חזרה

אלוואעדאת – "המבטיחות"

עבור נשים רבות הידיעה שצריך ללכת לבית הספר, לסיים את הלימודים, ללכת לאוניברסיטה ולפתח קריירה הינה חלק אינטגרלי ממהלך החיים. אנחנו חושבות מה נרצה ללמוד, לאיזה מוסד אקדמאי נרצה להתקבל ומה נעשה בהמשך חיינו המקצועים. עבור חלק מהנשים בחברה הישראלית המצב שונה. לימודים, השכלה וההזדמנויות שבאות עמם אינם ברורים מאליהם כלל וכלל. שטראוס שמה לה למטרה לשנות את המצב ולהעניק לנשים אלו את ההזדמנות לה הן ראויות.

גיוון, הכלה ושיוויון הזדמנויות הן הרבה יותר ממילים יפות עבור קבוצת שטראוס. הן חלק מהמורשת ארוכת הימים של משפחת שטראוס שקרמה עור וגידים בהשראת מייסדיה – הילדה וריכרד שטראוס, שלימדו את ילדיהם לכבד כל אדם ללא הבדלי דת, גזע ולאום. ריכרד ינק את התפיסה ההומאנית והשוויונית כבר בבית הוריו והוא עצמו היה כולו איש של רגש ונשמה שאהב אנשים על כל גווניהם.  הילדה, אשה עצמאית ויזמית, בעלת חזון חברתי ועסקי ראתה את התרומה והמעורבות בקהילה ליצירת חברה משותפת ומשתפת לגברים ונשים בני כל הדתות, הגילים, העדות והתרבויות כשליחות אישית הזורמת בעורקי החברה עד היום.

הילדה וריכרד שטראוס

הילדה וריכרד שטראוס

בזכות התשוקה לעשייה ובהמשך למסורת המשפחתית החליטה קבוצת שטראוס להקים תכנית מלגות לקידום נשים בישראל. התכנית נועדה לסייע לנשים מאוכלוסיות מגוונות, מכל קשת החברה בישראל, תוך התמקדות באוכלוסיות מודרות ומיעוטים. התכנית מתמקדת בלימודים גבוהים והצטיינות על מנת לאפשר לנשים להפוך למנהיגות ולמובילות בקרב הקהילה שלהן. מרבית הנשים יהיו הראשונות ו/או היחידות ממשפחתן שיצאו ללימודים ויקבלו הזדמנות לשנות את חייהן. בשנה האחרונה נבחרו 18 מלגאיות: 3 מלגאיות מהעדה האתיופית מנס ציונה, רמת גן וראשון לציון, 10 מלגאיות מהמגזר הבדואי מרהט, תל שבע, ערערה, חורה ו-5  מלגאיות מהעדה החרדית מבני ברק וירושלים.

נשים מאוכלוסיות מגוונות, מכל קשת החברה בישראל

18 המלגאיות במפגש עם עפרה שטראוס

קבוצת אלוואעדאת, בעברית "המבטיחות", הינה חלק מתכנית המלגות והיא פרי שיתוף פעולה בין קבוצת שטראוס לבין אוהל המתנדבים – אג'יק ומספר מכללות ביניהן: מכללת אחווה, מכללת ספיר, המכללה האקדמית סמי שמעון, המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי, אוניברסיטת בר אילן אוניברסיטת בן גוריון בנגב והאוניברסיטה הפתוחה.

הקבוצה מורכבת מ-10 סטודנטיות בדואיות הלומדות במוסדות להשכלה גבוהה בהתאם לתפישת התוכנית הדוגלת בהעצמת הקהילה הנשית המקומית. התוכנית הינה ל- 3 שנים אקדמאיות, במהלכן ילוו הסטודנטיות משנת הלימודים הראשונה עד לסיום התואר ומטרתה שילוב של צעירות בדואיות בהשכלה גבוהה במקצועות מקדמי תעסוקה.

הסטודנטיות הללו אינן רק אמצעי, הן בעיקר מטרה בפני עצמה. הן מבטיחות להיות חלק מהפתרון ולהוביל שינוי במעמד האישה במגזר הבדואי, לכן הן מובילות מיזמים חברתיים בחברה הבדואית כמו לימוד נשים קרוא וכתוב ושינוי השיח בתוך הקהילה לשיח חיובי.

מילגת לימודים לנשים על שם הילדה שטראוס

המלגה על שם הילדה שטראוס

החברות בקבוצת אלוואעדאת משתתפות בסדנאות העצמה המועברות על ידי מנחים שונים ועוסקות בנושאים מגוונים כמו העצמה ופיתוח אישי, התמודדות עם קונפליקטים תרבותיים וחברתיים, שיחות מוטיבציה ועזרה ברמה האקדמאית.

" כסטודנטיות אנחנו לא רק מחפשות לסיים את התואר כדי להתחיל לעבוד, אנו רוצות לעזור ולתרום לחברה שלנו.  זהו זמן טוב  למסע מפרך בבניית אישיות, הכרת הסובב והכי חשוב לדעת מי אני ?
מה שסטודנטיות וצעירות צריכות לראות מול עיניהן הוא דוגמא חיה שמצליחה לסלול דרך, לעקוף חומות, לשבור ולא להישבר , לנטוע ולא להרוס , ולשאוב ממנה עוצמה , אהבה וכוח". דברים שנשאה המלגאית ביאן גבור במפגש אישי עם עפרה שטראוס שנערך בדצמבר האחרון, בו היא וחברותיה סיפרו על תכניותיהן וחלומותיהן.

אלוואעדאת – "המבטיחות" וקבוצת המלגאיות של שטראוס
10 ה"מבטיחות"– מכון הנגב – אג'יק

בצעד נוסף לקידום נשים וגיוון בתחום התעסוקה, העניקה שטראוס פרס מיוחד ביום האשה 2011 לארגונים הפועלים לקידום נשים מרקע מגוון.

בפרס זכו 3 נשים מיוחדות:

עבור קידום נשים חרדיות: הרבנית עדינה בר-שלום, יו"ר ומייסדת "המכללה החרדית בירושלים"

עבור קידום נשים מהמגזר הבדואי: אמל אל-סנעע אל חג'וג, מייסדת "אג'יק – מכון הנגב"

עבור קידום נשים יוצאות העדה האתיופית: יפעת עובדיה, מייסדת "עולים ביחד"

בסרטון מרגש זה תוכלו ללמוד על הנשים החזקות האלו שהוכיחו שהן יכולות אחרת.

הרבנית עדינה בר-שלום, אמל אל-סנעע אל חג'וג ויפעת עובדיה עם עפרה שטראוס וגדי לסין
הרבנית עדינה בר-שלום, אמל אל-סנעע אל חג'וג ויפעת עובדיה עם עפרה שטראוס וגדי לסין

לאור הצלחת התכנית בכוונתה של שטראוס להמשיך בשיתוף הפעולה עם "המבטיחות" דרך סדנאות, פרויקטים ומפגשי העצמה לבנות הקבוצה.

היקף המלגות יורחב, שטראוס תקיים סדנת גיבוש ליצירת מרחב משותף לפעילות אקטיביסטית של הנשים, תציע מפגשי נטוורקינג ותיצור פרוייקטים משותפים עם המלגאיות.

 

פורסם לראשונה בבלוג החברה: Food For Thought

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס