חזרה

תכנית לעסקים ירוקים יותר

 מדי יום גובר הלחץ על חברות עסקיות להפוך לירוקות ככל שניתן – גם אם הן אינן ירוקות במהותן- כגון טרהסייקל, Method או Earth911. במקביל, המון עסקים קטנים נאבקים כיום כדי לשרוד שבוע נוסף, וזוהי הסיבה לכך שאנשים רבים מרגישים שאין להם את הלוקסוס להקדיש זמן ואנרגיה לבחינת הפעילות שלהם והפיכתה לירוקה. עבור עסקים כאלה, השאלה הופכת להיות "איך ניתן להפוך לירוקים בצורה חכמה שתיתן לנו את התמורה הטובה ביותר לכל דולר שלנו?"

חברות רבות עושות הקבלה בין קיימות עסקית לבין התייעלות כלכלית. לדוגמא, אם מורידים את משקל האריזה של מוצר ב-30%, מקבלים אריזה ידידותית יותר לסביבה, וקרוב לוודאי שגם חוסכים כסף בתהליך. לא פלא ש"התייעלויות אקולוגיות" מעין אלה הפכו לדבר גדול בעולם התאגידים: הן נובעות מהתייעלויות פיננסיות שמיתרגמות לחסכונות הניתנים לכימות.

אין ספק שכל חברה עסקית צריכה להנהיג התייעלות אקולוגית כמיטב יכולתה. התייעלויות האלה מתבטאות, לרוב, בירידה בשימוש במשאבים, אך הן יכולות גם להופיע באופנים מסורתיים פחות, כגון התקנת לוחות סולאריים.

התייעלות אקולוגית

לאחר שמבצעים את הצעדים הקלים, מגיעים לשאלות קשות יותר. האם העסק שלי צריך להשקיע בפעילות סביבתית שתעלה כסף במקום לחסוך אותו? האם עסק צריך לקזז בפליטת הפחמן שלו? לממן צוות של טרה סייקל (TerraCycle brigade) גם לגבי פסולת בלתי ניתנת למיחזור? להשתתף במיזם "1% עבור כדור הארץ ( 1% for the Planet) (מתן 1% מהרווחים למטרות צדקה שונות)? קיימות אופציות רבות. האתגר טמון בעובדה שלכל התוכניות האלה ישנה עלות. עבור עסקים מסוימים, תוכנית כזו יכולה להוביל להגדלה מיידית במכירות, בעוד שלאחרים היא יכולה לעזור באסטרטגיה ארוכת-טווח לבנית נאמנות למותג.

להשקיע בפעילות סביבתית

ניקח מקרה לדוגמא. נניח שיש בבעלותכם בית קפה. מה יצור עבורכם תועלת שיווקית רבה יותר, קיצוץ בכמות הפסולת (מכוסות קפה ושיירי קפה טחון), מתן אחוז מהרווחים למטרה חברתית או קיזוז כל הפחמן שבית הקפה שלכם מפיק? הייתי אומר שהצרכנים יתחברו יותר למשהו קונקרטי, כמו טיפול בפסולת שנוצרת מכוס קפה, מאשר למשהו מוחשי פחות כמו קיזוז חצי קילו בפליטת הפחמן.

ישנם עסקים שאינם נוקטים בשום פעולה כדי לא למשוך תשומת לב לבעיות הפסולת שלהם. הייתי קורא לארגונים אלה לחשוב באופן שונה. הצרכנים אינם טיפשים, והם לא יופתעו. וחשוב יותר: הם יתנו לכם קרדיט על התמודדות חזיתית עם בעיות הנוצרות בארגון שלכם. הצרכנים אינם טיפשים

היתרונות בהפיכת עסקים לירוקים כוללים, לעיתים, זריקת עידוד שיווקית. הפיכת בית הקפה שלכם לירוק יכולה גם להעניק לו "מגע של פרימיום", ולסייע לכם במיתוגו. באופן זה תוכלו לבדל אותו מהמתחרים.

בסופו של דבר, יש לשקול כל החלטה להפוך לירוק כפי שהייתם שוקלים בחירה בין פרסום בעיתון לפרסום בטלוויזיה. עליכם לשאול את עצמכם האם הכסף שהוצאתם יניב יותר מכירות ולקוחות מאשר השיווק המסורתי.

ואל תניחו מראש שאם העסק שלכם סטנדרטי – משרד עם תאים – אי אפשר לעשות שום דבר לגביו. תמיד יש מה לעשות. אפשר לשים לבנים בחדרי השירותים כדי להפחית את השימוש במים. אפשר גם להדפיס על שני צדדיו של הנייר או להימנע כליל מהדפסה.

אם ניסיתם את כל הדברים האלה, אפשר להמשיך הלאה לשימוש בנייר ממוחזר, או אפילו משהו אקזוטי יותר כמו נייר העשוי מפסולת פילים (paper made from elephant waste) (קצת הומור). אפשר גם לתת תמריץ פיננסי ללקוחות העוברים לחשבונות אלקטרוניים במקום בדואר רגיל. או אולי גם להשתמש בחותמת דיו ככרטיס ביקור במקום בכרטיס מנייר.

אם החלטתם לבצע את הצעדים הירוקים האלה, הימנעו משתי שגיאות מכריעות. ראשית, אל תבצעו מהלכים טריוויאליים ללא פרויקטים גדולים מאחוריהם. לדוגמא, הקטנת הגודל של כרטיסי ביקור כדי לחסוך בנייר היא בדיחה אם לא מנהיגים גם צעדים ירוקים משמעותיים יותר.

שימוש בנייר ממוחזר

שנית, אם אתם הופכים לירוקים, ודאו שלא יהיו שום הפרות בוטות של הכללים, כמו אי מיחזור של נייר במשרד, שימוש במחסנית קפה ללא תוכנית מיחזור ועוד. מניעת "אירוניות אקולוגיות" מעין אלה היא חיונית כדי לטעת באנשים את התחושה שאתם מבצעים את המהלך הירוק ברצינות. אצלנו בטרה סייקל, שהעיסוק שלה הוא מיחזור, התעוררו בעיות רציניות לגבי אנשי צוות שלא מיחזרו כראוי נייר במשרד. זו היתה אקו-אירוניה כל כך גדולה, שהקדשנו זמן רב לפתרון הבעיה, וכיום אנחנו יכולים להתפאר בכך שיש לנו תוכנית פעולה פנטסטית למשרד.

 

This post was first published in You’re the Boss Blog

 

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס