חזרה

עמותות לשטראוס: "ההתקפות על המגזר העסקי מוגזמות"

מחאה החברתית הותירה את שטראוס חבולה תדמיתית, והדו"חות שפירסמה באחרונה לימדו על צניחה של 14% ברווח התפעולי, שמקורה בעליית חומרי הגלם אך גם בהורדת מחירים שנבעה מלחץ ציבורי. אך באחרונה קיבלה החברה תמיכה ממקור לא צפוי: מכתב ששלחו לשטראוס 12 מנהלי ומייסדי עמותות בשיא המתקפה התקשורתית סביב מחיר חטיף פסק זמן, משבח את החברה בשל השקעה חברתית ותרומה לקהילה המאפיינים אותה.

בין השאר כתבו אנשי העמותות כי "במשך שנים רבות סגדה החברה הישראלית להצלחה הכלכלית והעסקית, ובתוך קיץ אחד נהפכה הסגידה לביקורת מתלהמת, אך כשם שלא היה מקום לסגידה, כך אין מקום להתלהמות".

המכתב מצדיק את המחאה הצרכנית וקורא למגזר העסקי לקיים בדק בית, אך גם לא לשפוך את "התינוק עם המים": "יש מקום למחאה הצרכנית, אך מובילי המחאה אינם מסתפקים במאבק הענייני ונסחפים להתלהמות. שטראוס מובילה במגזר העסקי כבר שנים רבות בהשקעה חברתית ובתרומה לקהילה. זו אינה מדיניות אופנתית חולפת וגימיק ציני לימי משבר, אלא השקפת עולם רבת שנים ואותנטית שמונהגת אישית ומלמעלה על ידי עפרה שטראוס".

"אסור לשכוח כי שטראוס וחברות אחרות שותפות מרכזיות ואקטיביות בהתמודדות עם אתגרים חברתיים מורכבים. אנשי שטראוס הם הראשונים שנרתמו להטמעת תהליכי גיוון בתעסוקה ומגייסים לשורותיהם עובדים ערבים, עולי אתיופיה, חרדים ועוד". את המכתב הם מסיימים בקריאה לא לראות במגזר העסקי אויב העם.

בין החתומים על המכתב דמויות בולטות בתחום החברתי כגון יפעת עובדיה, מנכ"לית "עולים ביחד"; צביקה גולדברג, מנכ"ל "בעצמי"; יעל קאהן שרון, מנכ"לית "קו משווה"; שרי נוריאל, מנכ"לית "ציונות 2000"; שלמה דושי, מנכ"ל "שיתופים"; דפנה דור, מנכ"לית "שיעור אחר|; חלמי כתאנה, מנכ"ל "המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי"; וטליה אהרוני, מייסדת "מעלה". רובם ארגונים הפועלים בתחום קידום אוכלוסיות מודרות בשוק העבודה.
מחאה צרכנית מול ביתה של עפרה שטראוס, לפני כחודש
מחאה צרכנית מול ביתה של עפרה שטראוס, לפני כחודש

כפי שציינו המנהלים במכתב, חלק מהארגונים נתמכים כספית על ידי שטראוס, ואחרים מקיימים עמה שיתוף פעולה הדוק במטרה לקדם ערכים של גיוון בתעסוקה במפעליה. אחרים במכתב התמיכה שקיבלו מדניאלה פרוסקי שיאון, מנהלת אחריות תאגידית בקונצרן שטראוס נכתב בתגובה: "ברצוננו להודות לכם על התמיכה שהבעתם בקבוצת שטראוס, ועל כך שבפעולתכם הפומבית שפכתם אור על צד אחר של שטראוס. חיממתם את לבנו בשעה לא פשוטה זו".

המנהלים החתומים על המכתב לא רואים בכך בעיה. יפעת עובדיה, מנכ"לית "עולים ביחד", היא אחת החותמים על המכתב. לדבריה מי שיזם את שליחתו הם המנהלים עצמם ולא שטראוס: "דיברנו בינינו על האופן החד-צדדי שבו שטראוס נתפשת בציבור. הרגשנו שהציבור משליך על החברות העסקיות את כל הרעות החולות של המשק. גם אנחנו צעדנו עם הילדים במחאות של הקיץ, אבל התמונה יותר מורכבת. שאלנו מה האחריות שלנו כמנכ"לים של עמותות חברתיות כשזה קורה והרגשנו צורך להאיר עוד צדדים. אנחנו לא נגד מחאה חברתית, להפך. זה חלק מדיאלוג שאנחנו מקיימים בינינו לבין עצמנו אפרופו המחאות שהיו בקיץ, ונובעות מהתחושה שלא הגבנו כל כך בזמן אמת".

לרוב החותמים יש קשר כזה או אחר עם שטראוס. בוגרים שלכם קיבלו מלגות מחברת שטראוס. זה נראה כמו יד רוחצת יד.

"ממש לא. אנחנו כעמותה לא מקבלים תרומות משטראוס. רוב התרומות שלנו מגיעות מהפדרציות ומהממשלה".

"אנשים שמכהנים כמנכ"לים של עמותות חברתיות לא מונעים ממניע כספי. לכל אחד מאיתנו הרבה יותר קל לעשות משהו שהוא בקונצנזוס מאשר להגן עכשיו על חברות מסחריות. החברות הללו הן שותפות שלנו בעשייה חברתית. ביקורת ציבורית היא בסדר גמור, אבל להגיד 'הם' ו'אנחנו' זה בעייתי. הדיון צריך להיות יותר מורכב".

"שטראוס עובדת איתנו יד ביד לאורך שנים על קליטת אוכלוסייה מגוונת יותר", הוסיפה עובדיה. "הם משקיעים משאבים ורואים שאכפת להם, הם כן עושים מאמצים להיות חברתיים יותר. זה לא שלא צריך לבקר אותם על מה שהם עושים לא בסדר, אבל לזכור שזה לא שחור-לבן. הארגונים החברתיים לא עובדים בבועה. אנחנו מנסים לשנות את הדרך שבה המשק מתנהג לאוכלוסיות מודרות משוק העבודה, והמעסיקים הם הפרטנר שלנו. המחאה ניערה גם אותנו וגם תיתן לנו רוח גבית. הבנו כי התפקיד שלנו כמנהלי ארגונים חברתיים הוא להוביל שינוי רחב יותר מאשר רק במגזר הצר של העמותה".

 

פורסם לראשונה באתר דה מארקר

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס