חזרה

שתישאר צעיר לנצח: מזונות שיסייעו לכם במשימה

יום הבריאות הבינלאומי הוא יום שנהוג להשוות בו מדדי בריאות בינלאומיים וכמובן לבדוק היכן אנחנו הישראלים נמצאים ביחס לאחרים.

מדד בריאות שבו אנחנו נחשבים למצטיינים הינו מדד תוחלת החיים הבוחן את תוחלת החיים הממוצעת שלנו מגיל לידה. בנתוני תוחלת החיים העולמיים אנחנו מזה שנים מדורגים במקומות הראשונים.

אורח חיים בריא

 

ישראל מעל הממוצע של מדינות הOECD

מאז שהצטרפנו למדינות ה-OECD גם שם מסתבר כי תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם, ונמצאת במקום החמישי מבין מדינות הOECD. הממוצע של המדינות החברות בפורום זה עומד על תוחלת חיים של 79.7 שנים כאשר התוחלת בישראל הינה 81.7 שנים.

תוחלת החיים הממוצעת של נשים בישראל הינה 83.6 שנים וגברים 79.9 שנים. הגברים הישראלים מדורגים במקום השני יחד עם היפנים ואחרי השוויצרים שממוצע תוחלת החיים שלהם עומד על 80.6 שנה. הנשים הישראליות מצויות במרחק של 3 שנים מהיפניות אבל הן באותה ליגה עם נשים אוסטרליות, פיניות, שוודיות, איסלנדיות אוסטריות ואחרות.

תמיד חוזרת ונשנית השאלה – מה מביאנו עד הלום? ידוע כי תרומת הגנים חשובה, אבל משקלה עומד על פחות מ30% וכל היתר קשור בהרגלי תזונה, פעילות גופנית, חיים משפחתיים, חיים מאושרים ועוד.

הרגלי תזונה

 

כשמדברים על תזונה ואריכות ימים מרבים לשלוח אותנו לקבל השראה מאנשי אוקינווה ביפן או אנשי סרדיניה באיטליה, אבל גם אם נאמץ אחד לאחד את התפריט היומי שלהם (שמבוסס על עקרונות הדיאטה הים תיכונית: עשיר כמובן בירקות, פירות, קטניות, דגנים מלאים, שמן זית ,מיני אגוזים, מוצרי חלב דלי שומן, דגים ומעט בשר) אנחנו לא ממש יכולים להרשות לעצמנו את תנאי השלווה ואי הלחץ בהם הם חיים.

אריכות ימים או הארכת תקופת הצעירות?

בדיונים סביב הנושא של אריכות ימים חלו תמורות רבות: בעבר דיברו על אנטי-אייג'ינג, אחר כך עברו ל-LONGEVITY כלומר, להאריך ככל היותר את אחרית הימים, ואילו היום מדברים על הארכת תקופת הצעירות, ה- YOUTHNESS ככל האפשר, שמשמעה לשמר ככל הניתן את התפקודים הגופניים והמנטליים שיש לנו בגילאים הצעירים גם בגילאים המתקדמים יותר, ולהילחם פחות בהארכת השנים כשאנחנו כבר בזקנה מנטלית וגופנית….

תזונה מצעירה

בהתאם לכך, גם בעולמות התזונה ואריכות חיים יש להבחין בין המזונות ש"מקצרים" לנו את החיים, כאשר הוצאתם מהתפריט או הפחתה של צריכתם מן הסתם תמנע מאתנו לפתח מחלות לב, סכרת, לחץ דם, סרטן ועוד – שהינן מחלות מקצרות חיים. כך למשל, הפחתה של כל אותם מזונות עתירי שומן, סוכר וקלוריות תסייע למנוע אותן או לפחות לדחות אותן לגיל מאוחר יותר.

רבים מציינים כי הגבלת קלוריות חדה תורמת לאריכות חיים אף על פי שמודל זה הוכח בינתיים רק בעכברים, מחקר על קופים לא הצליח להוכיח זאת ועל בני אדם עדין אין מחקרים שמחזקים טענה זאת.

קבוצת מזונות מומלצים

ישנם מזונות שתורמים לאיכות חיים גבוהה בתוך אריכות חיים ואף הארכת משך תקופת הצעירות (כך למשל, מזונות עתירים בנוגדי חימצון).

בחנתי מספר מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות שבחנו צריכת מזונות ותרומתם במניעת מחלות מקצרות חיים ושיפור איכות החיים המתבטאת בכושר גופני ומנטלי גבוה גם בגילאים מאוד גבוהים באוכלוסיות עם תנאי חיים מערביים (זה רק חלק קטן מרשימה ארוכה של מזונות).

מזונות עשירים ברזברטרול – הרזברטרול הינו נוגד חימצון המצוי בענבים, בקקאו בפירות יער. מגוון מחקרים הראו את תרומתו במניעת מחלות לב וכלי דם, ושיפור היכולות הקוגניטיביות וקשרו אותו למניעת אלצהיימר ועוד.

מזונות עשירים בבטאלינים – בטאלין הינו חומר שתורם לפיגמנט הסגול שהינו חלק ממשפחת האנתוציאננים המצויים במגוון מזונות כמו סלק, פטל, כרוב סגול, הם משמשים כנוגדי חימצון חזקים הקשורים גם הם במניעת מחלות ושיפור בתפקוד כלי הדם.

מזונות עשירים בקפאין – מחקר שפורסם לאחרונה באוגוסט 2012 ב-New England journal of medicine מצא שצריכה ממוצעת של 2-5 כוסות קפה ליום עם תכולה של 200-300 מ"ג קפאין ליום מורידה את הסיכון לפתח מחלות תלויות גיל כמו מחלת לב, סוכרת מסוג 2, שבץ, פרקינסון ועוד. הקפה עשיר בנוגדי חימצון, מגנזיום ואשלגן שכולם נקשרו כתורמים במניעת אותן מחלות.

מזונות עשירים בסידן כגון חלב וגבינות – מחקר מעקב בבריטניה שתפרסם ב- Journal of Heart ביצע מעקב אחר אלפי ילדים בין השנים 1948 עד 2005, ומצא כי ילדים שצרכו יותר מוצרי חלב חיו יותר. נמצא כי הם היו בעלי סיכון נמוך יותר לפתח מחלות לב ומחלות כרוניות נוספות.

מזונות עשירים בסידן כגון חלב וגבינות

 

מזונות עשירים בחיידקים ידידותיים – אחד המדדים הידועים היום כתורם לקיצור החיים וכתשתית למחלות כרוניות הינו מדד רמת הדלקת בגוף. דלקת כרונית לאורך זמן הינה בסיס לשקיעת שומנים בכלי הדם, הסתיידות העורקים, סיבוכי סוכרת ועוד. מזונות שידועים כמטיבים עם מצבי דלקת הינם מזונות המכילים חיידקים ידידותיים כמו למשל יוגורט פרוביוטי (למשל, אקטיביה) ומזונות שנוצרים בהם חיידקים מתהליכי הכנתם, כמו חמוצים, כרוב כבוש וכדומה.

מזונות המכילים פיטוסטרולים– מחקרים מהשנים האחרונות מראים את תרומתם של הפיטוסטרולים, (רכיבים טבעיים שמקורם בצומח) בהורדת הכולסטרול LDL, פיטוסטרולים מצויים בכמות קטנה בפירות, ירקות, מיני אגוזים ודגנים ובכמות משמעותית יותר במזונות המועשרים בהם כמו משקה יוגורט בתוספת פיטוסטרולים.

 

רק בריאות,

עמלי

דברו איתנו
אסנת גולן
אסנת גולן
סמנכ''ל תקשורת, דיגיטל וקיימות,
דוברת קבוצת שטראוס
03-6752281 שלח מייל לאסנת גולן
גיל מסינג
גיל מסינג
מנהל תקשורת חוץ וקשרי ממשל
03-6756713 שלח מייל לגיל מסינג
 ענת לב-קונפורטס
ענת לב-קונפורטס
מנהלת יחסי ציבור ישראל
03-6752584 שלח מייל ל ענת לב-קונפורטס