חזרה

אמנות של (כוסות) קפה

במהלך שנת הלימודים הקודמת, חיפשנו דרך מיוחדת לשוחח עם הסטודנטים, קהל היעד המרכזי של רשת "קפה עלית," שמספר משמעותי מסניפיה ממוקם באוניברסיטאות.

החשיבות של השיחה עם קהלי היעד שלנו נועדה ליצור חיבור שהוא מעבר לרכישת כוס קפה, ושתהיה בו מחשבה מעולמות התוכן שמעסיקים את הסטודנטים. לכן, שמחתי לגלות שהמיזם שנבחר יחד עם המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה של אוניברסיטת אריאל בשומרון, ענה על הציפיות הללו, ואז יותר.

במהלך שנת הלימודים הקודמת (תשע"א), פנינו לסטודנטים במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה וביקשנו מהם לעצב עבור הרשת כוסות טרמיות לשימוש רב פעמי. המיזם היה גם סוג של תחרות, שאיפשר לחמשת הזוכים להיות חלק מייצור מסחרי של הכוסות שהם עיצבו בעצמם, אך מהר מאד התחרות תפסה חלק קטן מהמהות. בפועל, השיח, המחקר והלמידה של הרשת, יחד עם החשיבה על רעיונות לעיצוב הכוסות – הובילו לקשר מיוחד, ולתוצאות מדהימות.

אני חושבת שאין מספיק דרכים לספר על החיבור המשמעותי שנרקם עם הסטודנטים, אך הדרך הטובה ביותר היא לתת להם לספר ולחלוק מהחוויה שלהם, בעצמם. ביקשתי מכל אחד מהזוכים בתחרות (שהכוסות שלהם יימכרו בסניפי קפה עלית), לשתף אתכם ולספר על היצירות שלהם:

הודיה קורקוס, כוס חומה 3 אנשים

"הכוס שעיצבתי מציגה אווירה צעירה ודינמית מחיי הסטודנט, בשילוב עם כוס קפה מהקפיטריה המקומית, שהפכה מאמצעי מעורר לאקססוריז של ממש. על הכוס מופיעות דמויות המציגות את חיי היום-יום של הסטודנט: חסר מנוחה, ממהר בין שיעור לשיעור, בין עבודה לעבודה, משתדל להיות רענן ואנרגטי רוב שעות היום. הדמויות לבושות בצבעי הלוגו של "קפה עלית" – צבעים חמים מעולם הקפה, למעט פריט לבוש אחד שעשוי מסוגי בד שונים עבור כל דמות. השילוב בין צבעי הלוגו לטקסטורת הבד בא להציג את השילוב בין עולם הקפה לעולמו האישי של הסטודנט. הדמויות נמצאות על רקע קפה נמס עלית, שמוסיף את הייחודיות והארומה שלו למראה הכוס."

השילוב בין צבעי הלוגו לטקסטורת הבד בא להציג את השילוב בין עולם הקפה לעולמו האישי של הסטודנט

מרדכי פלדמן – תתמלא מחדש (כוס ירוקה)

"תתמלא מחדש! החיים הם גלגל החוזר על עצמו מדי יום, אל תֽשַׁחק, קח הפסקה קטנה מהחיים! האימג' המרכזי שעמד לנגד עיני הוא סמל המחזור, חץ רודף חץ. ומכאן נגזר המוטיב המרכזי -"תתמלא מחדש", משפט דו-משמעי שקורא לפעולה: "שתה 'קפה עלית,' תתמלא מחדש באנרגיה (קפה=משקה אנרגיה), ותוכל למלא את הכוס הטרמית מחדש ולא לזרוק מאות כוסות לפח. במהלך העיצוב בחרתי לשלב את סמל המחזור, לתת את התחושה החזקה של הירוק הרענן, וגם לשמור על קו צעיר וזורם עם היצמדות לראליזם, לרגעי קריאת העיתון עם שתייה הקפה והעוגיות בבוקר."

במהלך העיצוב בחרתי לשלב את סמל המחזור, לתת את התחושה החזקה של הירוק הרענן

רבקה גרוס, כוס טיפוגרפית
(פונטים שונים שבהם כתוב מידע על קפה):

"הרצון היה לחבר בין סטודנטים, השכלה (ידע) וקפה. נוצרה בי מחשבה כי ניתן להעשיר בידע ובעניין את המשתמש בכוס, בשעת הפסקת הקפה. כך נוצר הרעיון לתוכן – מידע על קפה: מקורו של צמח הקפה, ההיסטוריה של הקפה, שימוש נוסף בקפה שלא לשם שתייה, נתוני

צריכת קפה בקרב הציבור הרחב ועוד. הרעיון הגרפי – של שוני טיפוגרפי (פונט, צבע וגודל אות) והעמדה דינאמית על גבי הכוס, נובע מהפנייה לציבור צעיר, ולמשיכת עניין בקרב קהל היעד".

 

 

שימוש נוסף בקפה שלא לשם שתייה

 

דניאל אביב, כוסות הקלקר

"חשבתי על היתרון שבכוס הטרמית: היא ידידותית לסביבה, והיא מונעת מאיתנו את השימוש הרב בכוסות חד פעמיות מחוץ לבית. כסטודנטית, אני נוהגת לשתות 3-2 כוסות קפה ביום. תחשבו כמה כוסות קפה נזרקות לפח רק משימוש של סטודנטים. ידוע לכולנו שכוסות הקלקר וכוסות הקרטון פוגעות בסביבה. בחרתי להקצין אלמנט זה, להשתמש באימג' של כוסות קלקר רבים, מפוזרים בבלאגן, ולהדגיש את המסר שקלקר לעולם נשאר פסולת ולא מתכלה. בחרתי להראות שבמקום כל הכוסות הללו אנו יכולים להשתמש בכוס אחת, וכך להתחשב בסביבה שלנו ובדורות הבאים. הוספתי את דמות הסטודנט הולך על רקע הכוסות כשבידו הכוס הרב-פעמית, שכן לנו הסטודנטים יש את הכוח להשפיע, לשנות, ולהפוך את העולם שלנו לקצת יותר יפה. אנחנו נתחיל את המהפכה הירוקה".

להדגיש את המסר שקלקר לעולם נשאר פסולת ולא מתכלה

וכל מה שבראתי- בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תחריב ותקלקל עולמי. שאם קלקלת – אין מי שיתקן אחריך. (קהלת רבה ז', כ"ח)

הדס בן שטרית, איך אתה שותה את הקפה שלך?

"בשבילי קפה מבטא את הצורך הבסיסי של כולנו ברגעים קטנים של נחת ושקט במהלך היום. חייו של הסטודנט לא יודעים רגעי שקט רבים, תמיד יש מה לעשות, ואין רגע דל. כשניגשתי לעצב את הכוס התייחסתי לזמן הקצוב של הסטודנט בין שיעור לשיעור, ועל הרצון להספיק איפשהו 'לדחוס' גם כוס קפה. כל מי שיבקר בהפסקות ברחבי הקמפוס לא יוכל לפספס את התורים הארוכים בדרך אל כוס הקפה הנכספת, ומכאן גם הפתרון שלי – על ידי סימון על גבי הכוס של הקומבינציה האינדיווידואלית".

סימון על גבי הכוס של הקומבינציה האינדיווידואלית

עבודה וחשיבה משותפת

אלון קעטבי, מנהל השיווק של רשת "קפה עלית" ואני – יצאנו לדרך עם פרויקט מיוחד זה, מבלי לדעת כיצד יסתיים. ההתרגשות והמעורבות שלנו בכל התהליך, הקשו עלינו לבחור את היצירות הטובות ביותר, מכיוון שכולן היו תוצר של עבודה וחשיבה משותפת. גם ראש המחלקה לעיצוב ותקשורת חזותית באוניברסיטה, רינת סופר גרינפלד, התרגשה מהתוצאות המרשימות כתוצאה מחשיבה, השקעה ותשומת לב לפרטים הקטנים. נוכחנו כולנו ליכולות המדהימות של הסטודנטים, כמעצבים, להעביר מסר, להוביל דעת קהל, לשמור על "האני מאמין" שלהם ביצירה, ועדיין לעמוד במטרות ובצרכיו השיווקיים של הלקוח, כפי שהם יידרשו עם סיום התואר שלהם.

 

פורסם לראשונה בבלוג שטראוס: Food For Thought

 

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס