חזרה

על שקיפות עסקית וארץ הטוליפים

1,600 אנשים התכנסו בשבוע שעבר לאחר שהגיעו מ-80 מדינות שונות בעולם, לאחת הערים היפות והציוריות ביותר שיש: אמסטרדם. בכנס שעוסק באחריות חברתית-סביבתית, בו תמיד מנסים "לקזז" את כמות הפחמן הנפלט לאוויר כתוצאה מהטיסות והנסיעות של כל המשתתפים, עבור 1,600 איש ש"בזבזו" את משאבי הטבע כדי להגיע לכנס הדיווח התלת-שנתי של ארגון ה-GRI , וודאי היתה סיבה טובה לעשות זאת.

לי בכל אופן, היתה סיבה טובה. רציתי לשמוע כיצד תצטרך קבוצת שטראוס מעתה והלאה לדווח על כל פעולותיה בתחום החברתי-סביבתי, מאחר ובכנס הושקה מסגרת דיווח חדשה.

GRI הינו קיצור של Global Reporting Initiative, ארגון הולנדי במקור, אך גלובלי בפעילותו, שמטרתו לעודד חברות עסקיות בכל העולם, לדווח על השפעותיהן החברתיות-כלכליות, בנוסף להשפעותיהן הכלכליות, המדווחות דרך קבע בדוחות הכספיים. לצורך כך, הארגון, שהוקם לפני כ-13 שנה, בנה מסגרת לדיווח, שמאומצת כיום על ידי כל החברות בעולם שבוחרות מיוזמתן לדווח על השפעות אלו (כן, כן, זה עוד לא חובה, עוד אין חוק בנושא). מסגרת זו עודכנה ובכנס האחרון הושקה הגרסה הרביעית שלה – G4.

מדווחים במטרה להשתפר

אז רגע, מדוע כל כך חשוב שחברות עסקיות בעולמנו ידווחו לציבור, לצרכנים, לספקים, למשקיעים, ובכלל לכולם גם על כל הפעילות הלא פיננסית שלהן? את מי זה בכלל מעניין??

ובכן, לטענתם של מקימי ה-GRI, דיווח על השפעות אלו יגרום לחברות עסקיות להיות שקופות יותר כמובן, כי הן בוחרות לגלות מידע ופעילות שלא בהכרח היו מגלות אילולא היו מדווחות, הן מזמינות בכך ביקורת – מהציבור, מהעיתונות, מהמשקיעים – ביקורת שעשויה להיתרגם למעשים ולהכנסת שיפורים נוספים כדי לדווח, בדוח הבא, על שיפורים והתקדמות.

וזו כל התורה כולה – שקיפות והכנסת אור השמש לפינות אפלות בהכרח גורמת לשיפור. משיפור זה, נטען, כולנו מרוויחים. הצרכנים, מרוויחים חברות הוגנות ותחרותיות יותר שמשקיעות במוצרים ו/או שירותים איכותיים ומגוונים, הספקים מרוויחים לצד פרנסה גם מעסיק הוגן, העובדים מרוויחים מקום עבודה הוגן ומקדם, הסביבה מרוויחה עסקים שלוקחים בחשבון את צרכי דורות העתיד ופועלים לצמצום צריכת משאבי הטבע.

מהותיות היא מילת המפתח

כפי שהיטיב לתאר זאת מנכ"ל ה-GRI, ארנסט ליגטרינגן, "קיימות הינה האתגר הגדול ביותר כיום העומד בפני עסקים, החברה האזרחית והאנושות כולה". גם בשטראוס הבינו כבר לפני כמה שנים שאת התחום הזה צריך למדוד ולנהל כמו כל דבר אחר בחברה, וחלק ממדידה, פירושו לדווח. לכן הכנס היה מאוד רלוונטי עבורנו, והנה עיקר הדברים שלמדנו בו : מהותיות, מהותיות ועוד מהותיות. כפי שבדוחות הכספיים המידע החשוב ביותר מסתכם בסופו של דבר לכדי עמוד אחד בו מוצג המאזן הכספי, כך גם בדוחות אחריות תאגידית המציגים השפעות חברתיות-סביבתיות.

מהיום דוחות אחריות תאגידית יכילו רק את ההשפעות המהותיות ביותר של העסק, לא את כלל ההשפעות כולן. לדוגמא, בתור חברת מזון, נדרשת שטראוס לדווח בעיקר על החדשנות המוצרית שלה, על שרשרת האספקה שלה (התהליך שעובר המוצר החל משלב חומר הגלם, דרך המעבר ברשתות השיווק וכלה בסיום השימוש אצל הצרכן והטיפול באריזה) וכדומה. על הנושאים המשניים בחשיבותם, נמשיך לדווח אך בפחות פירוט, מה שינגיש את המידע ליותר קהלים ובסופו של דבר רק יגביר את מידת השקיפות שלנו.

דבר נוסף שלמדנו בכנס היה שהחקיקה בנושא דיווח אחריות תאגידית / קיימות, הולכת ומתגברת, לכן לא רחוק היום בו חברות עסקיות יחויבו לדווח כך, ולא רק על בסיס בחירה אישית. תהליכי גלובליזציה והשתלטות המרחב הדיגיטלי הפכו את העולם לשטוח ושקוף לחלוטין וצריך לזרום עם הזרם, לא נגדו. גם אנו בשטראוס נלמד את מסגרת הדיווח החדשה כדי להמשיך ולהנגיש לצרכנים ולעובדים שלנו, לספקים וללקוחות שלנו, ולכל מי שמתעניין, את המידע הכי אמין ושקוף בקשר להשפעותינו החברתיות והסביבתיות, מתוך אמונה שהדבר יגרום לנו להיות חברה טובה יותר.

ועם כל הדיבורים האלה על דיווח, לא הספקנו לשוט בתעלות היפות של אמסטרדם בכלל! בפעם הבאה….

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס