חזרה

יום איכות הסביבה העולמי ואנחנו: שמירה על משאב המים

שלום לכולם,

היום חל יום איכות הסביבה העולמי, ולכבוד יום חשוב זה, בחרתי לשתף אתכם בקשר ההדוק בין המים הנמצאים על פני כדור הארץ לבין השמירה על איכות הסביבה.

יש מים, יש חיים

כדור הארץ הינו הכוכב השלישי במערכת השמש המקיים מערכת חיים שלמה.

היוונים הקדמונים האמינו כי העולם מורכב מארבעה אלמנטים: אדמה, מים, אוויר ואש. האלמנטים הללו היו אבן הפינה של הפילוסופיה, המדע והרפואה כבר לפני אלפיים שנה. היום ידוע שהאלמנטים המרכיבים את העולם הם אטומים, המורכבים מאלקטרונים, פרוטונים ונויטרונים. האלמנטים הבסיסיים של היסודות הללו,  מתחברים לחלקיקים גדולים יותר – למולקולות המרכיבות את העולם.

אחת המולקולות המיוחדות ביותר, אך עם זאת הפשוטות ביותר, מורכבת משני אטומי מימן ואטום חמצן – מולקולת המים. אותה מולקולה האוצרת בתוכה את סודות החיים, אותו אלמנט המהווה כ- 70% מהכדור שלנו, זהו המרכיב הראשון שאנו מחפשים בבואנו לחקור חיים בעולמות אחרים – שהרי בראש ובראשונה בודקים תחילה עדות להימצאות מים, כתנאי ליצורים חיים בעולמות רחוקים.

אחת המולקולות המיוחדות ביותר, אך עם זאת הפשוטות ביותר, מורכבת משני אטומי מימן ואטום חמצן – מולקולת המים

אתגר שימור המים                       

היצורים הראשונים על פני כדור הארץ הופיעו במים, ובמשך מיליוני שנים, החיים התקיימו בסביבה המימית. היצורים הראשונים שעלו על פני האדמה מהמים, ניצבו בפני אתגר של שימור המים, כאשר התפתחו מנגנונים ל"מניעת איבוד מים" וניהול משק מים בגופם שיאפשר את הקיום בסביבה יבשה. האתגר הזה הוא אתגר המלווה אותנו עד היום, והיום עם כל התמורות בחיים המודרניים, אפילו יותר מתמיד.

כפי שניתן להבין, המים הם משאב יקר ביותר עבורנו, בלעדיו לא היו חיים, ולצערנו, כיום המים הם משאב הנמצא בסכנה – ולבני האדם יש חלק בכך.

כפי שניתן להבין, המים הם משאב יקר ביותר עבורנו

כיצד נוצר המחסור?

כפי שציינתי בפוסט הקודם, כמות המים על פני הגלובוס לא השתנתה מאז ומתמיד. ואף על פי כן,  אנו נמצאים במצב של "מחסור חריף במים" – מצב שרק ילך ויחמיר לקראת העתיד.

מחסור מוגדר בצורתו הפשוטה ביותר לפי הפער בין הקיים, בין הצריכה והניצול לבין הניצול בפועל. משמעות הדבר כפולה – כאשר בפועל אנו צורכים יותר מהאפשרי, באספקט הנוסף נוצר דלדול במשאבי המים לאורך עשרות השנים האחרות, וכך, בפועל, פחות משאבים מתאימים עומדים לרשותנו בהשוואה לעבר.

אתם ודאי שואלים את עצמכם מה הסיבות והגורמים לכך, וחשוב מכך – כיצד אנו יכולים להשפיע?

הגורם למצב הינו ההתפתחות האנושית המדהימה והשינויים הדמוגרפיים מרחיקי הלכת שחלו בגורם האנושי במהלך המאה האחרונה. התפתחות זו הביאה לניצול יתר של המשאב ההכרחי –  ה"מים", והפרת שיווי המשקל של המערכת האקולוגית-אנושית בעולם שאנו וכל היצורים החיים סביבנו מהווים חלק ממנה. כל מערכת שואפת להגיע למצב של "שווי משקל", ואנו, בגלל התערותנו ביקום, הפרנו חלק מכללי שיווי המשקל.

העולם חווה גידול עצום באוכלוסיות. ב-2010 עמדה אוכלוסיית העולם על 6.8 מיליארד אנשים. לעומת זאת, ב-1960 אוכלוסיית העולם מנתה 3 מיליארד אנשים. הברכה בהתפתחות המדעית, הטכנולוגית והרפואית הביאה לגידול של פי 2 באוכלוסיית העולם במשך 50 שנה. מדי שנה נוספים לעולם 83 מיליון אנשים. ברכה זו דורשת יותר משאבים לתמיכה בגידול האוכלוסייה ומשמעותה יותר ניצול של המשאב הקיים. אך, כפי שציינתי, כאשר חלק מהמשאבים הינם קבועים, כמו המים, נאלצים להתמודד עם משאב במחסור.

גידול האוכלוסייה, משמעותו גידול עצום בצריכה בכל תחומי החיים – יותר מזון, יותר בגדים, יותר כלי רכב, מוצרים חשמליים וכו'. יותר אנשים צורכים יותר, וכל אדם בעידן המודרני צורך הרבה יותר כפרט, כאשר כל השפע שעולמנו מציע משמעותו ייצור מוגבר הדורש  יותר מים.

לאחרונה נמצא כי אנו מנצלים 50% יותר ממה שכדור הארץ מסוגל להעניק, ועד שנת 2030 גם שני כדורים לא יספיקו להעניק לנו את הכמות הדרושה של המשאבים – והדבר כולל את גם את משאב המים.

מקורות מים ראויים לצריכה הופכים בלתי ראויים

על מנת לספק את הגידול בדרישה ולהפוך את המוצרים לנגישים, זולים ונחשקים יותר, נעשה שימוש בחומרים שונים אשר בסוף התהליך מגיעים לתוך מקורות מי השתייה שלנו. כדי לספק תוצרים חקלאיים בתפוקה גבוהה, נעשה שימוש בחומרי הדברה לקבלת יבול עשיר יותר. במטרה לעודד ולגדל תוצרים נחשקים ויפים יותר, נעשה שימוש ב"מעודדי צמיחה" והורמונים. שאריות החומרים מגיעים לתוך מקור מים המשמש לצריכה ובמקרים רבים יזהמו אותו כך שבסופו של דבר הוא יימצא בלתי ראוי.

מקורות מים ראויים לצריכה הופכים בלתי ראויים

התערבות האדם לצרכי גידולים חקלאיים

חקלאות מוסבת לקוח, הינה דוגמא נוספת למצב הבעייתי. בעוד שבעבר החקלאות הייתה מבוססת על יכולות טבעיות של אזורי הגידול של המינים השונים, הרי שכיום ברכת החקלאות המודרנית מאפשרת גידול של זנים שלא במקומם הטבעי. כיום מגדלים זנים הדורשים מים באזורים חסרי מים הודות לטכנולוגיות מים שונות המאפשרות זאת. כלומר, האדם התערב אקולוגית בזנים ובצמחים השונים ומקום גידולם, כאשר הדבר גרם לא אחת לשינויים אקולוגיים שמשמעותם השפעה על משק המים. יוון, לדוגמא, הינה מקור עתיר לעצי זית. העצים ננטעו על מורדות ההרים במקום הצמחייה הטבעית, כאשר הדבר גרם לסחף הקרקע ולכן שטיפת מי הגשמים נעשית לים ולא לתוך מאגרי מים התהום.

התערבות האדם לצרכי גידולים חקלאיים

אורח החיים המודרני כגורם משפיע

גם שינוי הרגלים המאפיינים את העידן המודרני גורם לניצול משאב המים. דוגמאות יום יומיות כמו כביסה ורחצה ממחישות זאת היטב. בעבר הכביסה נעשתה בנהר ורק כאשר הייתה נחיצות בכך, ואילו כיום הכביסה נעשית ללא הגבלה. גם המקלחת שלפני שנים נחשבה מותרות מהווה היום חלק מרוטינה יומיומית ברוכה. למעשה, כ-90-97% מכלל המים המגיעים לביתנו מנוצלים למטרות הדחה ורחצה ובעיקר להדחת אסלות.

השימוש הרחב בתרופות, חומרי ההיגיינה האישית ומוצרי הניקוי מגיעים חזרה למקור המים שאנו צורכים. הללו מגיעים לקרקע ונשטפים לתוך מקורות המים. ב-2008 מחקר רחב שנעשה בארה"ב הראה שאריות של חומרים אלו בתוך מי השתייה, כאשר מקורם מהצריכה האישית.

עם הגידול באוכלוסייה וההתפתחות הכלכלית, חלו שינויים דמוגרפיים ניכרים שמשפיעים על ניצול המים. העולם הפך להיות יותר "אורבני", תהליכי עיור ניכרים חלו במהלך 40 השנים האחרונות. אוכלוסיות רבות עזבו את מקום מגוריהן ונדדו לערים גדולות, שסיפקו מקומות עבודה כך שנוצרו "צברי ערים".

אם בעבר מקור מים היה מקום להתבססות יישוב  ונוצר פיזור טבעי בהתאם למקור המים, הרי שריכוזי האוכלוסייה החדשים הגדלים יצרו דרישה למשאבים רבים, ובין היתר לכמות גדולה של מים באזורים שלא בהכרח בעלי משאבים מקומיים אלו. הדרישה לטיפול במי שפכים ונוי, יצרה צורך בהעברת מים מאזורים מרוחקים. העברת מים זו כרוכה באיבוד מים – ממצאים של הבנק העולמי מראים שכ-25% מהמים העירוניים בעולם "הולכים לאיבוד" כתוצאה מנזילות בתשתיות המים.

אורח החיים המודרני כגורם משפיע

גם התעשייה הינה גורם בעל משקל רב בניצול משאב המים. התעשייה, על כל המוצרים המיוצרים – ביגוד, הנעלה, מוצרי צריכה ועוד, משתמשת במגוון חומרים בתהליך הייצור, ומנצלת כמויות אדירות של מים. חומרי הלוואי של התעשייה, ושפכי התעשייה נשטפים לאדמה ומשם ממשיכים למאגרי המים, משוחררים לאוויר ומגיעים עם המשקעים למאגרי המים ואף לעתים הם מוזרמים ישירות לתוך מאגרים שהינם מקור למי השתייה. לא אחת קרה שמאגר מים "הושבת" או הוכרז כבלתי ראוי לשימוש האדם בגלל זיהום סביבתי שמקורו בזיהומים תעשייתיים.

התערבות מעין זו בהרכב ובתנאים של מקורות המים ובניצול יתר של המקור, גורמת להפרה של המאזן האקולוגי במקורות המים וכן להפרת שיווי המשקל האקולוגי של מקור המים. כך, נוצר שינוי במרכיבים הביולוגיים, בצמחים, במיקרואורגניזמים, בבעלי-חיים, נעלמים מינים כאלה ונמנע שגשוג של מינים אחרים, וכל אלה משפיעים על איכות מקור המים והן על היכולת לנצלם לשימוש אדם.

ההתחממות הגלובלית ומשק המים

אנו מודעים כולנו לתופעת ההתחממות הגלובלית שנגרמת בחלקה הרב מהזיהום הסביבתי שאת חלקו סקרתי למעלה. גם ההתחממות הגלובלית משפיעה על משק המים העולמי בכך שהיא גורמת להפרת משק המים ממשקעים, שיטפונות באזורים לא צפויים ומחסור בירידה של כמות המשקעים  באזורים אחרים. שינוי זה במשק המים אינו מאפשר "קצירה" של משקעים וניצולם  בצורה יעילה. באזור שאינו מורגל בכמות משקעים מרובה, ההיערכות לניצול ואיסוף המשקעים הבלתי צפויים פתוחה, בעוד שאזורים אחרים עלולים לסבול מבצורת.

ההתחממות הגלובלית ומשק המים

האחריות שלנו לשמירה על כדור הארץ

ניתן למנות עוד ועוד גורמים, אולם המסר הוא ברור: אנו אחראים לכדור הארץ, אנו אחראיים לאיכותו ואנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי להותיר אותו במצב הטוב ביותר למען הדורות הבאים.
יום איכות הסביבה העולמי הוא יום בו הנושא עולה למודעות של כולנו. חשוב לזכור שהמודעות היא רק תחילת הדרך – דרך שבסופה אנו מחויבים להותיר לילדינו עולם נקי יותר ואיכותי יותר.

האחריות שלנו לשמירה על כדור הארץ

בפוסט הבא אשתף אתכם בדרכים שבהן כל אחד מאיתנו יכול לתרום לשמירה על משאב המים היקר.

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס