חזרה

גיוון והכלה כפרקטיקה ארגונית

היום מציינים בעולם את יום הגיוון התרבותי, שמטרתו לאפשר דיאלוג פתוח להעמקת ההבנה וההיכרות שלנו עם ערכי הגיוון וחשיבותם. כמנהל הגיוס של שטראוס בישראל, בחרתי לספר לכם כיצד יכול ארגון לפעול לשילובן של אוכלוסיות מגוונות בתוכו.

אמנם נהוג לדבר היום הרבה על "קבלת השונה" ועל פתיחות למגוון של דעות ואנשים, אבל עד כמה אנו מיישמים את זה בפועל?  יום זה הוא הזדמנות עבורנו לבחון את הפער בין "ההלכה" ל"מעשה".

אנו בשטראוס, החלטנו ליישם את תפיסת השונות כפרקטיקה ארגונית – להפוך אותה מתיאוריה, ממשהו ש"נכון" לדבר עליו – למציאות בשטח.

הגדרת החזון והיעד

לפני שיצאנו לדרך למצוא את המתווה הנכון להטמעה מקסימלית של גיוון והכלה בארגון, התחלנו בהגדרת המונחים הבסיסיים הללו:

  • גיוון (Diversity) – שונות, לכל פרט או סגמנט בחברה יש ייחוד משלו המעשיר אותנו כחברה. על החברה לכבד את השונויות וליצור מהן מארג עשיר וססגוני.
  • הכללה (Inclusion) – שיתוף מלא של כל פרט, על שונותו וייחודו, מתוך כבוד והערכה, לצד מימוש זכותו למיצוי עצמי, להזדמנות שווה ולהתקדמות.

שני הערכים הללו עולים בקנה אחד עם ערכי הליבה של שטראוס הנוגעים בקבלת השונה ויצירת מרקם עשיר, צבעוני ומגוון, כאשר הגישה הרב-תרבותית מאפשרת לכל אדם הזדמנויות הולמות למימוש עצמי. בנוסף, מעבר לערכים הבסיסיים הללו, עומד גם צורך עסקי אמיתי – חברה ששמה דגש על חדשנות, התלהבות ו"יצירת פלאות מהחומרים הבסיסיים ביותר" צריכה לתת ביטוי הולם לריבוי הדעות, האנשים והאמונות. הגיוון וההכלה מהווים את הבסיס ליכולת שלנו להיות יזמיים וחדשניים ולמשוך טאלנט לארגון ולשמר אותו.

מהלכה למעשה

לאחר שהבנו כי זו הדרך, הגדרנו את היעד והחזון ועברנו לשלב ההוצאה לפועל: גיוס אקדמאיים ממוצא אתיופי, גיוס אקדמאים ממוצא "לא יהודי" ואיוש משרות בכירות עם מתן עדיפות לאיוש התקן על ידי נשים.

אני חייב להודות שכמנהל הגיוס חשבתי שהדרך תהיה פשוטה, אך בפועל התהליך לא פשוט כפי שהוא נשמע…

מסתבר שבכולנו קיימים חסמים גלויים ונסתרים המונעים מאיתנו להיפתח באמת לשונה ולהכיל את שונותו. חסמים אלו נשענים לרוב על דעות קדומות, תפישות מוטעות או חוסר הבנה של תרבות אחרת. אמנם איננו יכולים להיות נקיים מהטיות, אך המודעות להן יכולה לאפשר לנו לא לפעול לפיהן.

התסכול שנבע מתוך גילוי התובנות על הפערים בין ערכי הגיוון לבין היקף יישומם בהתחלת הדרך, יצרו תוכנית פעולה שבה השתתפו כמה וכמה גורמים ארגוניים. נוצר צוות מוביל לנושא בו ישבו נציגים שונים (הדרכה, גיוס, פיתוח ארגוני) בהובלתה של סמנכ"ל משאבי אנוש בשטראוס ישראל.

נבנתה תוכנית הדרכה לצוות הגיוס שכללה מפגשים להבנת התרבות הערבית והעדה האתיופית, ערכנו מפגשים עם מנהלים, מגייסים ומנהלים שבצוותים שלהם קיימים עובדים ממגזרים שונים על מנת להבין את הקשיים, להבין את הצרכים ובעיקר לתת תמיכה והוקרה ארגונית על הנכונות להכיל שונות ואת המורכבות שהיא מייצרת.

במקביל, יצרנו והעמקנו קשרים עם עמותות הפועלות בתחום העסקת אוכלוסיות מסוגים שונים, למשל עמותת "עולים ביחד" הפועלת במגזר האתיופי ועמותת "קו משווה" הפועלת במגזר הערבי. עמותות אלו עזרו לנו מאוד הן בהבנת הפערים התרבותיים וקשיי הגיוס והאבחון של מועמדים מהמגזרים השונים, ולא פחות חשוב, עזרו באיתור מועמדים למשרות שונות ואף נתנו סיוע וליווי למנהלים בשטח ולעובדים מאוכלוסיות אלו אשר נקלטו בחברה.

בעזרת אישור מיוחד שקיבלנו מהנציבות לשוויון בתעסוקה, מיפינו את כל אוכלוסיית העובדים והיום אנו יודעים לנפק נתונים, לזהות מגמות. באמצעות המדדים הללו, אנחנו יכולים לשלוט, לבקר ולנהל את מארג העובדים בחברה.

לשמחתנו, המאמץ הניב פירות. בסופה של שנת 2011, הצלחנו להכניס לארגון 9 אקדמאיים מהמגזרים האתיופי וה"לא יהודי" ועוד 5 נשים בעמדות ניהול ביניים שאנו מקווים שיתפתחו ויקודמו למשרות בכירות יותר עם הזמן. רק כדי לסבר את האוזן, גיוסים אלו היוו 5% מכלל הגיוסים בשנת 2011 בדרגים שאינם דרגי ייצור (בהם אגב, יש ייצוג הולם לאוכלוסיות השונות).

חשוב להדגיש כי על אף שיש ברשותנו דרך מותווית המנחה אותנו ליישום וקידום גיוון והכלה בתוך הארגון, אנו מודעים לכך שמדובר בתהליך ארוך, קשה שמצריך הירתמות ולא מעט עקשנות של כל הנוגעים בתהליכי משאבי האנוש בחברה. על מנת שנוכל לעמוד ביעדים שהגדרנו לעצמנו, עלינו לזכור כי לא מדובר בפרויקט שנתי או חד פעמי. אנו ממשיכים ביישום התוכנית מתוך תקווה להפוך אותה לדרך חיים, להשריש את התפישות המתייחסות לקבלת השונה, ולהרחיב את מעגלי החיפוש לאוכלוסיות מגוונות אחרות.


 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס