאות הציבור כיום, היא העלייה הניכרת באחוז האנשים המוגדרים כבעלי עודף משקל וההשמנה במאה ה- 21. ממוצע העלייה במשקל לאורך השנים בגילאי הבגרות (18-49) היום במערב מוערך בסביבות קילו לשנה וזה נתון מדאיג ביותר.

שני המחקרים האחרונים בנושא היוגורט מתווספים לראיות הרבות והמחקרים המדעיים שנצברו במהלך השנים, בהם נמצא כי ליוגורט יש השפעה חיובית על עלייה במשקל.

WORKOUT

יוגורט עוזר במניעת התפתחות סוכרת מסוג 2

מחקרים רבים לאורך השנים איששו את הקשר בין צריכת יוגורט לבין ירידה בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 נפוצה יותר בקרב אנשים מבוגרים וגם בקרב אלו הסובלים מהשמנת יתר. סקירה מדעית אשר פורסמה לאחרונה, מצאה קשר ישיר בין צריכת 120 גרם יוגורט (כגביע יוגורט) ליום וירידה בסיכון לסוכרת מסוג 2, (ראה מראה מקום 3).

מחקר מפתיע אחר שפורסם לאחרונה ע"י חוקרים מקברידג' טוען כי אנשים שאכלו כ-4.5 מנות יוגורט בממוצע בשבוע, היו בעלי נטייה מופחתת של 28% לפתח סוכרת מסוג 2, (ראה מראה מקום 4).

גם בני נוער יכולים ליהנות מיתרונותיו הבריאותיים של היוגורט

נתון מדאיג אחר הוא כי הרבה בני נוער כיום נמצאים בקבוצות הסיכון לפתח מחלות לב כתוצאה מעודף משקל, לחץ דם גבוה, ורמת שומנים גבוהה בדם. תוצאות אחרונות מסקר כלל אירופי (ראה מראה מקום 5), מצביעות על כך, כי בנים ובנות אשר צורכים יוגורט באופן קבוע נהנים וייהנו מהגנה טובה יותר מפני מחלות לב בעתיד, וכי שילוב יוגורט בחיי היומיום הינו חיוני ביותר לבריאות טובה יותר. במחקר זה אשר עירב כ-500 בני נוער בין הגילאים 12-17 שנים, נמצא כי בנות אשר צרכו יוגורט וחלב היו בעלות סיכון מופחת לפתח מחלות לב לעומת אלו שלא צרכו בכלל, וכי הבנים היו רזים יותר ובעלי כושר גופני טוב יותר.

EATING YOGURT

לסיכום:

בחירת מזונות באופן מושכל הינה חשובה ביותר לבריאותנו ולפיכך שילוב יוגורט בתפריט היומי אשר מכניס לתפריט היומיומי חלבון באיכות ביולוגית גבוהה וסידן זמין בנוסף לנוטריינטים נוספים רבים וחיוניים המשפיעים לטובה על בריאותנו היא בחירה מושכלת. את השפע הזה ניתן למצוא ביוגורט במעט קלוריות ובאחוזי שומן נמוכים. בנוסף ולא פחות חשוב, יוגורט מהווה מנת פרוביוטיקה אפקטיבית וחיונית אשר מעשירה את המיקרופלורה (סביבת החיידקים במעי) שלנו בחיידקים ידידותיים.

המסקנה הישירה הנובעת גם מהמחקרים האחרונים שהוצגו היא כי אכילת יוגורט על בסיס קבוע הינה חלק חשוב בתזונה מאוזנת ובריאה. מחקרים אחרונים אלו גם מאששים את מה שכבר היה ידוע מזמן כי יוגורט יכול לסייע בהפחתה בעלייה במשקל ובהשמנת יתר, ולהפחית את הסיכון להתפתחות של סוכרת מסוג 2, כמו גם מחקרים נוספים אשר הראו את תרומתו של היוגורט במניעת מחלות והשפעה על גורמי הסיכון למחלות קרדיווסקולאריות כמו:הפחתת הסיכון ליתר לחץ דם (ראה מראה מקום 7), היפרליפידמיה (ראה מראה מקום 8), סוכרת ותסמונת מטבולית (ראה מראה מקום7,8) (שיפור פרופיל מטבולי והפחתה בסיכון לערכי טריגליצרידים וערכי גלוקוז בדם) . לפיכך ההסתכלות על היוגורט "רק" כמוצר מזון העוזר לאנשים להישאר בריאים הינה הסתכלות חלקית והיא צריכה להיות חלק מתפישה רחבה יותר שיש להבינה ולהפנימה כמו העובדה שיוגורט הוא בעל השפעה חיובית על בריאות הציבור ומניעת מחלות וכי יוגורט הינו בהחלט פרטנר שצריך להיות נוכח שם בתפריט היומי. (ראה מראה מקום 1)

מראי מקום

1. Wang H, Troy LM, Rogers GT, et al. Int J Obes (Lond) 2014;38(2):299-305.

2. Martinez-Gonzalez MA, Sayon-Orea C, Ruiz-Canela M, et al. Nutr Metab Cardiovasc Dis 2014

Jun 15. pii: S0939-4753(14)00197-5. doi: 10.1016/j.numecd.2014.05.015. [Epub ahead of print]

3. Aune D, Norat T, Romundstad P, et al. Am J Clin Nutr 2013;98(4):1066-83.

4. O'Connor LM, Lentjes MA, Luben RN, et al. Diabetologia 2014;57(5):909-17.

5. Bel-Serrat S, Mouratidou T, Jiménez-Pavón D, et al. Pediatr Obes 2014;9(5):401-410.

6. Jacques PF, Wang H. Yogurt and weight management. Am J Clin Nutr 2014 May;99(5Suppl):1229S-34S.

7. Ralston RA,LEE JH. A systemastic review and meta analysis of elevated blood pressure and consumption of dairy food. J Hum Hypertens 2012; 54:856-60.

8. Agerholm- Larsen, Bell ML. The effect of probiotic milk on plasma chelsterol: Ameta analysis. Eur J Clin Nutr 2000; 56 (9):843-9.

דברו איתנו
דניאלה פרוסקי-שיאון
דניאלה פרוסקי-שיאון
מנהלת קיימות ותקשורת פנים גלובלית
שלח מייל לדניאלה פרוסקי-שיאון